Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

August Macke Hayatı ve Eserleri

0 498

August Macke Hayatı ve Eserleri1887 yılında müteahhit bir babanın ve çiftçi bir annenin oğlu olarak Mesche Vestfalya’da doğdu.

1904-1906 yıllarında Düsseldorf’ta Sanat Akademisinde ve Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu’nda okudu. Bir sahne tasarımcısı olarak geçimini sağladı. 1907-1908’de resim çalışmalarına Berlin’deki Lovis Corinth’in resim okulunda devam etti. Bu süre zarfında da iki kez Paris’e seyahat etti. Bu esnada da empresyonist eserlerden etkilendi. 1909’da İsviçre’de bir konaklama sırasında ressam Louis Moilliet ile tanıştı.

1910’da Münih’e yapmış olduğu ziyaretlerden birinde Elisabeth Gerhardt ile tanıştı. Bir süre sonra ise hayatını birleştirdi. Balayı için tatile çıktığında Wassily Kandinsky, Alexej von Jawlensky gibi fovist ve fütürist sanatçılarla tanıştı. “Neue Künstlervereinigung München” derneği ile temas kurdu. 1911 yılında “Der Blaue Reiter” adlı sanatçı grubuna dahil oldu.

1912’de Köln’de Avrupa sanat trendlerinin ilk kapsamlı genel görünümünü sunan Avrupa Sonderbund sergisi gerçekleşti. Macke sergiye hem sanatsal hem de organizasyonel amaçla katıldı. Aynı yıl Paris’te Robert Delaaunay ile tanışarak Kübizm akımının etkisi altında kaldı.

1913 yılında İsviçre’nin Hilterfingen şehrine taşındı. Taşınma sürecinden kısa bir süre sonrada Louis Moilliet ve Paul Klee ile birlikte Tunus‘a seyahat etti.

August Macke Hayatı ve EserleriResimlerinde esas olarak duyguları ifade etmeye odaklandı. Çalışma tarzı, genellikle renk ve biçimleri çarpıtıp nesnel gerçekliği yeniden üretmekten ziyade duygu ve ruh hallerini temsil etti.

Macke, 27 yaşındayken 1914 yılında Fransa‘nın Champagne kentinde öldü.

Günümüzde eserleri Essen’deki Folkwang Müzesi’nde, Kunstmuseum Basel’de, Harvard Üniversitesi Sanat Müzesi’nde ve Indiana Üniversitesi Sanat Müzesi dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki kurumlarda bulunabilmektedir.

En önemli eserleri:

August Macke Hayatı ve Eserleri

Şapka Dükkanın Önünde, Oturan Arap ve Tunus Manzarası, Tunus, St Germain’de Villanın Terası, Dağ Geçidi, Sebze Tarlası, Cezayir‘de Pazar Yeri, Restoran Bahçesi, Yeşillikler İçinde Kızlar, Mavi Denizin Kıyısında İnsanlar, İnek ve Develi Manzara, Hammamet’te Manzara, Kahire, Cami Avlusunda, Aydınlık Ev, Tüccar, Eşek Binicisi, Küçük Walter’in Oyuncakları, Gazete Okuyan Adam, Parkta Gezinti, Sokak Manzarası, Paris Köşesi, Parkta Dinlence, Caddede, Kompozisyon, Gezinti, Alışverişte, İsimsiz, Yeşil Ceketli Kadın, Oturan Nü, Renkli Formlar, Kızılderililer, Ren’de Balık Tutma.

Kaynakça:
https://www.augustmacke.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.