Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Enerjinizi Yükselten En İyi 7 Gıda Takviyesi

0 455

Enerjinizi Yükselten En İyi 7 Gıda TakviyesiUzun çalışma saatleri, kötü bir gece uykusu, yanlış yiyeceklere dalmak ya da çok geç saatlere kadar uyanık kalmak, düşük diyet ve yaşam tarzının karışımı, düşük enerji için mükemmel bir kokteyl oluşturur. Diyet ve yaşam tarzı, yorgunlukla mücadele konusunda ilerleme sağlamamıza yardımcı olacaktır, ancak günlük egzersiz, doğru beslenme ve iyi uykuya sahip olmamız için elimizden geleni yapmamıza rağmen, yoğun yaşam tarzlarımız ve modern toplumumuz, günlük olarak, enerji dolu bir şekilde günlük yaşamımızı sürdürmemizi zorlaştırmaktadır.

Elbette ki kafein ve diğer uyarıcılar anlık bir destek sağlayabilir, ancak uzun vadede hiçbir şey yapmazlar, enerji seviyelerini saatler sonra çarpıtabilirler ve aslında endokrin sisteminin dengesini bozabilir ve olumsuz etki gösterebilirler. Her ne kadar koşuşturmacanın günlük stresleriyle mücadele etmek için gerekli olan temel besinleri tükettiğimizden emin olmak için mükemmel dengelenmiş diyet ve yaşam tarzı yaratmak mümkün olsa da, biz sadece insanız ve biraz ekstra takviyeye ihtiyacımız olabilir. Enerji seviyenizi hücresel düzeyde iyileştirmeye yardımcı olmak için kanıtlanmış 7 doğal takviyeyi bu yazıda bulabileceksiniz.

1. Hint Ginsengi (Ashwagandha)

Ashwagandha, vücudun adrenal fonksiyonu ve enerji seviyelerine güçlü bir yarar sağlar. Vücudumuz kronik olarak stresli, yorgun veya aşırı çalıştığında, böbreküstü bezlerimiz, hormonal ve endokrin sorunlara, ek stres ve elbette düşük enerjiye yol açarak optimalden daha az çalışabilirler. Ashwagandha’nın sadece böbreküstü bezlerini desteklemediği ve kortizol seviyelerini dengelediği, aynı zamanda genel enerjiyi de artırdığı ve dayanıklılığı artırdığı gösterilmiştir.

Enerjinizi Yükselten En İyi 7 Gıda Takviyesi2. B12

B12, neredeyse her vücut fonksiyonu ve enerji üretimi için gerekli olan temel bir besindir. Yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli bir rol oynar, sinir sisteminin normal işlevini korur ve kalbi, kemikleri ve beyni destekler. B12’nin düşük seviyelerde olması, sinir sisteminde ciddi hasara yol açabilir ve erken eksiklik belirtileri olarak kronik yorgunluk, kötü ruh hali ve hatta bunamaya benzer etkiler görülebilir. Vücut kendi başına üretemediğinden ve aynı zamanda gıda sistemimizde de az olduğundan, düşük seviyeli veya emilim sorunları olanların B12 takviyesi almaları önerilir.

Normal değerlerin 200 ng/L – 900 ng/L aralığında olduğu söylenir, ancak 500 ng/L aralığında olan insanlar bile hala düşük enerji veya uyuşukluk belirtileri yaşayabilir. B12’nin en iyi besin kaynağı istiridye, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et, yumurta, güçlendirilmiş tahıl taneleri ve besin mayasıdır.

3. Ginseng

Ashwagandha gibi, ginseng de bir adaptojenik ve enerji artırıcı takviyesi olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Zamanla, ginsengin stres ve anksiyeteyi azalttığı, kronik yorgunluğu giderdiği ve artan enerji desteği sağladığı söylenir. Her iki Amerikan Ginsengi ve Asya Ginsengi de benzer fayda sağlar, ancak genel olarak ginsengin kalite bakımından büyük ölçüde değiştiği ve saygın bir kaynaktan satın alınması gerektiği belirtilmelidir. Ginsengin olası yan etkileri yoktur ve olası sorunlar veya ilaç etkileşimlerini önlemek için bir doktora danışılmalıdır.

Enerjinizi Yükselten En İyi 7 Gıda Takviyesi4. İyot

İyot, tiroid bezi ve tiroid hormonunun yanı sıra bilişsel işlevlerin oluşumu ve işlevi için gerekli olan vazgeçilmez bir mineraldir. Kilo vermekte güçlük çekenler, sürekli olarak soğuk eller ve ayaklar, kırılgan veya cansız saçlar, kabızlık, depresyon ve düşük enerji seviyeleri bu mineralin eksik olmasından kaynaklanabilir. Doğal iyot kaynakları arasında deniz mahsulleri, özellikle tuzlu su balıkları ve yosunlar bulunur.

Bazı sağlıklı gıdalar, özellikle çiğ yenildiğinde iyot faydasını engelleyebilir. Eğer az çalışan bir tiroidiniz varsa, büyük miktarda çiğ lahana ve ıspanaktan kaçınmanız tavsiye edilir.

5. Melatonin

Uyku eksikliği yorgunluğunuzun temel sebebi olabilir mi? Perdelerinizi kapatmanıza rağmen yatak odanız hala tam karanlık olmuyor mu, yoksa yataktan önce bilgisayar veya telefonla uzun saatler mi geçiriyorsunuz? Kısmen ışığa duyarlı bir hormon olan melatonin, uyku kalitemizden sorumludur. Stres, yaşam tarzı, ışık ve diğer faktörler, üretimini bozabilir, metabolizmamızı ve metabolizma süreçlerimizi etkileyebilir, bizi bitkin ve huzursuz bırakabilir.

İyi uyumuyorsanız, uykusuzluk ya da huzursuzluk hissi yaşıyorsanız, yatak odanızda mümkün olduğu kadar ışığı en aza indirmeye çalışın. Bilgisayarlardan, tabletlerden ve telefonlardaki mavi ışıktan uzak durmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Hala uyumakta zorluk çekiyorsanız veya kendinizi rahat hissetmiyorsanız, çok düşük dozda 0.5 miligram melatonin ile başlayın ve ideal dozu bulana kadar artırarak kullanın. Çok fazla kullanımı ters bir etkiye neden olabilir ve sizi yorgun veya depresif hissetmenize neden olabilir.

6. Altın Kök (Rhodiola)

Arktik kök veya altın kök olarak da bilinen bu adaptojenik kök, vücudun hem zihinsel hem de fiziksel olarak strese tepki verme şeklini önemli ölçüde azaltabilir. Düzenli olarak alındığında, rhodiola aslında fiziksel performansı artırabilir ve yorgunluğu azaltabilir, bilişsel işlevi geliştirebilir ve ruh halini de düzeltebilir. Her ne kadar bitkinin tam olarak kimyasal bir seviyede çalıştığı bilinmemekle birlikte, serotonin seviyelerini korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Rhodiola, özü çıkarılmış bir formda alınabilir ve yorgunluk, stres, dert yoğunluğu ve hafif depresyon yardımı için günde 1-2 kez güvenle alınabilir. Uykusuzluğa neden olması durumunda günün erken saatlerinde alınması tavsiye edilmektedir.

Enerjinizi Yükselten En İyi 7 Gıda Takviyesi7. Glisin

Temel seviyede, önemsiz olan bu amino asit, DNA ve RNA’nın oluşturulması için gereklidir. Glisin aynı zamanda kollajenin ana bileşenlerinden biridir, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve glikozu vücutta dağıtır. Ruh düzenlenmesi, metabolik işlevin arttırılması, hipoglisemi tedavisi ve kronik yorgunluğun giderilmesi gibi birçok potansiyel faydası vardır. Vücudunuzun glisin üretebilmesine rağmen, et, balık ve süt ürünlerinin yanı sıra soya fasulyesi, lahana, ıspanak, lahana, kabak, salatalık, fasulye ve muz gibi doğal kaynaklarla desteklenebilir. Özütü oluşturulmuş kristal formda da elde edilebilir.

Kaynakça:
http://www.foodmatters.com/article/7-supplements-proven-to-boost-energy

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku