Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Tehlikeli Balıkları

4 14.658

Dünyanın En Tehlikeli Balıklarıİnsanoğlu olarak onca bilimsel araştırma ve teknolojinin ilerlemesine karşın hala denizlerdeki yaşamın büyük bir çoğunu aydınlatabilmiş sayılmayız. Sürekli yeni bir canlının tanımlandığı denizlerde kim bilir daha ne kadar farklı canlıyla karşılaşacağız veya kaçı bizim dikkatimizden kaçmayı başaracak? Peki bunca deniz canlısını inceleyen bilim insanlarının karşılaştığı çok tehlikeli balıkların neler olduğunu merak etmiyor musunuz? Şu zamana kadar bulunmuş olan balık türleri arasında en tehlikelileri gerçekten insanı korkutuyor. Bu balık türlerinden kurtulmayı başarsak bile yakınında durmak insanın uykularının kaçmasına neden olabilir. Peki bu çok tehlikeli diye nitelendirdiğimiz balıklar neye benziyor ve tehlikenin nedenleri neler? Bu yazıda tüm dünya denizleri ve okyanuslarında karşılaşılmış en tehlikeli balık türlerini göreceğiz. İşte en tehlikeli balık türleri:

10. Köpek Dişli Balık (Anoplogaster)

Dünyanın En Tehlikeli BalıklarıAvustralya sahillerinde bulunabilen bu tür aslında tamamen tehlikeli bir balık türü olarak sayılamaz. Fakat bu balıkların en korkutucu balıklar listesine sokan en büyük özelliği korkutucu dış görünüşleri olmuştur. İnsanın kabuslarında bile göremeyeceği dış görünüşe sahip bu balıkla güzel bir tatil günü denizde yüzerken karşılaşmak istemeyiz. Dişleri vücuduyla orantılı yani uzun olan bu balık türü ortalama 17 santimetre boylarındadır. İlk görüşte bir çok kişiyi korkuttuğundan kendisi çok zararlı olmasa da gören kişiler tarafından paniğe yol açmaktadır. Paniğe yol açtığı için bir çok kişi bu balığı gördükten sonra boğulma tehlikesi atlatmıştır.

9. Pelikan Yılan Balığı (Saccopharyngiformes)

Dünyanın En Tehlikeli BalıklarıKöpek dişli balık gibi Pelikan yılan balığı da aslında listedeki diğer balıklar kadar zararlı değildir. Ama en korkunç balıklar listesine adını yazdırmasının en büyük sebebi kendinden çok daha büyük türleri yiyebiliyor olmalarıdır. Vücutlarına göre o kadar büyük ve güçlü çeneleri vardır ki ağzından bir şey kaçırabileceğini hiç sanmıyorum. Okyanusların genelde çok karanlık bölgelerinde yaşadıklarından karşılaşma olasılığımızın düşük olduğu bu balıklar genel olarak suda canlılığını sürdüren neredeyse her şeyi yeme ihtimalleri vardır. Pelikan yılan balıklarından dolayı hayatını kaybeden bir insan daha literatüre girmese de kendisine çok yaklaşmamayı tavsiye ederiz. Sonuçta bu balık türünün çenesinin kuvveti timsahla yarışabilecek kadar yüksektir.

8. Antenli aslan balığı (Pterois antennata)

Dünyanın En Tehlikeli Balıkları

Özellikle dalgıçların en büyük düşmanlarından biri olan antenli aslan balıkları Hindistan’ın tropik kısımlarında ve Batı Pasifik okyanuslarında bulunurlar. Avustralya’daki en tehlikeli balık olarak adlandırılan bu balık genelde gün boyunca gizlenir geceleri ise özellikle karides ve yengeç avlar. Boyu ortalama 40 santimetre ağırlığı ise 1200 gram civarı olan bu balıkların en tehlikeli balıklar listesinde olmasının nedeni vücutlarında çok zehirli bir madde içeren zehir bezlerinin varlığıdır. İnsanla teması halinde iltihaplanmalara, kızarıklık, kanama, kas ağrıları, kalp problemlerine ve nefes alma güçlüklerine yol açabilecek kadar güçlü bir zehir salgılayan bezleri vardır. Bu türün dikenleri zehrin miktarına bağlı olarak birkaç gün sizi süründürebilecek kadar çok ağrıya sebep olabilir.

7. Balon Balığı (Tetraodontidae)

Dünyanın En Tehlikeli BalıklarıYırtıcılara karşı savunma taktiği olarak anında şişebilen bu balık, bu nedenle çok yavaş yüzüyor ve günlük çok miktarda gıda tüketmesi gerekiyor. Genellikle tropik ve subtropik sularda bulunmasına karşın az tuzlu sularda da bulunabiliyorlar. Ne yazık ki insanoğlu olarak yaşadıkları nehirleri kirleterek yaşam alanlarını gün geçtikçe daraltıyoruz bu balıkların. Kirlenen suda avlanacağı diğer hayvanların da zarar görmesiyle çok daha agresif hale gelebiliyorlar. Balon balıklarında kendini diğer türlere karşı savunmak için dikenler de bulunmaktadır. Ancak özellikle bazı türlerinde dikenlerinde bulunan ve siyanürden 1200 kat daha zehirli olan zehir bulunması nedeniyle çok tehlikeli bir cinstir. Bu zehir bir defada 30 kişiyi öldürebilecek kadar fazladır. Bu nedenle insanlar için çok tehlikelidir ve çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

6. Engerek Balığı

Dünyanın En Tehlikeli Balıkları

Engerek balıkları genellikle çok derinlerde yaşar. Ortalama 2000 metre ve daha derinlerde yaşayan engerek balıkları avlarını avlamak için ışıldayan organlarını kullanır. Tehlikeli bir balıktır ve ürkütücü bir görünüşü vardır. Özellikle çenesi çok serttir ve çok keskin dişleri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 35 santimetre boylarında olan bu balık okyanusların neredeyse dörtte birinde bulunurlar. Türkiye’de de karşınıza çıkma ihtimali olan bu balıktan uzak durmaya çalışmalıyız.

5. Taş Balığı (Synanceia)

Dünyanın En Tehlikeli Balıkları

Taş balığının dünyanın en tehlikeli 10 balığı listesinde olmasına hiç şaşırmamamız gerekmektedir. Utangaç ve az bilinen bir balık olmasına karşın taş balığı, dünyanın en zehirli balığı bile olabilir. Pasifik ve Hint Okyanuslarında yaşayan ve küçük balık ve kabuklarla beslenen bu balık için tehlikeli demek yetmez. Bu balıkların gerçek tehlikesi yüzgeçlerinin omurgalarıyla temas ettiği yerde bulunan çok güçlü zehir barındırmasıdır. O zehir bir insanın saniyeler içerisinde ölmesine neden olabilir. Kamufle amacıyla bir kayaya yanaşıp hem tehlikeden hem de avlarından rahatlıkla saklanabilmeleri onları daha da tehlikeli hale getirmektedir. Kazara üzerine basılabilecek kadar kendini taşa benzetmesi de basan için hiç iyi sonuçlar doğurmayacaktır.

4. Fenersiler (Lophiiformes)

 

Dünyanın En Tehlikeli Balıkları

Fenersiler tehlikeli balık olmalarının yanı sıra dünyanın en çirkin hayvanı olmaya da adaydır. Görünüşleri korku filmlerindeki balıkları andıran bu balıklar Atlantik Okyanusu’nun derinliklerinde yaşarlar. Bu balıkların temel özelliği yırtıcılık biçimleridir, zira başında ilgi çekici büyük bir çıkıntı vardır. Bu çıkıntı aslında avlarını çekmek ve daha sonra onları yutmak için kullandığı ışık saçan bir tuzaktır. Kendisi küçük bir balık olmasına rağmen gerek vücuduna göre orantısız büyük olan ağzı gerekse midesinin büyüklüğü dolayısıyla kendinden cüssece çok büyük canlıları avlayabilmektedir.

3. Barakuda (Disambiguation)

Dünyanın En Tehlikeli BalıklarıBu görsel olarak şirin olan ama aslında çok tehlikeli olan balığın tehlikesi zehirinden gelmemektedir. Alışık olduğumuzun aksine bu balıklar avlarına sinsi sinsi yaklaşmazlar. Saniyeler içerisinde 0’dan 90 km/s hıza çıkabilen bu balıklar bu yüksek hızı ve ivmesi sayesinde avlarının neye uğradığını anlamadan kıstırabilirler. İnsanların beslenme tercihleri arasında olmamasına rağmen genel olarak bir barakuda çok agresiftir ve açık denizlerde insanlara da saldırabilir. Uzunlukları ortalama 45 cm olan bu balıklar genelde tropikal denizlerde, özellikle de Karayip Denizi’nde bulunur.

2. Goliath Kaplan Balığı

Dünyanın En Tehlikeli BalıklarıAdından da anlaşılacağı üzere oldukça büyük ve acımasız bir balık olan Goliath Kaplan Balığı çok iri bir cüsseye sahiptir. Son derece tehlikeli olan bu balık çenesi timsahınkine benzediği için piranha ile farklılık gösterir. Ortalama 75 kg ağırlığında olan bu balık 1.5 metre civarı bir boya sahiptir. Afrika’nın en tehlikeli balığı olarak adlandırılan bu balık daha çok Kongo Nehri havzasında bulunur. Bu son derece tehlikeli hayvanın en tehlikeli hayvan olamamasının en büyük nedeni ise çok derin sularda bulunması dolayısıyla karşılaşılma riskinin azlığıdır.

1. Piranha

Dünyanın En Tehlikeli BalıklarıHepinizin tahmin ettiği üzere en tehlikeli balıklar listesinin en başında tabii ki de piranhalar var. Güney Amerika’da yaşayan bu balıkları bir çoğumuz korkutucu filmlerden biliyoruz. Günümüzde tanımlanan ortalama 60 civarında piranha türü mevcuttur ve bunların tümü ortalama 25 cm uzunluğundadır. Genellikle tatlı suda ve özellikle Amazon, Ekvador, Bolivya, Orinoco, Venezuela ve Kolombiya sahillerinde rastlamak mümkündür. Korku filmlerinin vazgeçilmezi olan bu balığı asıl tehlikeli yapansa çok yüzeysel yerlerde yaşamalarıdır. Yüzeye çok yakın yüzdüklerinden karşınıza çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bir insanı 300 piranha anca yutabilirken son derece agresif olmalarından bir tanesi durmadan saldırıp büyük hasarlar verebilir.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-dangerous-fish/

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Haci diyor

  En tehlikeli balıklar listesinde yer alması gereken en önemli balık türü kesinlikle Köpek balığı olmalıydı. Ayrıca yorumlardaki iki eleştiri de yerinde. Selam ve dua ile…

 2. Selami diyor

  Her baliğin görseli yanında olmalıydı. Daha ihtimamlı olmanızı temenni ederiz…

 3. Fisilti diyor

  Bana göre en tehlikeli balıklar listesinde bir numara Köpek balığının hakkı zira insanlara en çok zararı köpek balıkları vermiştir.

 4. İlginç Bilgiler diyor

  1. sırada Koli Salyangozu olması gerekiyordu bence. Dünyanın en tehlikeli deniz canlılarından biri.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku