Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Çok Yağ Yakıcı 12 Besin

0 581

En Çok Yağ Yakıcı 12 BesinBazı besinler, vücudunuza girdikten sonra yağ yakma özelliği bakımından diğerlerine nazaran daha etkili olabilir. Bu besinleri yedikten sonra belinizin incelmeye başladığını hissedersiniz. Ayrıca düşük kalorili olmalarından dolayı kilo vermenize de yardımcı olacaklardır. Bundan sonraki alışveriş listelerinize aşağıdaki besinleri eklemeyi unutmayın.

Greyfurt

C vitamini, yağın doğru bir şekilde yakılmasına yardımcı olur. C vitamini açısından zengin gıdalar yağ yakmak için mükemmel seçenekler sunar. Kahvaltıda yarım greyfurt yerseniz veya yemek yemeden otuz dakika önce yerseniz, kendinizi daha doygun hissedecek ve daha az yemek isteyeceksiniz.

Karabiber

Karabiberdeki önemli bir madde olan Piperin, vücudunuzdaki yağ hücrelerinin oluşumunu azaltma konusunda oldukça etkilidir. Karabiber ayrıca metabolizmanızı hızlandırmaya da yardımcı olur. Yemek yemeyi seven ancak kilo almak istemeyen insanlar için karabiberin bu özelliği harika bir haber olsa gerek!

En Çok Yağ Yakıcı 12 BesinTarçın

Tarçının kan şekeri seviyesini düşürdüğü bilinmektedir. Bu durum, şeker canavarlarının iştahını bastırmada yardımcı olacağı anlamına gelmektedir. Çay, kahve ve yoğurta tarçın ekleyerek vücudunuza girmesini kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Yumurta

Yumurtaların faydaları arasında, kalorilerinin düşük olması ve her birinde ortalama 7 gram protein ve diğer yararlı besin maddelerini içermesi bulunmaktadır. Araştırmalar, kahvaltıda yumurta yenmesi durumunda diğer öğünlerde daha az yemek yiyeceğinizi göstermektedir.

Elma

Kilo kaybetme konusunda meyveler arkadaşlarımız olmalıdır; meyveler sayısız avantajlar sunar ve bunun yanı sıra damak tadınızı da tatmin eder. Meyveler, içerdiği doğal şeker ile şeker krizinizi bastırır ve doğal olmayan sağlıksız gıdalar almamanıza yardımcı olur. Elmayı kabuğu ile birlikte yemeniz durumunda, çok fazla lif ve su içermesinden dolayı sizi tok tutacaktır. Bu doygunluk hissi neticesinde az yemek durumunda kalır ve kilo vermeye başlarsınız.

Yeşil Çay

Yeşil çayın vücut yağıyla mücadeledeki önemi yeterince vurgulanmamaktadır. Yeşil çayda bulunan fitokimyasal kateşin maddesi metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Yeşil çayı sıcak tüketmek daha iyidir çünkü tüketim sürenizi uzatmanıza ve faydaları artırmanıza yardımcı olacaktır. Yeşil çayınıza bal ve limon ekleyerek yalnızca sağlık faktörüne katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda çayı inanılmaz lezzetli hale getirebilirsiniz.

En Çok Yağ Yakıcı 12 BesinYaban Mersini

Kek ve kreplerle yaban mersini alımını gerçekleştirdiğini düşünüyorsanız, o zaman yaban mersini konusunda yanlış yapıyorsunuz demektir. Yaban mersini çok yüksek oranda lif içermektedir. Ayrıca antioksidan açısından da zengin olan yaban mersini, harika bir lezzete sahiptir. Ayrıca kalorisi de çok düşüktür. Yarım bardak yaban mersini yaklaşık 40 kalori kadardır. Bazen farklı tatlar elde etmek adına yaban mersinini salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Badem

Fındık ve badem gibi kuruyemişler genel olarak vücuttaki yağ kaybına yardımcı olurlar. Bu kuruyemişler bulundurdukları protein, lif ve sağlıklı yağlarla kalbiniz için oldukça faydalıdır. Bir porsiyon badem (yaklaşık 23 gr) sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Badem ile ilgili en iyi özellik taşınabilir olmasıdır. Bir porsiyon kuruyemişi, yanınızda çok rahat taşıyabilir ve günlük rutininiz haline getirebilirsiniz.

Kırmızıbiber

Kırmızıbiberi yediğinizde yağ yakımınız hızlanacaktır. Kırmızıbiber, iştahı bastırdığı bilinen kapsaisin maddesini içermektedir.

Kahve

Araştırmalar, kahvenin (çoğunlukla kafeinin) metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir. Bu nedenle evet, dünyanın en sevilen içeceği de listede yağ yakıcı besinler listesinde bulunmaktadır. Bununla birlikte, şeker ve krema gibi eklentiler olmadan sade olarak içildiğinde durumun böyle olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca, fazla miktarda kafeinin vücut üzerinde zararlı etkilere sahip olabileceğini de lütfen unutmayın. Bu nedenle günlük kahve alımınızı 1-3 bardak arasında tutmanız gerekmektedir.

En Çok Yağ Yakıcı 12 BesinKinoa

Karbonhidratlarla ilgili bilinen en büyük yanılgılardan biri de size kilo aldırdığıdır. Aslında kilo almanızı sağlayan karbonhidratlar değildir bazı karbonhidrat türleridir. Kinoa, lif ve protein açısından zengindir ve tokluk hissi vermektedir. Diğer tahıllardan farklı olarak, glisemik indeksi düşüktür; bu, şeker ve karbonhidratları almanızı frenleyen kan şekerinizi yükseltmediği anlamına gelir.

Sebzeler

Sebze yemeden yağ yakacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Sebzeler, sizi doygun tutacak şaşırtıcı derecede besin ve lif ile doludur. Her gün en az 2-3 fincan sebze yemeniz önerilmektedir. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız yemeklerinizi biraz sebze ağırlıklı yapmanız tavsiye edilmektedir.

Kaynakça:
https://www.newszoom.com/mens-health/12-best-fat-burning-foods/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.