Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evimizde Ergonomi

0 394

Ev işleri, ergonomide ağır işler olarak kabul edilir ve tarım, marangozluk gibi işlerdeki kadar enerji gerektirir. Yemek yapma, toz alma, yer süpürme gibi pek çok ev işi sayabiliriz. Günlük, bazen günün belirli saatlerinde yapmak zorunda kaldığımızdan bizim için tekrar tekrar yapmamız gereken yorucu işler haline gelmektedir.

Evimizde Ergonomi– İşleri yapabilmek için gereken enerji ihtiyacımızı yiyeceklerden karşılarız. Yiyeceklerden alınan kalori, miktarı yaş, cinsiyet ve işin ağırlığına bağlı değişkenlik göstermektedir. Ev işi yapan bir kişi 2600-2700 kaloriye ihtiyaç duyarken ütü yapma, cam silme gibi ağır işler yapması gerektiğinde 300 kaloriye kadar ihtiyaç duyabilmektedir.
– Evde oturarak çalışırken harcanan kalori miktarı %3-5 iken, ayakta %8-10’a ve lavabo, banyo küveti ovma özellikle dizler çökük vaziyette yer silme, çamaşır makinesini doldurmaya gelindiğinde kalori miktarı %50-60’lara kadar yükselmektedir.
– Ev işleri yaparken dik durmalı, nefesimizi doğru almalıyız.
– Yerden bir şey alıp kaldırdığımız zaman zayıf olan bel kasları yerine daha kuvvetli bacak kaslarını kullanmalıyız. Dizlerimizi bükerek kalça kaslarımızdan faydalanmalıyız. Cisim kaldırılırken vücuda yakın tutmalı ve ağırlık merkezimizi dengede tutmalıyız. Hafifçe arkaya doğru eğilmek ağırlık merkezimizi dengede tutacaktır. Ayrıca çok ağır yükler kaldırılmamalı sürüklenmelidir.
– İşlerimizi yaparken sürekli oturmak ya da sürekli ayakta kalmak yerine, bazen oturarak bazen ayakta durarak çalışmalıyız.
– Ayakta çalışırken ise gözler karşıya bakacak şekilde kafa dik ve çene yere paralel olmalıdır. Omurga doğal S şeklindeki eğrisini bozmadan sırtımız dik ve bel hafif çukur olmalıdır. Ayrıca gövdeyi dayayacak bir destek olması zorlanmayı hafifletir.

Yazar:Oguzhan Sahna

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku