Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fanlar Önümüzdeki Yıllarda Hayatımızdan Çıkacak mı?

0 273

Fanlar Önümüzdeki Yıllarda Hayatımızdan Çıkacak mı?Pasif Soğutulan Sisteme Merhaba!
Soğutucunuzun fanları, kasanızdan gelen sürekli uğultu ve sürekli maruz kaldığınız titreşim… Hepsine veda etmek istemez misiniz?

Havalar hazır soğumuşken bu serinlikten en iyi şekilde faydalanabileceğiniz bir pasif soğutma konusu hazırlamak istedik. Elbette ülkemizdeki her yöre için yazları uygun olmayan bu sistem büyük şehirlerin merkezlerinde yaşayan birçok okurumuz içinse üç mevsim kullanılabilir, dördüncü mevsimde ise ufak termal desteklerle kullanılabilir biçimde çok verimli bir sistem oluşturabiliyorsunuz. İşin kötü tarafı bazı parçaları Türkiye’de bulmak neredeyse imkansız. O nedenle ülkenin sınırları dışından bazı örnekler ve uygulanabilecek yaklaşım örnekleri vermeye çalışacağız. Hedefimiz verimli soğutularak sıradan kullanım için tamamen sessiz bir bilgisayar yapmak, zor durumlarda ise çok düşük devirlerde çalışan bir fan yardımıyla bu cihazı kullanılabilir kılmak. Bunun için ne gerekiyor derseniz cevap basit: Kilolarca metal ve verimlilik göz önüne alınarak düşünülmüş bir sistem.

Gürültü Nereden Çıkıyor?

Bilgisayar sistemlerinde gürültünün iki kaynağı var. Bunlardan bir tanesi alternatif akımı doğrusal akıma çeviren sistemler veya doğru akımı sistem içinde düzenleyen devrelerdir. Kapasitörler, bobinler ve diğer elektronik dönüşüm ve regülasyon için kullanılan sistemler çoğunlukla duyamadığımız sesler çıkarırlar. Bunu engellemenin pek fazla yolu yok; yapabileceğiniz tek şey sisteminizde kullanacağınız parçaları seçerken bu tür sesler çıkarmayanlarını veya insanların duyma eşiğinin altında veya üstünde sesler çıkartanları tercih etmeniz gerekiyor. En büyük gürültü kaynağı ise sesin hakiki kaynağı olan harekettir. Nerede hareket orada bereket diyen atalarımız elbette sürekli kıpırdayan sabit diskler ve fanların yanı başımızda ürettikleri seslerden haliyle haberdar değillerdi. Buradan hemen hareket eden iki parçaya teşhis koyabiliyoruz: Fanlar ve mekanik diskler. Günümüzde bilgisayarlarda işlerini ifa etmeleri için sürekli hareket etmesi gereken başka bileşen bulunmuyor.

Yazar: Fatih Bolelli

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.