Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tesla Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek

2 450

Tesla Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek1. Nobel ödülünü reddetti
1915’te Thomas Edison ortak olarak verilen Nobel fizik ödülünü reddetti. Tesla bu ödülü reddedince ödül Edison’a da verilmedi. Bu sayede yılın ödülü X ışınları(Tesla’nın buluşu olan) üzerinde çalışmalar yapan W. Henry Bragg’a verildi.
2. Büyük bir hümanistti
İnsan hayat kalitesinin finansal kazanımlar aksine insanın refah ve mutluluğu için yükseltilmesi gerektiğini düşünüyordu. Para hırsına hiçbir zaman kapılmadı. Tüm mal varlığını icatlarına harcadı. Yeni icatlar yaparak insanlığın refah düzeyini arttırmak için büyük çabalar harcadı.
3. Doğa Aşığı
İnsanların doğada bulunan kaynakları bilinçsizce tükettiğini düşünüyordu. Özellikle de fosil kaynakların yerine bir alternatif kaynak bulunması gerektiği fikrindeydi. Nikola Tesla’ya göre bu yakıtlardan dolayı gezegenimiz geri dönüşü olmayan zararlara uğrayacaktı. Bu yüzden yenilenebilir ve sınırsız enerji üretmek hayatını adadığı hayallerinin başındaydı.
4. Işıyan Enerji
Tesla daha önce kimsenin kavrayamadığı düzeyde elektriği kavramayı başarmıştı. Bu elektriğe ışıyan enerji diyordu. 40m uzaklıkta bulunan 200 adet ampul ve bir tane elektrik motorunu hiç kablo kullanamayarak çalıştırmayı başardı. Bunu nasıl yaptığı ise hala bir muammadır. Bilim insanları günümüzde yalnızca birkaç metrelik alanda bunu denemeye çalıştılar fakat başarısız oldular.
Tesla Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek5. İnterneti Tarif Etti
Nikola Tesla’nın Wardenclyffe kulesi ile başaramaya çalıştığı şeyin günümüzde kullandığımız internetten pek bir farkı yoktu. Bu çarpıcı fikri yüzünden hemen hemen tüm yatırımcıları onun çıldırdığını düşünüp projeden geri adım attılar. Kalan tek destekçisi ve yatırımcısı olan J.P.Morgan’a şu şekilde ifade etmişti: “Bu teknoloji, tam olarak tasarlandığında dünyanın tamamına yanıt verebilen kocaman bir beyne dönüşecek.”
6. Müthiş Bir Hafıza
Yaptığı deneylerin her detayını defterine yazmaktan kaçınır, çarpıcı yerlerini zihninde tutardı. Okumuş olduğu kitapların neredeyse hepsini ezberden biliyor, bahsettiği pasajın kaçıncı sayfada olduğunu bile hemen söyleyebiliyordu. Bazen keşiflerinin tasarımını dahi sadece kafasından yapabildiği kuvvetli fotografik bir hafızası vardı. Bu hafıza modelin bir nada zihninde canlandırmasını ve hayata geçirmesini sağlıyordu.
7. Ampulün Sırrı
Bedeninden geçirdiği elektrik ile elindeki ampulü yakabiliyordu, diğer eli cebinde olmasına rağmen. Yaptığı bu işin sırrı cebinde tuttuğu elde olmalıydı fakat bu durum hiçbir zaman açıklığa kavuşmadı. Tesla halka açık bir şekilde bu deneyleri sunuyordu. Bu sebeple tıpkı bir illüzyonist gibi çoğu sırrını saklamayı tercih etti.
8. Radyo Patenti Sorunu
Tesla radyo dalgalarını keşfetti fakat bir ara asistanı olarak yanında çalışan Marconi patenti Tesla’dan önce aldı. Tesla’nın çok yakın bir arkadaşı idi Marconi, bu patent ona büyük paralar kazandırdı. Tesla öldükten kısa bir süre sonra Marconi’ye verilen patent iptal edildi ve gerçek sahibi olan Tesla’ya verildi.
9. Başka Dünyalar
Başka dünyalarda hayat olduğu fikri Tesla’nın aklından geçen bir şeydi. Radyoastronmi bilimi henüz doğmamasına rağmen o atmosferi aşacak şekilde radyo dalgaları yollamayı deniyordu. Bu deneylerin detaylarını bir sır gibi sakladı. Fakat Mars ve Venüs’ten bir takım sinyaller aldığını ve bunun şifrelerini çözmeye çalıştığını söylüyordu.
Tesla Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek10. Einstein’in Hatası ya da Görelilik Kuramı Yanlışlığı
Görelilik teorsinde çeşitli hatalar bulan Tesla, kendisinin daha dinamik bir çekim yasası üzerinde kafa yorduğunu söylemişti. Bu teoriyi bir sır gibi sakladı fakat Einstein’in bu teoride hatalı olduğu gerçeği yıllar sonra ortaya çıktı. Einstein ve Tesla hiç tanışmadılar.
11. Elektrikle Çarpması
Bir deneyde yaşanan bir kaza sonucunda 3,5 milyon voltluk bir akıma tutulup bir süre boyunca hafıza kaybı yaşadı. O anda yaşadığı durumu ifade etmesi istenince: “bilincimi yitirmedim, kendimi bugün, geçmiş ve geleceği aynı anda yaşarken buldum.” şeklinde cevap verir.
12. Boyut Kapısı
Manyetik alanları tam anlamıyla kavradığı zaman Tesla yüksek volt kullanıp uzay ve zamanda farklılık meydana getirebileceğini keşfetti. Üzerinde çalıştığı şey farklı boyutlara açılabilecek yeni bir boyut kapısıydı, başka bir ifade ile zamanda yolculuk yapmak istiyordu.

Kaynakça:
https://www.exposingtruth.com/14-interesting-facts-know-nikola-tesla/
http://mentalfloss.com/article/78127/10-electrifying-facts-about-nikola-tesla

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Biyografi Kim Kimdir diyor

    Tesla en sevdiğim bilim insanları arasında 1. sırada yer alıyor. Dünyaya katkısı tartışılmaz. Edison’u hiç sevmem, Tesla Reis’e yamuk yapmış. Bende blog sitemde Tesla hakkında bilinmeyen ilginç bilgileri derledim.

  2. Ali diyor

    Elektrik akımının öncüsü, babası

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku