Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Federal Devlet Yapısına Sahip Ülkeler

0 6.224

Federal Devlet Yapısına Sahip ÜlkelerFederalizm son yıllarda en çok tercih edilen devlet biçimidir. Bunun nedeni, federalizmin çok sayıda etnik guruba mensup milleti bir arada tutabilecek tek devlet biçimi olmasıdır. Federal devlet yapısına sahip bir çok ülke bulunur. Bu ülkeleri federal yapıya zorlayan şey aslında var olan tarihleridir. Çünkü her ne kadar millet olarak tek bir uyruğa sahip olunsa da alt kimlikler de çoğu zaman üst kimlik gibi kullanılabilmektedir. Bu da doğal olarak en iyi ihtimalle birlik içinde yaşanacaksa, federal bir yapı oluşturmasını zorunlu kılar. Dünya üzerinde çok sayıda federal devlet yapısına sahip ülke bulunur. Bu ülkeler özellikle sahip oldukları refahları ile dikkati çekerler. Son derece zengin ülkeleri arasında yer alan federal devletler, bu anlamda birçok devlete de örnek olmaktadır. Federalizmi benimsemiş olan en önemli devletlerin başını şüphesiz ki, Amerika Birleşik Devletleri çeker. Amerika Birleşik Devletleri, sahip olduğu yapı ile dünya üzerinde eşine az rastlanır bir refaha kavuşmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi Amerika Birleşik Devletleri, birçok devletin bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. Aslında bu bir araya gelen devletler daha önce devletsel bir kimliğe de sahip değildi. Ancak Amerikan sistemi ile beraber klasik devlet kimliği kazanmak yerine federe devlet kimliği kazanmıştır.

Federal Devlet Yapısına Sahip ÜlkelerBu da dünya üzerindeki federalizm akımına çok büyük bir katkı sunmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları dahilinde 50 adet eyalet bulunur. Bu eyaletler federe yapıda olup, ülke içinde federal çatıya bağlıdır. Başka bir ifadeyle iç işlerinde neredeyse tamamen bağımsızdır. Ancak bu bağımsızlık özerklik statüsü kadar da geniş değildir. Yani başka bir ifadeyle son derece yumuşak bir geçiş vardır. Dünya üzerinde sadece Amerika Birleşik Devletleri federal yapısı ile dikkat çekmez. Bunun yanı sıra Avrupa’nın en büyük devleti olarak lanse edilen ve de Avrupa Birliği’ne adeta lokomotiflik görevi gören Almanya da bir federal devlet yapısına sahiptir. Almanya’nın federal devlet yapısı da Amerika Birleşik Devletleri’ninkine oldukça benzerdir.

Federal Devlet Yapısına Sahip ÜlkelerAlmanya’da 16 eyalet bulunur ve bu her eyaletin tıpkı Amerika’da olduğu gibi ülke çatısı haricinde kendi federe yapısı vardır. Ancak bunlar federal çatı altında bir araya gelir ve de denetlenir. Dünya üzerinde o kadar çok federasyon ve de federalizm üzerine kurulu devlet vardır ki, bunların sayısı üniter olanlardan çok daha fazladır. Örneğin Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Kanada, Komoros, Etiyopya, Almanya, Irak, Hindistan, Malezya, Meksika, Mikronezya, Nepal, Nijerya, Pakistan, Rusya, Saint Kitts and Navis, Somali, Güney Sudan, Sudan, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Venezuela gibi ülkeler federalizmi benimsemiştir.Federalizm federal çatının yetkisini kısıtlarken, federe devletin yetkisini ise artır. Tabii ki, bu kıyas klasik manada üniter devlet ile yapıldığı zaman söz konusudur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku