Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yakutistan Nasıl Bir Ülkedir?

0 1.365

Yakutistan Nasıl Bir Ülkedir?Yakutistan, Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir bölgedir. Yakutistan ayrıca resmi olarak Saha Cumhuriyeti olarak bilinir. Rusya Federasyonu’nun kuzey doğusunda yer alan bir yarı özerk bölge iç işlerinde Rusya Federasyonu’ndan bağımsız iken dış işlerinde Rusya Federasyonu’nun çatısı altındadır. Bu anlamda ülke kendi adına herhangi bir uluslar arası antlaşma akdetme yetkisini haiz değilken kendi iç işlerinde bağımsız bir turum sergileyebilmektedir. Rusya Federasyonu’nun en sarp ve en zorlu coğrafi konumunda bulunan Yakutistan’da yazları ve kışları ciddi anlamda soğuk hava şartlarına sahiptir. Özellikle bölge kış aylarında neredeyse hiç güne almamaktadır. Çok kısa bir süre yaklaşık 2 saat gibi kısa bir süre havada güneş görüldüğü kış aylarının aksine yaz aylarında da yerel saatle gecenin geç saatlerine dek hava oldukça aydınlık olduğunu vurgulamalıyız. Bu anlamda tipik bir kuzey ülkesi olma özelliğine sahip olan Yakutistan ya da başka bir ifadeyle Saha Cumhuriyeti, 6 ay gece 6 ay gündüzün yaşandığı bölgelerden biridir.

Yüz ölçümüne nazaran bölgede çok az sayıda insan yaşamını idame ettirmektedir. Bunda ülkenin sahip olduğu dondurucu iklimin de başrol oynadığını vurgulamak gerekir. Yakutistan’da yaşayan halk kendisini Rus olarak tanımlamamaktadır. Onlara göre kendileri Yakutlardır ve Türk kökenlilerdir. Türklerin Orta Asya’dan göç etmemiş ve bölgede kalmış olan akrabaları olan Yakutlar, çekik gözlüdürler ve Moğolları andırmaktadırlar. Şehir aslında adını yakut madeninden almaktadır. Yakut ve diğer değerli yer altın zenginliklerinden olan elmas, gümüş gibi madenlerinde de bolca olduğu bölge böylelikle Yakutistan adını almıştır. Şehrin geçmişi bölgeye Orta Asya’dan göç eden Türkler ile başlamıştır. Bu göç 1600’lü yıllara kadar uzanmaktadır.

Bölgede çok az sayıda insan yaşasa da bölge kendi refahını sağlamayı başaracak kadar çalışkan bir topluluktan oluşmaktadır. Bölgede önemli devlet üniversitelerinin yanı sıra birçok eğitim kurumu da bulunmaktadır. Bölgede yaşayan insanlar geçimlerini ağırlıklı olarak hayvancılık ve balıkçılıktan temin etmektedirler. Ayrıca değerli madenler de sahip olan bölge bu anlamda Rusya Federasyonu için de ciddi bir öneme sahiptir. Bölgede yaşayan yerliler ya da başka bir ifadeyle Yakutlar Rusça konuşmalarının yanı sıra kendi yerel dillerini de konuşabilmektedirler. Ülke Rusya Federasyonu’nun bir parçası olsa da kendi iç işlerinde bağımsız olması sebebiyle, kendi ekonomisini şekillendirebiliyor. Ancak ülkeye herhangi bir ithal ürünün girebilmesi öncelikle Rusya’nın onayına ve rızasına bağlı, bu anlamda Yakutistan ithalatını Rusya üzerinden yapmaktadır. doğrudan doğruya 3. ülkelerle hukuki münasebet kuramayan Yakutlar Rusya hamiliğinde ithalat ve ihracat kalemlerini yürütebilmektedirler. Ülke yüzyıllardır Rus hakimiyetindedir ve Yakutlar açısından bu durum herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Kaynakça:
Russian States

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku