Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?

0 2.072

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?Yeryüzünde sadece iki tür (ırk) fil vardır. Bu iki tür Afrika fili ve Asya filidir. Bilim adamları, 2000 yılında Afrika fillerini iki farklı türe ayırdılar. Büyük olan Afrika fili ve daha küçük olanı Afrika orman fili. İki Afrika türünün kaplanlar ve aslanlar kadar genetik açıdan farklı olduğu halde, Asya’daki muhataplarından çok, birbirlerine daha fazla benzer özelliği var ve farkı nasıl söyleyeceğinizi bilmek önemlidir. Asya ve Afrika fillerinin farkları, kulakları, baş biçimleri ve süsleriyle kolayca farkedilebilir.

Afrika fillerini Asya fillerinden ayırmanın en kolay yolu kulaklarına bakmaktır. Afrika filleri Afrika kıtası gibi görünen daha büyük kulaklara sahipken, Asya filleri daha küçük, yuvarlak kulakları vardır. Fillerin kulakları vücut ısısını dağıtır ve Afrika filleri daha sıcak bir iklimde ( iklim değişikliği ile daha da sıcaklaşmaktadır ) yaşadıklarından Asya fillerine göre daha fazla ısı dağıtmaları gerekir. Afrika filleri ve Asya filleri de baş biçiminde farklılıklar gösterir. Afrika filleri kafaları yuvarlak halde iken, Asya filleri ikiz kubbeli bir kafaya sahiplerdir. Bu da kafa kafaya yaslanmış bir çizgi var demektir. Sonunda, sivri uçlarına bakabilirsiniz. Hem erkek hem de dişi Afrikalı filler boğucu olabilir, ancak sadece Asya filleri büyüyebilir. Bununla birlikte, tüm erkek Asyalı fillerin ve tüm Afrikalı fillerin mutlaka sivri uçları geliştirmediğini unutmamak önemlidir.

Cilt dokusu, ayak tırnakları sayısı ve iki fili ayırt edebilen gövde özellikleri gibi başka birçok özellikleri vardır. Buna ek olarak, bir boyut farkı vardır. Afrika savanı filleri yaklaşık 8,000 kg (9 ton) ve omuzda 3-4 metre boyunda (10-13 fit arası). Afrika orman filleri vahşi benzerlerinden biraz daha küçüktür ve Asya filleri 5,500 kg (yaklaşık 6 ton) ağırlığındadır ve en fazla omuz genişlikleri (3,5 m) 3.5 metredir.

Her üç türün de benzer toplumsal yapılara sahip, tanımlanmış toplumsal yapıları vardır. Fillerin sürüleri, en yaşlı dişi olan fil en önde yola giden anaerkilidir. Bunlar, herhangi bir yaştaki dişi fil ile aile üyelerinden ve erkek fillerden oluşur. Tüylü erkek filler kendi sürülerinden ayrılır ve genellikle bekar erkekler sürülerinde çalışırlar. Yaşlı erkekler genellikle yalnızlardır.

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?Filler yeryüzünün en büyük karasal hayvanlarıdır. Yaban hayatı yaşamalarına rağmen evcilleştirilen bir hayvandır. Evcilleştirme işlemleri köylüler tarafından genelde hayvana şiddet uygulanarak yapılır. İlginç evcilleştirme metodu uygularlar. Siyah elbise giyen köylüler yakalanan fili kazılan büyük bir çukura şiddet uygulayarak kapatırlar. Günlerce aç ve susuz bırakılan fili aynı köylüler beyaz elbise giyerek kurtarma rolü yaparlar ve file sevgi gösterisinde bulunurlar. Fil de bu insanlara karşılık vererek minnet duygusunu yerine getirir ve köylülerin emrinde hizmetkar olarak çalışır. Kalp ağırlıkları tam 20 kilogramdır. Fillerin hortumları hem el hem de burun işlevi görür. Bir defada 8 litre suyu hortumlarıyla çekebilirler. İhtiyaçları olan su miktarı günlük 250 litredir.

Afrika savan fili 65 ile 75 yıl arası yaşarken Asya fillerinin ortalama ömürleri 50 yıldır. Son olarak filler genelde Avrupa ve Asya kıtasında eğlence sektöründe kullanılmaktadırlar. (sirkler gibi) herkesin doğal hayatı olduğu gibi fillerinde doğal hayatları yabani yaşam alanlarıdır. İnsanların eğlencesi fillerin acısı olmasın.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku