Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Güneş Lekeleri için Doğal Yöntemler

0 404

Güneş Lekeleri için Doğal YöntemlerGüneş lekeleri yazın başlangıcı ile birlikte artmaktadır. Yaz ayların gün içerisinde korunmasız olarak dışarıda olmak ciltte lekeye neden olmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarından UV ışınlarından korunmak gerekmektedir. Her ne kadar güneş vücudumuza yararı olsa da ciltte lekeye de neden olmaktadır. Güneşin zararlı ışınları olan UV ışınlarının yapmış olduğu lekeler genç yaşta çok fazla far edilemese de ilerleyen yaşlarda daha belirgin olmaktadır. Gençlik döneminde vücuttaki hücreler kendini yenilediği için güneş lekeleri kısa süre içerisinde geçmektedir. Buna rağmen belli bir yaştan sonra oluşan güneş lekeleri uzun süre ciltte kalmakta ve tedavisi için de uzun uğraşlar gerektirmektedir. Güneş lekeleri için gerekli önlem alınmaz ise cilt kanseri gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. Cilt lekelerini önlemek için şunlar yapılabilir;

1. Günün belirli saatlerinde dışarı çıkılmalıdır. Özellikle haziran temmuz aylarında öğlen güneşin diğer aylara göre daha dik geldiği günler de dışarı çıkmak yerine öğleden sonra ya da sabah dışarı çıkılmalıdır.
2. Günün hangi saatinde çıkılırsa çıkılsa mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.
3. Belli yaş aralığındaki kişiler özellikle 35 yaş üstü kişiler güneşten korunmak için güneş kreminin yanı sıra şapka tarzı önleyiciler de kullanabilir.
4. Güneş kreminin yanı sıra nemlendirici kullanılmalıdır.
Güneş Lekeleri için Önerilen Bitkisel Maskeler
Güneş lekeleri için tıbbı yardım alabileceğiniz gibi bitkisel yöntemler de deneyebilirsiniz. Cildiniz de aşırı derece de güneş lekesi var ise mutlaka doktora gidilmelidir. Doktorun önerdiği ilaçların yanı sıra bitkisel maskeler de kullanabilirsiniz. Tıbbı ilaçların yan etkilerini azaltmak ya da ortadan kaldırmak için bitkisel maskeler daha çok tercih edilmektedir. Güneş lekeleri için önerilen bitkisel maskelerden bazıları şunlardır;
Maydanoz Maskesi; Bir demet maydanozun bir buçuk su bardağı su ile kaynatın. Bir miktar kaynattıktan sonra soğuması için bekleyin. Ardından üzerine 1,5 yemek kaşığı yoğurt ile bir adet sıkılmış limon suyu ilave ederek blendırdan geçirin. Elde ettiğiniz karışımı bir pamuk yardımıyla yavaş yavaş cildinize sürün. İşlem bittikten sonra 40 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi bittikten sonra ılık bir su ile yıkayarak cildinizi kurulayın. Bu maskeyi hafta da 2 ya da 3 defa uygulayabilirsiniz.

Güneş Lekeleri için Doğal YöntemlerKarbonatlı Maske; Bir kasenin içerisine 1 yemek kaşığı yoğurdu koyarak güzelce çırpın içerisine 1 çay kaşığı kadar karbonata koyarak karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekelerin üzerine masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi bittikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Güneş lekesi için bu maskeyi hafta da bir kez yapmanız yeterli olacaktır.
Yoğurt Maskesi; Küçük bir kabın içerisine bir adet yumurta akını koyun ve çırpın. Daha sonra üzerine 1 tatlı kaşığı yoğurdu ve 4-5 damla kadar limon suyu ilave ederek karıştırın elde ettiğiniz karışımı cildinize sürün. Maske cildiniz de kuruyana kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile cildinizi temizleyin. Bu maskeyi 5 günde bir yapmanız yeterli olacaktır.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku