Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamile Birinin Günde Kaç Saat Uyuması Gerekir?

0 1.390

Hamile Birinin Günde Kaç Saat Uyuması Gerekir?Hamilelik heyecanlı ve güzel bir süreç olduğu kadar zorluklarında yaşanabileceği bir süreçtir. Hamilelikte özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan biri de uykudur. Hamilelikte yeterli uyku hem bebeğin sağlıklı gelişimi hem de annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden anne adayı mümkün olduğunca uyumalıdır. Anne adayı uyudukça bebekte hareketsiz kalarak dinlenmiş olur ve daha iyi gelişir.
Hamilelikte dinlenmek ve kaliteli bir uyku uyumak gerekir. Hamile biri gece 9 saat kadar uyumalıdır. Gündüz de 1 saat kadar uyuması hamilenin vücudu ve bebeğin sağlığı için oldukça faydalı olur.

Hamile Birinin Günde Kaç Saat Uyuması Gerekir?Hamilelikte uyku önemlidir Ama bu uyku kaliteli bir uyku olmalıdır. Hamileliğin ilk 6 ayında karın daha büyümediği için uyumak daha kolaydır. 6. Aydan sonra karın büyüdükçe rahat bir uyku uyumak oldukça zor olur.
Hamileler hangi pozisyonlarda uyuyabileceklerini bilmelidir. Herkesin kendine göre rahat ettiği bir uyku pozisyonu vardır. Kimisi yüz üstü kimisi sırt üstü kimisi ise yan yatmaktan hoşlanır. Burada sırt üstü ve yüz üstü yatmaktan hoşlananlar hamilelikte uyku biraz zorlayıcı olabilir. Yüzüstü yatmak kesinlikle tercih edilmemelidir. Sırt üstü yatmakta tercih edilmemelidir.

Hamile Birinin Günde Kaç Saat Uyuması Gerekir?Hamilelerin en doğru yatış pozisyonu yan yatmak ve bacakları arasına yastık koymak şeklinde olmalıdır. Çünkü bu şekilde yatıldığında bebeğe giden kan miktarı artmış olur. Sert yataklar rahatsız edici olabileceği için yumuşak ya da ortopedik yataklar, yastıklar tercih edilmelidir.
Güzel bir uyku için ılık bir duş ve bir bardak süt çok iyi gelir. Yine hazmı kolay yemekler yemek ve uyumadan önce çok sıvı tüketmemek gerekir. Çünkü hamilelik süresince rahim mesaneye baskı yapar ve normal şartlara göre daha sık idrara çıkılır. Eğer uyumadan önce sıvı tüketilirse uyku bölünür ve idrara kalkılır bu da uyku kalitesini bozar.

Hamile Birinin Günde Kaç Saat Uyuması Gerekir?Hamileler rahat bir uyku için şunları yapabilir:
1- Çay, kahve gibi uyku açma ihtimali ola içecekler içmemelidir.
2- Uyku saatleri belirlemeli ve düzenli bir hayat yaşamalıdır.
3- Yatılan oda temiz ve havadar olmalıdır.
4- Yatağa yatıldığında uyunamıyorsa yataktan kalkmak, dolaşmak, kitap okumak faydalı olabilir.
Gece uykuları yeterli olmaz ise gündüz de birkaç saat uyumak iyi olur.
Bebek dünyaya geldikten sonra uykusuz geceler başlayabilir. Bunun için bebek doğmadan önce bol bol uyumak gerekir. Hem mide bulantısı gibi sorunlar uyku esnasında hissedilmediğinden uyku anne adayını rahatlatmış olur. Yemek borusundaki yanmalarda hamilelerde görülebilir. Yatarken bu yanmalar daha çok kendini hissettirebilir. Bunun için yatarken yastığı yüksek tutmak ve ağır yemekler yememek faydalı olabilir. Ayrıca hamilelikte bacaklara yük daha fazla biner ve bu yüzden kramplar girer. Bu da uykuya derin dalmayı zorlaştırabilir. Bunun için de bacakları arasına yastık koymak iyi bir fikirdir.

Kaynakça:
www.denkbilgi.com › Sağlık

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.