Enterik Campylobacteriosis Nedir?

Enterik kampilobakteriyoz, Campylobacter ince bağırsağın enfeksiyonu olarak bilinir. Genelde  dünya çapında diyare ve bağırsak enfeksiyonunun en yaygın görülen nedenlerinden biridir.

Genellikle, bir seferde sadece az sayıda insan enfekte olur. Bununla birlikte, bir salgın olarak da ortaya çıkabilir. Diğer bir deyişle, birçok insan aynı anda enfekte olabilir. Yaygın bir kontaminasyon (bulaştırma) kaynağı salgına neden olabilir.

Enterik Campylobacteriosis Belirtileri Nelerdir?
Semptomların ortaya çıkması genellikle iki üç gün sürer. Bazı insanlar hiç semptom görmeyebilirler. Semptomlar ortaya çıktığında, tipik olarak şunları içerir:

ishal ve bazen kanlı dışkı
karın ağrısı
karın krampı
Genellikle enfeksiyonun ilk 24 saati sırasında görülen ateş, baş ağrıları ve kas ağrısı
ayrıca, baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, ağız kuruluğu, yorgunluk ve oligüriye neden olabilen dehidratasyon (seyrek idrara çıkma)
dışkı geçirmeniz gereken sürekli bir his
kusma, nadiren
İshal sizi susuz hale getirebilir. Şiddetli dehidrasyon potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilir. Bol miktarda su ve elektrolit içeren sıvılar içererek nemlendirilmeniz önemlidir. Aşırı durumlarda, damarlarınız aracılığıyla uygulanan sıvılar olan intravenöz (sıvıların damara doğrudan verilmesi) sıvıları almak için hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

Enterik Campylobacteriosis’in Nedenleri Nelerdir?
Enfeksiyonların çoğunluğuna Campylobacter jejuni adı verilen bakteriler neden olur . Bununla birlikte, Campylobacter fetus ve Campylobacter coli de insanları enfekte edebilir.

Campylobacter bakterileri, genellikle kuşlar ve tavuklarda bulunurlar. Bu hayvanlar, bakteriler için ideal bir yaşam ortamı sağlar. Bir tavuk kesildiğinde, bakteriler hayvanın bağırsaklarından kaslarına göç edebilir ve bu eti yediğinizde size de bulaşmış olur.

Enfeksiyona yakalanmanın en yaygın yolu çiğ veya az pişmiş kümes hayvanlarını yemektir. Kümes hayvanları çevresinde çalışan insanlar da enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Enfekte olma olasılığınızı artırabilecek diğer şeyler şunlardır:

gelişmekte olan ülkelere seyahat
temiz yemek veya su eksikliği
Hem çiğ et hem de hazır tüketimli sebzeler için kullanılan bir kesme tahtası kullanmak
pastörize edilmemiş sütü içmek
Enterik Campylobacteriosis Nasıl Teşhis Edilir?
Son zamanlarda ülke dışına çıkıp çıkmadığınızı doktorunuz soracaktır. Ayrıca ailenizin diğer üyelerinin de hasta olduklarını anlamak için sorular sorabilirler. Bu, Campylobacterenfeksiyonu için risk altında olup olmadığınızı öğrenmelerine yardımcı olabilir .

Bir dışkı kültürü birincil tanı yöntemidir. Dışkı örneğiniz, enfeksiyonunuza neden olan bakterileri tanımlamak için laboratuvara gönderilecektir. Dışkı da mikroskop altında incelenebilir. Kırmızı kan hücreleri ve beyaz kan hücrelerinin varlığı enfeksiyonu gösterebilir.

Enterik Campylobacteriosis Nasıl Tedavi Edilir?
Enfeksiyon genellikle birkaç gün sonra kendi kendine çözülür. Çoğu insan herhangi bir spesifik tedavi olmaksızın genellikle iki gün içinde iyileşir.

Daha ciddi durumlarda, enfeksiyonun temizlenmesi için 10 gün sürebilir.

Antibiyotikler erken alınırsa yararlı olabilir. Semptomlarınızın süresini kısaltabilirler. Genellikle reçete edilen antibiyotikler eritromisin, siprofloksasin ve azitromisin’dir.

Uzun Vadeli Görünüm Nedir?
Çoğu insan için, semptomlar yaklaşık bir hafta içinde temizlenmeye başlamalıdır. Bununla birlikte, Campylobacter enfeksiyonu yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için daha tehlikelidir.

Nadiren, bazı insanlar Guillain-Barre (bağışıklık sisteminin kas sistemine saldırması) sendromu geliştirebilir. Bu otoimmün (bağışıklık9 durumda, vücudunuzun bağışıklık sistemi sinirlerinize saldırır. İlk enfeksiyondan birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir ve geçici felce neden olabilir. Bazı insanlar da nadiren de olsa, infeksiyon sonrası artrit gelişebilir. Bu komplikasyonun bir immün yanıttan kaynaklandığı düşünülmektedir. Artrit tipik olarak dizini içerir, ancak göç edebilir ve birkaç eklemi içerebilir.

Enterik Campylobacteriosis Nasıl Önlenebilir?
Enfekte olma olasılığınızı azaltmak için aşağıdaki adımları uygulayarak iyi mutfak hijyenini uygulayın:

Bütün et ve kümes hayvanları iyice pişirin.
Ellerinizi düzenli olarak ve yemek yemeden önce yıkayınız.
Çiğ ete dokunduktan hemen sonra ellerinizi yıkayınız.
Et ve diğer yiyecekler için ayrı kesme tahtaları kullanın.
Her zaman yemek pişirme ve yemek aletlerini iyice temizleyin.
Pastörize edilmemiş sütü içmekten kaçının.
Su veya sütünüzün güvenli olup olmadığından emin değilseniz, içmeden önce kaynatın.
Gıda güvenliği için bu adımları atmak, kontaminasyonu azaltmaya ve bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.

Kaynakça:
CDC

Yazar: Tuncay Bayraktar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar