Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saskatchewan Neresidir?

0 383

Saskatchewan Neresidir?Saskatchewan,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Kanada‘nın sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yerin hukuki statüsü eyalet olup, ülke içinde yer alan federe devletlerden biridir. Kanada, Kuzey Amerika’nın en önde gelen ülkelerinden olup, federal bir devlet sistemine sahiptir.

Bu ülkede 13 adet federe devlet Kanada Federal Devleti çatısında bir araya gelmiştir. Kanada’nın önemli eyaletlerinden olan Saskatchewan doğal anlamda sınırı olmayan tek eyalettir. Söz konusu bu eyalet, Kanada topraklarının güneyinde yer alır ve de bir anlamda Amerika Birleşik Devletleri’yle olan sınırı sebebiyle her iki farklı kültürün de hasıl olduğu bir coğrafya olarak karşımıza çıkar. Saskatchewan ayrıca doğası ile Kanada’nın gözde yerleşim yerlerinin başında gelir.

Saskatchewan Neresidir?Popülarite olarak belki bir Quebec ya da Ontario kadar bir şöhrete sahip olmasa da doğa olarak çok etkileyicidir. Sınırları dahilinde bu anlamda 100 bine yakın göle sahip olan Saskatchewan, son derece sıra dışıdır. Daha öncede de dediğimiz gibi, Kanada bir federal devlet yapısına sahiptir. Bu yapı, içinde 13 tane federe devleti barındırır. Bunlar arasında konfederasyona dahil oluş tarihi bakımından 10’uncu sırada yer alan bu yer, resmi olarak 1 Eylül 1905’te eyalet statüsü kazanmıştır. Bu eyalet, aslında ülkede yaşayan bir İtalyan topluluğunun uzantısı gibi kabul edilir. Bu anlamda eyaletin sınırları dahilinde İtalyan isimleriyle özdeşleşmiş çok sayıda şehir bulunur.

Saskatchewan Neresidir?Kanada’nın ulusal başkenti Ottowa olsa da, her eyaletin kendi başkenti bulunur. Saskatchewan ele alındığında bu eyalete başkentlik yapan şehir, Regina’dır. Her ne kadar başkenti Regina olsa da, en büyük şehri Saskatoon’dur. Bu da şehri, bir bakıma iktisadi anlamda Saskatchewan için merkez haline getirir. Ancak siyasi merkezi doğal olarak başkent olması sebebi ile Regina olarak öne çıkar. Kanada, dünya üzerinde yüzölçümü olarak ele alındığında Avrasya’da yer alan Rusya Federasyonu sonrasındaki en büyük ülkedir. Bu anlamda dünyanın en büyük iki ülkesinden biri olan Kanada, son derece geniş topraklara sahiptir. Hal böyle olunca ülkenin bir parçası olan eyaletler de, oldukça büyük topraklar olarak karşımıza çıkar. Saskatchewan ele alınırsa, Kanada sınırları içinde en büyük 7’inci eyalet olarak bilinir. Her ne kadar büyük bir eyalet olsa da sınırları dahilinde yer alan nüfus sayısı son derece azdır. Nüfus olarak çok az bir sayıya sahip olan Saskatchewan, son sayıma göre 1,2 civarında bir yerleşime sahiptir. Bu da eyaleti, ülkenin en kalabalık 6’ncı eyaleti yapmaktadır. Ülkenin son derece refah bir yer olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu paydan Saskatchewan da kendisine düşene fazlasıyla almış ve de bu anlamda eyalette kişi başına düşen milli gelir yaklaşık olarak 71 bin Kanada doları olarak tespit edilmiştir.

Saskatchewan Neresidir?Saskatchewan eyaletine Türkiye üzerinden ulaşmak oldukça kolay sayılmaz. Çünkü buraya hiçbir Türk şehrinden tarifeli sefer düzenleyen bir havayolu şirketi bulunmaz. Bu da bölgeye aktarmalı olarak seyahat edilmesini zorunlu kılar. Ortalama seyahat süresi, 13 ila 20 saattir. Bu izlenecek rotaya göre değişiklik gösterebilir. Saskatchewan, bir Kanada toprağı olduğu için bölgeye Kanada yetkili makamlarınca düzenlenmiş geçerli bir vize ile ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.