Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Veba Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tadavi Yöntemleri Nelerdir?

2 6

Bulaşıcı ve kara ölüm adıyla anılan bir hastalık Veba… Birçok hastanın teşhisi koyamadığıve önemsemediği gizliden vücudu saran bir mikrop ne olduğunu anlamadan tedavinin mümkünsüzolduğu bir durum… Sizlere bu hastalık hakkında küçük ancak işinize yarayacak bilgilersunmaya çalışacağım.Zararlı bir bakteri tarafından (Yersinia Pestis) oluşturulanenfeksiyonların ve hastalıklarıntümüne verilen isimdir ”Veba.” Bulaşıcı ve öldürücü bunun yanı sıra fazlasıyla acıya sebebiyet vermektedir.

Bu hastalığın nedeni pis yerler ve buradan insan vücudunageçebilen bakterilerdir. Pis ve güneş girmeyenalanlar Veba için en uygun ortamlardır.Bu ortamda sürekli bulunmasanızdabir kere bulaştığı ansizleri için sıkıntılı dönemler başlayabilir. Genel olarak mikropvücuda girdiği andan itibarenyaklaşık 1 hafta içerisinde vücut tepki vermeye başlar ve belirtiler ortaya çıkar.

Orta Çağ Avrupasındanüfusun 3’te 1’i bu hastalıktan yaşamını yitirmiştir, teşhisin geç yapılması en kötü durumlardan sadece biri… Modern antibiyotiklerle tedavisi mümkün ki birçok gelişmiş ve Batı ülkeleribu sorunu aşmış durumda ancak Asya ve Afrika kıtalarınının bazı kesimlerinde halen daha en büyük sorun ve en büyük hastalıklardan birisidir.Veba’nın genellikle farelerden bulaştığı konusundabirçok uzman ve araştırmacı hemfikirdir. Ancak aslolan hastalığı bulaştıran piredir ve bu piregenel olarak ele alındığında farelerde bulunduğu için bu hastalığın temel sebebifareler olarak gösteriliyor. Peki farelerin sonu? Arkadaşlar birçok fare ölümü de bu yüzdengerçekleşiyor bu pirelerin ısırması ve mikrobu bulaştırması sonucu fare ölümlerininolduğu da bilinmektedir.

En büyük ve yaygın belirtileri;
– kasık ağrıları,
– kan tükürme,
– burun kanaması,
– deri lekelenmeleri,
– halsizlik.

teşhis konulduğu an da tedavi başlar ve bu sürecin atlatılması zor değildir ancak geç kalındığındaolumsuz sonuçlar doğurabilir ve en önemlisi bu hastalığa yakalanan kişilerinkorunma amaçlı aşı olması da şarttır. Hasta kişinin dili genellikle renksiz daha doğrusu kahverengidir bu da en büyük belirtilerden yalnızca biri sürekli kurulukhissettiğiniz andan itibaren doktora başvurmanız ve ilaç tedavisi ve güçlü antibiyotiklerlegerçekleştirilecek tedavi sizleri bu hastalıktan kurtaracaktır.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.