Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Brokoloi Ve Su Teresi Kanser Hücrelerini Öldürebilir Mi?

0 454

Brokoli ve Su Teresi Bir Gün İçinde Kanser Hücrelerini Öldürebilir

7043_brokoliSon yapılan çalışmaya göre, brokoli ve su teresi sebzelerinin pek çok kanser çeşidini düşürme potansiyeline sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bunun sebebi de içeriklerinde bulunan antioksidan bileşenlerdir. Bu sebzeleri tükettiğimizde antioksidan bileşenler kanımıza karışarak oksidatif stres ve kanser hücreleri ile savaşırlar.
Literatürden araştıracak olanlara sebzelerin ingilizce isimlerini yazıyorum;

Brokoli-Broccoli
Su teresi-Watercress

Turpgillere özgü bu iki sebzenin anti-kanser özelliklerinin olduğu yapılan pek çok çalışma ile de kanıtlanmıştır.

Sağlımıza Faydaları

Su teresi, acımtırak bir tada sahip yeşil yapraklı bir sebzedir. Görünüş olarak tere otu ve semiz otuna da benzemektedir. Vitamin ve mineraller yönünden de çok zengin olan su teresi, günde bir porsiyon tüketildiğinde, günlük K vitamini ihtiyacımızın tamamını karşılayabilir. Ayrıca yüksek oranda C vitamini de içermektedir. Ayrıca tüm bunlara ek olarak, tüketildiklerinde DNA hücrelerimizi hasarlara karşı koruduğu da kanıtlanmıştır. Tere otu ve semiz otu da yüksek oranda antioksidan bileşenlere sahip olduğundan, tıpkı su teresi gibi kanserli hücrelerle savaşabilme özelliğine sahiptir ve güvenle tüketilebilir.

Brokoli, yüksek oranda D vitamini içerir ve lif oranı da tüm sebzeler gibi çok yüksektir. Üç farklı çeşit glukozinat fitountrient içerir ve bu bileşenler vücut detokifikasyon sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için önemli bileşenlerdir.

Kansere Karşı Koruyucu Etki

7043_su_teresi2Bu iki sebze de kolon, göğüs ve prostat dokularında kanser hücrelerinin oluşmasını engellerler ve oluşan hücrelerle savaşırlar. Bu koruyucu etki birincil olarak, içeriklerinde bulunan izotiyosiyanatları oluşturan fitokimyasallar olan glukozinolatların varlığından kaynaklanmaktadır. Bu bileşenler tümörlerin beyne sinyal göndermesini keserler ve dokularda büyümelerini önlerler. Ayrıca son çalışmalarla birlikte, bu sebzelerde bulunan bazı enzimlerin çiğnendikten sonra açığa çıktığını da göstermiştir. Kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bilinen fenentril izositiyosiyanat (Phenentryl Isothiocyanate-PEITC) brokolide de su teresinde de bulunmaktadır. Pek çok çalışma ile kanser hücrelerinin büyümesini engelledikleri kanıtlanmıştır.

Kemoterapiden Daha Mı İyi?

Kemoterapi, günümüzde kanser tedavisinde kullanılan bilinen en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Vücutta oluşan tümörleri hedef alır ve öldürür. Ancak bunu yüksek derecede radyasyon etkisi bırakarak yapar ve tedavi boyunca vücudumuzda tümör ve kanser hücrelerini hedef alırken, sağlıklı hücrelerimize de zarar verir. Tedavi boyunca vücudumuz radyasyona maruz kalır ki zaten tedavi sonunda bağışıklık sisteminin zayıflaması ve diğer pek çok yan etkilerin sebebi budur. Eğer bazı kanser hücreleri hala hayatta kalabilmişse, genellikle geri dönüşleri engellenemez ve çoğalmaya devam ederler. Pek çok kanser vakasında kanserin yeniden ortaya çıkmasının sebebi budur.

Laboratuvar testlerinde, brokoli ve su teresinde bulunan fenentril izotiyosiyanat (PEITC) bileşeninin 24 saat içinde kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edilmiştir. Deney laboratuvar koşullarında gerçekleştiğinden, vücudumuzda besinlerle tüketerek aldığımızda tabi ki aynı sürede ve aynı hızda bu etkiyi yaratmayacaktır. Ancak şu çok açık bir gerçektir ki, brokoli ve su teresinde bulunan bu bileşen kanserli hücreleri öldürmekte ve kanser hastalığıyla başarılı bir şekilde savaşmaktadır. Tüm bunlara ek olarak vitamin ve mineral yönünden de zengin olan bu sebzelerin sağlığımıza daha pek çok faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle bu iki sebzeyi diyetimizden eksik etmemeli, sıklıkla tüketmeliyiz.

Hepimize Sağlıklı ve Mutlu Yaşamlar !!

Kaynakça:
www.thescienceofeating.com

Yazar:Buket Sağbasan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.