Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Pahalı Çeşmeler

0 205

En Pahalı ÇeşmelerÇeşmeler tarih boyunca bahçelerin, meydanların ve kentlerin sembolik öğeleri olmuş olup ; dekorasyonuyla güzelliğini vurgulamakta ve kendilerini ziyaret eden turistler için bir cazibe oluşturmaktadır.

Buckingham Çeşmesi.

Buckingham Çeşmesi, Chicago’da bulunan önemli bir turistik dekorasyon olup, maliyeti 750.000 $ dır. 1927’de açılışı yapılan bu çeşme, dünyanın en büyük çeşmelerinden biridir. Çeşme Paris’teki Latona çeşmesinden esinlenmiştir; Tarzı rokoko (düğün pastasına benzer) ve Gürcistan‘da bulunan pembe mermer ile yapılmıştır. Büyük su ve ışıklandırma gösterileri ile de ünlüdür.

Roshen Çeşmesi

Avrupanın en büyük çeşmesi olan Roshen çeşmesi, Ukrayna da bulunmaktadır. Görsel özelliklerinin zengin olduğu bu çeşme Multimedia Roshen çeşmesi olarak anılmaktadır. Bu etkili görsel tasarımın maliyeti 1.5 milyon dolar olup 2011’de açılışa sunulmuştur. Multimedya gösterileri; su efektlerini, lazerler, su ekranı ve müzikle 3D projeksiyonu birleştiren orijinal bir proje olarak hayata geçmiştir.

Servetin Çeşmesi

Singapur’un Suntec City şehrinde inşa edilen Servet Çeşmesi, dünyanın en pahalı çeşmelerinden biri olması yanında, aynı zamanda en popüler çeşmelerinden biri olmuştur. 1998’de Guinness Rekorunu dünyanın en büyük çeşmesi olarak tarihe geçen çeşme, 1995 yılında inşaatı yaklaşık 6 milyon dolara mal olmuştur. Çeşme yaklaşık 1.700 metrekarelik bir alana ve 14 metre yüksekliğe sahiptir; ancak en etkileyici şey gökyüzüne atılan suyun yüksekliği 30 metreden fazla olmasıdır. Eğer Singapur’da bu eşsiz çeşmeyi ziyarete geldiyseniz, suya dokunurken çeşmenin etrafında 3 kez yürümek zorundasınız.

En Pahalı ÇeşmelerJet d’Eau

Jet d’Eau, dünyanın en yüksek çeşmelerinden biri olup, İsviçre, Cenevre’de bulunmaktadır. İnşaat fiyatının 1891’de açılmasından bu yana maliyeti bilinmemekle birlikte, şu anda yıllık bakım fiyatının 800.000 dolardır. Bakım maliyeti ile dünyanın en pahalı fıskiyesi listesinin bir parçası olmuştur. Jet d’Eau şimdi şehrin sembolü olup; saniyede beş yüz litre su götürülerek 140 metre yüksekliğe saatte 200 kilometre hızla su püskürtmektedir.

Kral Fahd’ın Çeşmesi

Kral Fahd Çeşmesi, Suudi Arabistan Cidde’de bulunan bir çeşmedir. Jet d’Eau gibi, 1985’te faaliyete geçen bu çeşmenin inşaat maliyeti bilinmiyor; Bununla birlikte, dünyanın en lüx fıskiye olma özelliğiyle, yıllık bakım fiyatının dünyadaki en pahalı fiyatlardan biri olduğu tahmin ediliyor. Çeşme, Kızıl Deniz’in 260 metre veya 312 metre yüksekliğindeki farklı kaynaklara göre suyun maksimum yüksekliğe püskürtme özelliğine sahiptir.

Archibald Çeşmesi

Sıradaki bu en iyi çeşme Sidney’de bulunan ve Archibald Çeşmesi’dir. 1932’de açılan bu çeşmenin inşaat maliyeti bilinmiyor; Bununla birlikte, Avustralya‘daki en iyi kamusal çeşme olarak düşünülürse, yıllık bakım fiyatının dünyanın en pahalı kaynaklarından biri olduğu tahmin ediliyor.

Bellagio Çeşmesi

Belliagio çevrisindeki como gölünden esinlenerek yapılan bu çeşme, izleyicilerine müzikli gösterilerle birlikte muhteşem animasyon sunmaktadır. 1998 yılında Lasvegas’da inşa edilmiştir. İnşaatın yaklaşık maliyeti ise 40 milyon dolar olup özellikle düğünlerde muhteşem ambiyans oluşturmaktadır.

Dubai Çeşmesi

En pahalı çeşmeler listesindeki şaşırtıcı çeşme Dubai’de bulunuyor. Dubai Çeşmesi, Dubai’nin en önemli turistik mekânlarından biridir ve 218 milyon dolarlık bir maliyetle inşa edilmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri, Downtown Dubai’nin merkezinde, insan yapımı Burj Khalifa Gölü’nde yer almaktadır. Bu çeşmenin yapımı, dünyada en uzun süren çeşmesidir ve her gün yüzlerce ziyaretçiyi büyüleyici bir koreografi, müzik ve ışık gösterisi ile şaşırtmaktadır.

En Pahalı ÇeşmelerGrand Cascade Çeşmesi

Grand Cascade, Peterhof Sarayı’nda bulunan bu görkemli çeşme, şüphesiz dünyadaki en güzel kraliyet saraylarının içinde yer alır; Rus imparatorluğunun tüm lüks ve ihtişamını gözler önüne serer. Sarayın en ünlü kaynağı, altın heykeller ile inşa edilmiş olan Grand Cascade’dir ve suyun denize taşan bir kanala ulaşana kadar indiği sudur. İnşaat fiyatı bilinmemekle birlikte, saray ve bahçelerinin yapımı 1721’de sona erdiğinde, lüksü ve çeşmeyi tanımlayan turist karakterinin, dünyanın en pahalı çeşmesinden biri olduğu tahmin edilmektedir; yıllık bakım fiyatı ise oldukça fazladır.

Ayışığı Rainbow Çeşmesi. 20 milyar dolar
Dünyadaki en pahalı çeşme listemizi Rainbow Çeşmesi ile bitireceğiz. Seul’de bulunan bu muhteşem çeşme, dünyanın en uzun köprü çeşmesi olup, yaklaşık 10.000 LED püskürtücüsü ile Guinness Dünya Rekorlar kitabına girmiştir. Ayrıca yaklaşık 1,140 m uzunluğunda olup dakikada yaklaşık 190 ton suyu doğrudan nehirden pompalamakta ve sürekli olarak geri dönüştürülmektedir. Son olarak, 2009’daki maliyeti yaklaşık 20 milyon dolardı.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-most-expensive-fountains/

Yazar:Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.