Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Veba Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tadavi Yöntemleri Nelerdir?

2 591

Veba Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tadavi Yöntemleri Nelerdir?Bulaşıcı ve kara ölüm adıyla anılan bir hastalık Veba… Birçok hastanın teşhisi koyamadığı ve önemsemediği gizliden vücudu saran bir mikrop ne olduğunu anlamadan tedavinin mümkünsüz olduğu bir durum… Sizlere bu hastalık hakkında küçük ancak işinize yarayacak bilgiler sunmaya çalışacağım.Zararlı bir bakteri tarafından (Yersinia Pestis) oluşturulan enfeksiyonların ve hastalıkların tümüne verilen isimdir ”Veba.” Bulaşıcı ve öldürücü bunun yanı sıra fazlasıyla acıya sebebiyet vermektedir.

Bu hastalığın nedeni pis yerler ve buradan insan vücuduna geçebilen bakterilerdir. Pis ve güneş girmeyen alanlar Veba için en uygun ortamlardır.Bu ortamda sürekli bulunmasanızda bir kere bulaştığı an sizleri için sıkıntılı dönemler başlayabilir. Genel olarak mikrop vücuda girdiği andan itibaren yaklaşık 1 hafta içerisinde vücut tepki vermeye başlar ve belirtiler ortaya çıkar.

Orta Çağ Avrupasında nüfusun 3’te 1’i bu hastalıktan yaşamını yitirmiştir, teşhisin geç yapılması en kötü durumlardan sadece biri… Modern antibiyotiklerle tedavisi mümkün ki birçok gelişmiş ve Batı ülkeleri bu sorunu aşmış durumda ancak Asya ve Afrika kıtalarınının bazı kesimlerinde halen daha en büyük sorun ve en büyük hastalıklardan birisidir.Veba’nın genellikle farelerden bulaştığı konusunda birçok uzman ve araştırmacı hemfikirdir. Ancak aslolan hastalığı bulaştıran piredir ve bu pire genel olarak ele alındığında farelerde bulunduğu için bu hastalığın temel sebebi fareler olarak gösteriliyor. Peki farelerin sonu? Arkadaşlar birçok fare ölümü de bu yüzden gerçekleşiyor bu pirelerin ısırması ve mikrobu bulaştırması sonucu fare ölümlerinin olduğu da bilinmektedir.

En büyük ve yaygın belirtileri;
– kasık ağrıları,
– kan tükürme,
– burun kanaması,
– deri lekelenmeleri,
– halsizlik.

teşhis konulduğu an da tedavi başlar ve bu sürecin atlatılması zor değildir ancak geç kalındığında olumsuz sonuçlar doğurabilir ve en önemlisi bu hastalığa yakalanan kişilerin korunma amaçlı aşı olması da şarttır. Hasta kişinin dili genellikle renksiz daha doğrusu kahverengidir bu da en büyük belirtilerden yalnızca biri sürekli kuruluk hissettiğiniz andan itibaren doktora başvurmanız ve ilaç tedavisi ve güçlü antibiyotiklerle gerçekleştirilecek tedavi sizleri bu hastalıktan kurtaracaktır.

Yazar: Ali ERSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku