Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fort Lauderdale Nasıl Bir Şehirdir?

0 442

Fort Lauderdale, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı bir şehirdir. Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan şehir, Miami’den yaklaşık olarak 40 kilometre daha kuzeydedir. Fort Lauderdale, Broward County’e bağlıdır ve bölgenin en gelişmiş şehri olarak kabul edilir. 2010 yılında yapılan sayıma göre 165,521 kişinin yaşadığı şehirde çoğunluğu Almanlar oluşturmaktadır. Güney Florida’nın pilot şehri unvanına da sahip olan şehir kanallar üzerine Fort-Lauderdale_tcm27-3448kurulu olmasından ötürü Amerika Birleşik Devletleri’nin Venedik’i olarak kabul edilmektedir.

Şehir Miami, Orlando, Tallahassee’den sonra en çok turist çeken bölge olarak kayıtlara geçmiştir. Tam bir turist cenneti olan bölgede hizmet sektörü oldukça gelişmiştir. Yıllık ortalama sıkcaklığın 75 Fahrenheit ya da başka bir ifadeyle 24 C derece olduğu şehir turistlerden %5 oranında yatak vergisi alınmaktadır. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre sadece Fort Lauderdale’in merkezinde elde edilen yatak vergisi yaklaşık olarak 45 milyon dolar civarındadır. Ortalama olarak günlük otel fiyatlarının 115 dolar olduğunu düşünürsek bu gelirin normal olduğunu anlayabiliriz. Bölgede toplam irili ufaklı 561 adet tescilli otel işletmecisi bulunmaktadır. Bu işletmelerin toplam oda kapasitesi ise yaklaşık olarak 35,000’dir. 48 adet Cruise kapasitesi bulunnan şehir limanı, en işlek limanlar arasında kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer şehirlerine nazaran oldukça hesaplı ve modern bir şehir olan Fort Lauderdale’da 2 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Ancak turistlerin çoğu Fort Lauderdale ulaşmak için Fort_Lauderdale_Hotels_skylineşehre 40 kilometre mesafedeki Miami Uluslararası Havalimanı’nı kullanmaktadır. Şehirde yaklaşık olarak 500 Türkün yaşadığı tahmin edilmektedir. Şehir adını Binbaşı William Lauderdale’den almaktadır. Lauderdale bu alana ilk olarak liman yaptıran kişi olarak da bilinir; zaten liman İngilizcede ”fort” anlamına gelmektedir. Bu yüzden şehrin adına Fort Lauderdale denmiştir. Ancak bölge oldukça etkileyici bir görünüme sahip olsa da ortalama her 10 yılda bir yıkıcı kasırgalara maruz kalmaktadır. 2005 yılında meydana gelen Katrina Kasırgası’nda New Orleans’ın yanı sıra Fort Lauderdale’de oldukça zarar gören şehirlerden biri olmuştur.

fort-lauderdaleFort Lauderdale,’ın güneyinde, Hollywood ve Dania Beach, güney batısında Davie, Batısında Plantation, Lauderhill, Lauderdale Lakes, kuzey batısında, North Lauderdale, Oakland Park, Tamarac, Kuzeyinde ise, Wilton Manors, Pompano Beach yer almaktadır. Bu bölgeler Fort Lauderdale bağlı ilçelerdir. Birçok kanaldan oluşan şehirde egzotik birçok hayvan yaşam sürmektedir. Bunların başında Amerikan Timsahları gelmektedir. Benzin fiyatları oldukça düşüktür; benzinin galon fiyati yaklaşık 3 dolardır ki bu da New York şehrine oranla %40 daha ucuzdur. Tropikal bir iklime sahip olan şehirde ”Thunder-Storm” yani gökgürültülü sağanak yağışlar neredeyse her gün görülmektedir. Ancak bu yağışlar oldukça kısa süreli olduklarından herhangi bir doğal afete sebebiyet vermezler. Şehir de yaz ve ilk bahar iklimi hakimdir sıcaklıklar 20 derecenin altına pek düşmez. Bölgeye Lufthansa, KLM, British Airways gibi birçok havayolu şirketi tarifeli sefer düzenlemektedir. Ancak Türk Hava Yolları’nın doğrudan bölgeye uçuşu bulunmamaktadır. Uçuşlar Türk Hava Yolları’nın Star Alliance üyesi olması sebebiyle ortak uçuş olarak Lufthansa ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kaynakça:
Cities of South Florida

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku