Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gece Çocuklarda Salya Neden Oluşur?

0 6.585

Gece Çocuklarda Salya Neden Oluşur?Tükürük ağızda yiyeceklerin kolayca parçalanmasını sağlar. Tükürükleri tükürük bezleri salgılar. Salya ise tükürüklerin ağız dışına akmasıdır. Bu durum istem dışı gerçekleşir. Bebeklerde 2 yaşına kadar salya akması normaldir. Çünkü ağız kaslarını kontrol edemez. Diş çıkarma döneminde de salya oranı fazlalaşır.
Salya genellikle geceleri oluşur. Bunun sebebi ağzın açık kalması, nefes alma problemi, burnun tıkalı olması, nörolojik problemler, sağlık sıkıntıları olabilir. Ağzın açık kalması enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir.
Salya her yaştaki insanda olabilir. En yoğun ve normal olan dönem bebeğin 3 ile 6 aylık dönemi arasıdır. Daha sonraki dönemlerde salyanın yoğun olmasının farklı sebepleri vardır. Eğer yüz kaslarının kontrol edilemiyorsa salya akma ihtimali de artmış olur. Özellikle bademciklerin şişmesi, burun tıkanıklığı, alerjik durumlar, reflü, mide asiti, kullanılan ilaçlar salya oluşmasını tetikler. Ayrıca uyku pozisyonu da çok önemlidir. Özellikle yüzüstü yatma pozisyonunda salya çok olur. Bu yatma pozisyonu sağlık açısından da doğru değildir. Asitli yiyecekler de salyayı artırır. Ayrıca bağırsak parazitinin belirtisi olabileceği gibi karaciğer, pankreas, safra da kontrol edilmelidir. Alerjik rahatsızlıklar salya oluşumunu sağlar.
Salya doğumdan itibaren başlar. Bebek zaten 2 yaşına gelinceye kadar yüz kaslarını tam olarak kontrol edemez ve diş çıkarmaya devam eder. Yutma kontrolünü tam olarak sağlayamaz. Ama daha sonraki yıllarda da salya akıtmaya devam ederse farklı bir problem vardır. Ama 4 yaşın altındaki çocuklarda anormal derecede akıntı yoksa tedaviye de gerek yoktur.

Gece Çocuklarda Salya Neden Oluşur?Salya giysilere, yastığa akıyorsa, çocuğu rahatsız ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.
Salyanın sebebi tespit edildikten sonra uygun tedavi yöntemini doktor belirler. Tükürük üretimini kontrol eden ilaçlar ya da ağza yerleştirilen cihazlarla salya kontrolü sağlanır.
Gece salya akması ağza bakteri girişine sebep olur. Bu durum ağız kurumasına ve ağız kokusunu ortaya çıkarır.
Salya akıntısının sebebi kulak burun boğaz ile ilgili ise bu bölgelerdeki tıkanıklar tedavi edilir.
Çocuklarda salya akıntısının en büyük sebeplerinden biri bağırsak parazitleri olduğundan gerekli analizler yapıldıktan sonra bu durum ortaya çıktığında sadece çocuk değil ailenin diğer üyelerine de tedavi uygulanır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku