Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

En iyi Chrome Uygulamaları

0 436

En iyi Chrome UygulamalarıChrome dünyanın en popüler tarayıcısı.. Tarayıcının piyasanın %70’ine sahip olduğu iddia edilmekte. Bunda en büyük pay şüphesiz ki tarayıcının esnekliği. Ayrıca her geçen gün gelişen eklenti kütüphanesiyle de tarayıcı, kendi görevinin dışında birçok işi aynı anda yürütebiliyor. Tarayıcıyı kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilir, oyun oynayabilir, çalışmalarınızı yönetebilirsiniz. Tarayıcı ayrıca istediğiniz yer ve aygıtta çalışma sözünü tamimiyle tutan belki de ilk yazılım alanına sahip.
Eğer kendisiyle bir sorun yaşıyorsanız. Chrome Web Mağazasında size çözüm sunabilecek bir uygulama muhtemelen bulunmaktadır.
Fakat kimi zaman bu iş için doğru uygulamayı bulabilmeniz zor bir hal alabiliyor. Dolayısıyla en başarılı, çok yönlü ve kullanışlı uygulama ve uzantıları sizler için sıralıyoruz.

Senaryo Yazın

Amazon Storywriter

Bosch, The Man in the High Castle ve (Clarkson May ve Hummond’ın) Grand Tour TV serileriyle beraber Amazon tam bir yayın devine dönmüş durumda. Ayrıca kendi senaryo yazılımına da sahip, böylece iletilerinizi direkt olarak Amazon Studios’a aktarabiliyorsunuz. Yazılım normal bir kelime işlemcisine göre çok daha akıllı. Aksiyon, yönler, diyalog vb. senaryolar için otomatik formatlama sekmeler ve geri dönüş ile kontrol ediliyor, böylece menü ve fareye değil, etkileyici bir senaryo yaratmaya yoğunlaşabiliyorsunuz. Ayrıca sonuçları endüstrinin standardı olan FDX formatına da aktarabilirsiniz.

Podcast’inizi Eşli Tutun

PodtetCaster

Eğer bizim gibiyseniz, uygun olan her aygıtta podcast dinliyorsunuz demektir. Bu telefon, tablet ya da bir PC olabilir. Peki tüm bu cihazları nasıl eşleyeceksiniz? Cevap PodCaster. Bu Chrome uygulaması kendini Android, iOS ve Windows Phone’un yerel uygulamasına bağlamakta. Ayrıca düzenli bir web oynatıcısına da sahip. Bu platformlardan birinde herhangi bir kaynağa abone olun. Kaynak tüm aygıtlardaki listelerinize eklenecek oynatma durumuyla beraber.

Masaüstünüze Uzaktan Erişin

Chrome Remote Desktop

Eğer işyerinizden ev PC’nize erişmek ya da başka bir şehirde oturan aile bireylerinize uzaktan teknik yardım etmek zorunda kalırsanız, sizin için çözüm Chrome Remote Desktop. Bu yararlı aracı hedef bilgisayara yükleyerek tarayıcınızdan erişilebilir kılabiliyorsunuz. Chrome, Windows, Mac, Linux ve Chrome OS gibi tüm platformlarda çalışabildiği için araç oldukça hızlı. Ayrıca altı haneli PIN sorgulamasıyla oldukça da güvenli. Eklenti büyük ofislerin bakımını yapan lT departmanlarının kesinlikle işine yarayacaktır. Ayrıca ücretsiz.

E-Mail’lerinize Hakim Olun

lnbox by Gmail

Google’ın Inbox’ı Gmail’e bir dizi yararlı özellik eklemekte. İster kişisel hesabınızdan, isterse Google Apps’ten giriş yapıyor olun, mailleri düzenlemek oldukça zor bir iş. Fakat araçla finansal ifadeler ve sosyal etkileşimlerinizi ayrı gruplandırıp, bunları birbirinden bağımsız şekilde yönetebiliyorsunuz. Inbox ile mail listenizin üst kısmından hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz. Ayrıca araç mail’leri açmadan size maillerin ön izlemelerini de gösterebilmekte.

Dosya Ve Web Sitelerini Paylaşın

Web Server for Chrome

Bu şık ve hafif sunucu, dosya paylaşmak ve web içeriği yayınlama işini çok kolay bir hale getirmekte. Dosyalarınızı depolamak istediğiniz klasörü seçin. Chrome bunları ağınıza sunacaktır: eğer modeminizi doğru yapılandırdıysanız, bunlar web’de daha geniş bir alanda erişilebilir olacaktır. Web Server arka planda çalışmakta ve hatta siz Chrome’u başlatmasanız da bilgisayarınızla beraber otomatik olarak başlayabiliyor, dolayısıyla paylaşılan dosya ve sitelerinizi her zaman için güncel tutabiliyorsunuz. Araçla yerel tabanlı çalışan uygulamaları takım çalışmasına açabilir ya da devam eden tasarımlar hakkında geri dönüş elde edebilirsiniz.

Saatlerinizin Kaydını Tutun

Harvest Time Tracker

Vaktinizin hesabını tutmak kimi zaman önemli olabiliyor: örneğin, saat başına fiyat çıkarabilir ya da öğleden sonra nelere zaman harcadığınızı görebilirsiniz. Harvest ise size tam da bu konuda yardımcı olmakta. Araç ile projeler, müşteri ve görevler kurabilir ve Chrome araç çubuğundaki Harvest butonuna tıklayarak bunlara iş ekleyebilirsiniz. Bunu yaparak göreve bir açıklama ekleyebilir, müşterinizle paylaşabilirsiniz. Böylece müşterileriniz neye ücret ödediklerinden haberdar olurlar. Ayrıca web sitesine giriş yaparsanız, giderler ve faturalar da ekleyebiliyorsunuz.

Yapilacaklar Listesi Yaratın Ve Yönetin

Workflowy

Yapılacaklar uygulamaları genelde pek bir işe yaramıyor, fakat Workflowy diğerlerinden farklı. Araç size arayüzsüz serbest formda bir belge sunmakta, böylelikle notlarınızı ve listelerinizi özgürce organize edebiliyorsunuz.
İkisini de ayrı tutmak için ilk adımınız biri kişisel diğeri de işinizle ilgili bir çift liste yaratmak olsun. İş kısmının yanındaki kurşuna tıklayın ve yakınlaştırın. Artık işiniz başlık olmuş durumda ve ekranınızın üst kısmında yer alıyor. Tüm ” iş” aktiviteleriniz için yeni bir liste yaratın, ardından da listeyi ve görevleri detaylandırmak için bunlardan birine tıklayın. İhtiyacınız olan her şeyi listelediğinizden emin olana kadar listeyi genişletin.
Ayrıca filtrelemeyi kolaylaştırmak için hashtag’ler de ekleyebilirsiniz. Bunlar otomatik olarak canlı bağlantılara dönüşecektir, dolayısıyla bunlara tıklamanız size listelerdeki diğer eşleri gösterecek. Bir kez daha tıklayarak filtreyi kaldırabilirsiniz.
Takım olarak çalışıyor ve sorumlulukları kişiler arasında paylaştırmak istiyorsanız, görevleri “@kullanıcıadı” olarak isimlendirebilirsiniz.
Tamamladığınız görevlerin üzerlerini çizin. Bunu imlecinizi bağlı olduğu kurşuna getirip, açılan menüden Complete’i seçerek ya da imlecinizi üzerine getirip CTRL+Enter kombinasyonuyla yapabilirsiniz. Her şey düzgün ve düzenli mi olsun istiyorsunuz? Tamamlanmış görevleri araç çubuğundan “Completed:visible” butonuna tıklayarak gizleyebilirsiniz.

Yerel Yazıcınızdan Basın

WiFi printer driver for Chrome

Cloud’da çalışmanın zor yanlarından biri de sunucuyu yerel donanımla birlikte uyumlu çalıştırmaktır. Google ise bu bağlamda yazıcı sorununu Cloud Print ile çözüyor. Araç belgelerinizi web üzerinden ev ya da iş yerinizdeki yazıcıya gönderebilmekte. Peki eğer hassas belgelerinizin İnternet üzerinden gönderilmesini istemiyorsanız? Chrome’un Wifi yazıcı sürücüsü ağınızdaki uygun kablosuz yazıcıları algılayarak bunlara tarayıcınızdan direkt erişim sağlayabilmekte.

Web Sitesi Modelleri Yaratın

En iyi Chrome UygulamalarıMoqups

Moqups bu işe adanmış harika bir wireframing aracı eğer yeni bir web sitesi planlıyorsanız gerçekten paha biçilemez. Onay kutucukları, açılır menüler ve başlıklar gibi yaygın HTML elementleri kullanarak kolaylıkla bir yapı oluşturabilirsiniz. Kendisi bir yaratma aracı olmadığı için elementler “canlı” değil. Fakat yazılım ile fikirlerinizi ekrana yansıtabilir, diğer kaynaklarla karşılaştırarak, bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Ücretsiz planı size 3oo’e kadar obje içeren projelerde çalışma olanağı tanımakta; ücretli sürümü ise aylık 12€.

Dokunulabilir Fotoğraflar

Polarr Photo Editor 3

Eğer daha önce Adobe Lightroom kullandıysanız. Bu tarayıcı tabanlı fotoğraf düzenleme aracında evinizde gibi hissedeceksiniz. Araçta işin çoğu kaydırıcılarla hallediliyor ve değişiklikler anında görüntüye etki etmekte. Size sunulan çok sayıda filtre de mevcut. Ayrıca eğim ve radyal maskelerle ince ayarl arı belirleyebiliyorsunuz. Tüm düzenlemeler takip edildiği için hata yaparsanız adımlarınızı geri alabilirsiniz. Düzenlemenizi bitirdiğinizde ortaya çıkan sonucu JPEG ya da PNG formatlarında kaydedebilir. Resim hırsızlığına karşı üzerine filigran ekleyebilirsiniz.

Kişisel Günlük Tutun

Journey

Kişisel blog’lar artık havalı olmayabilir, fakat günlük tutmak haJa üzerinde konuşulan bir olay: anılarınızı taze tutmanın yanında, günlük tutmak sizde hoşnutluk duygusu yaratacak. Zihinsel sağlığınız iyi yönde etkileyecektir. Journey ile verilerinizi Google Drive’da tutabilir, Anrdoid uygulamasıyla telefonunuzdan günlüğünüzü yazmaya devam edebilirsiniz. İletilerinize yer ve zaman olarak etiketlenmekte. Ayrıca o günkü hava durumu da kaydediliyor. Ayrıca iletileri etiketleyebilir, aktivitelerinizi ekleyebilir ve bunlara ileti başı dört adet resim yükleyebilirsiniz. Metin formatında Markdown desteklenmekte ve girişler Word dosyası ya da PDF olarak aktarabiliyorsunuz.

Kendinizi Organize Edin

Todoist

Bu özel görev yöneticisi özellikle işlerinizi organize edip, önem sırasına koymakta ustalaşmış bir araç. Projelere ayrı ayrı işler ekleyerek her birine tek tek yoğunlaşabilirsiniz. Projeleri bitiş tarihine göre sıralayıp verimliliğinizi takip edebiliyorsunuz. Eğer bir takımla birlikte çalışıyorsanız, görev dağılımı yapabilir. Böylelikle gruptaki herkesin projenin tamamlanmasında katkı sağlamasını sağlayabilirsiniz. Uygulama size tüm hareketlilikleri bildirmekte dolayısıyla uzaktan çalışma için de ideal bir çözüm. Ayrıca ücretli sürümüne yükseltme yaparak projelerinize eklentiler ekleyebilir, işlerinizi bir takvime aktarabilirsiniz.

Web Sitesi Tasarlayın Ve Barındırın

Editey

Editey, Google Orive’a entegre kullanımı kolay bir web tasarım aracı. Sıfırdan bir belgeyle ya da Bootstrap gibi bir framework ile işe başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan belgeler otomatik olarak çalışma alanınızdan indirilecektir. Siteniz hazır ve çalışır duruma geldiğinde diğer kullanıcılarla işbirliği yapabilir, yorumlar ekleyebilir ve tam bir revizyon geçmişiyle değişikliklerin hesabını tutabilirsiniz. Editey’in arayuzu sitenin hazırlanışında canlı ön izlemesini sağ kısımda size göstermekte, çalışma alanınız ise sol kısımda. View menüsünden bunu özelleştirebilmeniz mümkün. Buradan CSS ve JavaScript levhalarını gösterip, saklayabilirsiniz. Eğer ön görünüm değişikliklerinizi yansıtmakta gecikiyorsa, dosya adının yanındaki ilgili yenile butonuna tıklayarak görüntüyü yenilemeye zorlayabilirsiniz. Editey’deki dosyalar HTML ve CSS olduğu için bunları Google Drive’den başka bir web tasarım aracıyla açıp, üzerinde çalışmalar yapabilmeniz mümkün. Siteniz yayınlanmaya hazır olduğunda, bunu direkt olarak Google Drive’dan sunarak hosting’e para ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Eğer zaten bir domain’iniz varsa, daha profesyonel sonuçlar için bunu Editey sitesine yönlendirebilirsiniz. Alternatif olarak Editey’in ITP paneli dosyalarınızı düzenli sunuculara yükleyerek 4 değişikliklerin hemen transfer edilmesini sağlayacaktır. Uzun lafın kısası sadece Chrome’u kullanarak Editey aracıyla bir site yaratıp, bunu her yerden güncelleyebilirsiniz.

Kendinize Notlar Yazın

Sticky Notes

Neden masaüstünüze dijitallerini yapıştırabiliyorken, gerçek yapışkan notları monitörünüze yapıştırasınız ki? Sticky Notes ile çeşitli renk ve metin boyutlarında notlar yaratabilir, böylelikle bunları önem sırasına göre sınıflandırabilirsiniz. Bunları birbirinin üstüne ya da grup halinde tarayıcınızın dışına toplayarak Chrome dışından da bunlara erişebiliyorsunuz. Google Drive ile notlarınızın aygıtlar arası eşleşebildiğini de hatırlatalım.

Zihin Haritaları Yaratın

MindMeister

Bu güzel ve basit zihin haritalama aracı size seçebileceğiniz birçok tema sunmakta. Metin formatlamasında ve arka plan üzerinde tam kontrole sahipsiniz ve belirli dallara ilgi çekebiliyor, balonları bağlantıya dönüştürebiliyor, resim veya belge ekleyebiliyorsunuz. Fikirlerinizi yenileme zamanı geldiğinde her bir düğüme formatlanmış notları ekleyebilmeniz mümkün. Haritalar Google Drive’a yüklenmekte. Buradan belirli katılımcılarla paylaşabilir, web’de yayınlayabilir, Word, PowerPoint ya da PDf olarak indirebilir veya XMind gibi zihin haritalama sitelerine aktarma yapabilirsiniz.

Mükemmel Şekilde Markdown Yazımı

Mado

Web için içerik yazıyorsanız. Markdown kullanmamı şart. Mado ise işleri sizin için oldukça basit kılıyor: sol panelde Markdown metninizi yazmanız la sağ panelde ön izlemesi eş zamanlı belirmekte. Ortaya çıkan sonuçları HTML olarak da aktarabilirsiniz. Başlık ve etiket ekleme seçeneklerinin bulunduğu kenar çubuğu butonlarıyla kolayca gömülü bağlantı ve görüntüler yaratabilirsiniz. Ayrıca söz diziminizi kontrol eden bir Help kutusu da bulunmakta.

Yazar: Fatih Bolelli

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku