Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eşsiz Bir Doğa; Wyoming

0 394

Eşsiz Bir Doğa; WyomingWyoming Kuzey Amerika coğrafyasının önde gelen ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yerin statüsü eyalet olup, ülke içinde yer alan 50 eyaletten biri konumundadır. Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük yüzölçümüne sahip 10 eyaleti arasında bulunur. Eyalet, ülkenin dağlık bölgelerinden olan batıda yer alır. Wyoming, her ne kadar dikkat çekici topraklara sahip olsa da yüzölçümü nazara alındığında ülkenin, en seyrek nüfus dağılımına sahip eyaleti konumundadır. Nüfus ele alınırsa, eyalet son derece az bir yerleşime ev sahipliği yapmasıyla akıllardadır. Amerika’da yer alan diğer batı eyaletlerinin birçoğuna göre Wyoming son derece dağlık ve de çetin bir coğrafyadır. Wyoming, kuzeyde Montana, doğuda Güney Dakota ve Nebraska, güneyde ise Colorado ve son olarak güneybatı da Utah ve Idaho ile sınır komşusu konumundadır. Oldukça az bir nüfusa sahip olan bu yer, emlak fiyatlarının da ucuz olduğu bir coğrafyadır. Amerika’da yer alan eyaletler nazara alındığında kara şekline en yakın olan eyalet olarak diğerlerinden sıyrılan Wyoming, bu anlamda oldukça etkileyici kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin ortabatısında kabul edilen hatta yer alan Wyoming, Amerika’nın dış sınırını oluşturan federe devletler arasında bulunmaz.

Eşsiz Bir Doğa; WyomingEyaletin, tıpkı diğer Amerikan eyaletleri gibi lakabı da bulunur. Bu ”Equality State; Cowboy State; Big Wyoming” olarak üçe ayrılır. Eyaletin mottosu ise, ”Equal Rights”tır. Görüldüğü gibi eyalette özellikle de ”eşitlik” kavramı her şeyin temelini oluşturur gibidir. Amerika’da yer alan birçok eyaletin resmi dili bulunmasa da Wyoming bunlar arasında yer almaz. Eyaletin resmi dili bu anlamda anayasal olarak güvence altına alınmış ve de İngilizce olarak açık bir şekilde belirlenmiştir.Wyoming, daha önce de dediğimiz gibi ülkenin dağlık olarak belirlenen hatta yer alır ve bunu fazlasıyla da hak etmiştir. Eyalet sınırları dahilinde çok sayıda önemli kabul edilen şehir yer alsa da, bunlar arasında Cheyenne, hepsinden farklı olarak öne çıkar. Bu yer, eyalete başkentlik yapmasının yanı sıra aynı zamanda iktisadi ve kültürel anlamda da ön plandadır.

Wyoming sınırları dahilinde yaşayan halk aslında tipik manada yerli Amerikan halkı olarak da adlandırılabilir. Eyalete bağlı olan yerleşim birimlerinin bazılarında halen 90’lı yıllardan kalan araçlar ve de hayatlar sürülmektedir. Bu da doğal olarak bölgeyi meraklısı ele alındığında çok cazip ve de popüler bir destinasyon haline getirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfusu nazara alınırsa, eyalet en az nüfusa sahip Amerikan eyaletidir. Başka bir ifadeyle 50 eyalet arasında 50’nci sırada olan Wyoming, sınırları dahilinde sadece ama sadece 585 bine kişiye ev sahipliği yapar.

Eşsiz Bir Doğa; WyomingAncak kişi başına düşen milli geliri hesaba katılırsa Wyoming, yaklaşık 61 bin dolarlık gelirle ilk 15 içinde yer alır. Bölge son derece dağlıktır ve de çok sayıda önemli dağa da ev sahipliği yapar. Bunlar arasında en popüleri Gannett Zirvesi’dir. Bu yerin rakımı 4209.1m olarak bilinir Wyoming, Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında eyalet statüsünü kazanan 44’üncü eyalettir. Bu hukuki statü 10 Temmuz 1890’da elde edilmiştir. Türkiye üzerinden Wyoming‘e ulaşmak için zorunlu olarak aktarma yapmanız gerekir. Hiçbir Türk şehrinden bölgeye tarifeli uçuş bulunmaz. Ortalama seyahat süresi, aktarmalarla beraber 13 ila 24 saat arasında değişir. Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmak istiyorsanız pasaport türünüz ne olursa olsun geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.