Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Enterkonnekte Sistem Nedir?

0 596

Enterkonnekte Sistem Nedir?   İngilizce’de ”Interconnect” kelimesinden Türkçe’ ye geçmiş olan enterkonnekte kelime anlamı olarak çoklu bağlantı diye nitelendirilebilir. Enterkonnekte Sistem üretim noktasından kaliteli ve güvenilir bir enerji kullanıcıya iletmek için kullanılan bir elektrik taşıma sistemidir. Ülke içinde bulunan tüm elektrik santralleri birbiri ile paralel şekilde bağlıdır.
Enterkonnekte Sistem Nedir?Enterkonnekte elektrik iletim sisteminde frekansın sabitlenmesi sayesinde bölgelerde üretilen elektrik diğer bölgelere iletilir ve dağıtılır. Şebekenin bu yeteneği merkezi bir enerji pazarının doğmasını sağladı. Üretilen güç merkezi bir havuzda toplanarak iletim hatlarının yardımı ile ülkenin her yerine iletilebilir bir hale gelmiş oldu. Bu sayede A şehrinde konumlanmış olan bir fabrika, kendine yakın bir bölgede yer alan santralden yüksek fiyata elektrik alacağı yerde daha uzakta olan B şehrinden, fiyatı daha ucuz olan bir firmaya ait bir elektrik santralinden kolaylıkla elektrik temin edebilmektedir.
Enterkonnekte Sistem Nedir?Elektrik şebekesi güvenilirliği söz konusu olduğunda ise sistemin hataya olan dayanıklılığı anlaşılır. Örnek verecek olursak; tek başlarına çalışıp birbirinden ayrı şekilde işlem gören sistemlerde, bölgesel elektrik kesilmeleri meydana geldiği zaman evden yan ilçenin ışıkları görülmekteyken tek yapılabilecek şey bölgesel şebekenin çalışmasını beklemektir. Enterkonnekte bir sistemde ise santrali besleyen ana hat koptuğunda, santral diğer bölgelerden gelen elektrik iletim hattı ile beslenip elektrik kesintilerinin önüne rahatça geçilebilmektedir. Şebekelerde kararlılık ise elektrik sistemlerinde sistemsel frekansın ve geriliminin sabit bir değerde tutulmasıdır. Sistemde ortaya çıkan ani bir takım değişiklikler sistemsel kararlılığı olumsuz bir şekilde etkiler. Sürekli olarak değişiklik gösteren frekans ve gerilimsel değerler, şebekeye bağlı halde olan elektrikli ev aletlerinin ya da başka elektrikli gereçlerin ya arızalanmasına ya hızlı yıpranmasına sebep olur. Enterkonnekte sistemlerde ise belli bir frekans ve gerilim değeri korunur. Bu sayede bu tür arıza ve yıpranmaların da önüne geçilmiş olur.
Enterkonnekte Sistem Nedir?Enterkonnekte sistemlerin bir diğer avantajı da döngü özelliğine sahip olmasıdır. Bu döngü özelliği sayesinde hattın bir yerinde bir kopma ya da arızalanma meydana geldiği zaman bu yapı sayesinde hattın diğer yönünde bulunan elektriksel iletim sürekliliğini korur. Bu esneklik elektrik sistemlerinde güvenilirlik ve kararlılık açısından büyük avantajlar sağlar.

Kaynakça:
Tübitak

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku