Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karayipler: Puerto Plata

0 372

Karayipler: Puerto PlataPuerto Plata,

Karayipler bölgesinde yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin sınırları dahilinde bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu şehir, gerek Kuzey Amerikalılar gerekse de Avrupalılarca son derece iyi bilinir. Bunun nedeni, şehrin sahip olduğu turistik tesislerdir. Avrupa ve Amerika coğrafyasında yer alan ülkelerde çoğu zaman kışlar ağır geçtiğinden bu dönemde tropik bir cennet imkanı sunan Puerto Plata, tercih nedenlerinin başında gelir. Oldukça popüler bir yere dönüşmüş olan bu coğrafya, bulunduğu Dominik Cumhuriyeti için de son derece önemlidir. Başkent Santo Domingo sonrasında ülkenin en popüler ve de en kalabalık ikinci şehri olan bu kent, sahip olduğu ticaret limanı ile de ülkeye çok ciddi bir katkı sunar. Uluslararası anlamda ülkenin ticaret merkezlerinden biri haline gelen Puerto Plata, bu anlamda turizm dışında da ülke ekonomisi için önemli bir yere sahiptir. Ülkenin kuzeyinde konumlanmış olan şehir, her yıl gelişen ve de geleceğe yatırım yapan politikası ile dikkat çekicidir. Dominik Cumhuriyeti şehirleri arasında en eskilerden olan Puerto Plata, resmi olarak 1502 yılında yerleşime açılmış ve de o gün bugündür hızla büyüyen ve de popüler olan bir destinasyon haline gelmiştir. Her ne kadar 16. yüzyılın ilk yıllarına kadar uzanan bir kent geçmişi olsa da bu şehir, ancak 1844 yılında şehir statüsü almayı başarmıştır.

Karayipler: Puerto PlataBaşkent Santo Domingo ile arasında 215km’lik bir mesafe bulunan Puerto Plata, ülkenin genelinde olduğu gibi butik bir nüfusa sahiptir. Ekonomik olarak kalkınmaya çalışan ülkenin önde gelen şehirleri arasında bulunan Puerto Plata, Türkler içinde çok ayrı bir öneme sahiptir. Bu önem aslında bir trajedi merkezlidir. 6 Şubat 1996 tarihinde Puerto Plata’da bulunan ve de bu şehrin en büyük hava meydanı olan Gregorio Luperon Uluslararası Havalimanı’ndan kalkış yapan bir Birgenair uçağı kalkışından yaklaşık 5dk sonrasında Atlantik Okyanusu’nun serin sularına gömülmüştür. Kazada mürettebatta dahil 189 yaşamını yitirmiştir. Tarihin en sıradışı uçak kazaları arasında yer alan Birgenair ALW 309 sefer sayılı uçuşu, modern jet tasarımları ele alınırsa, son derece ciddi değişikliklere gidilmesine vesile olmuştur.

Karayipler: Puerto PlataBu anlamda halen de şehirde bu kazaya ilişkin bir anıt bulunur ve de kazadan haberdar olmayan Türkler de bölgeye seyahat ettiklerinde bu anıt sayesinde hüzünlü anlar yaşayabilmektedir. Puerto Plata, kazayla beraber ciddi anlamda ziyaretçi kaybına uğrasa da kısa sürede toparlanmış ve de eskisi gibi bölgenin en önde gelen turistik destinasyonlarından birine dönüşmüştür.

Puerto Plata’ya Türkiye’den tarifeli olarak uçulması henüz mümkün değildir. Bu anlamda bölgeye tarifeli olarak uçan birçok havayolu bulunsa da bunlar genellikle Amerika ve de Avrupa merkezli şirketlerdir. Eğer tropik bir tatil yapma fikriniz varsa, bu durumda Puerto Plata isteklerinize yanıt verebilecek önemli Karayipler şehirleri arasındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku