Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Güzel 15 Şelalesi

0 739

Dünyanın En Güzel 15 ŞelalesiŞelale gezileri şimdiye kadarki en eşsiz deneyimlerden birisidir. Bir şelale ile ilk kez karşılaştığınızda yukarılardan gelen buz gibi suyun kayalar üzerinde oluşturduğu görüntüsü ve sesi, ayrıca bu suyun oluşturduğu ve tamamen tazelik hissettiren havuzu insanın içini kıpır kıpır yapan ve temiz su havası ile baş döndüren bir yapıdadır. Dünyada, birbirinden güzel görünen, hissettiren ve şimdiden efsane olmuş çok sayıda şelale bulunmaktadır. Maceralı yürüyüşlerin ardından yüzlerce metreden düşen suyu izlemek ve sonrasında o suyun oluşturduğu havuzda eğlenceli vakitler geçirmek şelale gezilerini popüler yapan detayların başında gelmektedir.

1. Angel Şelalesi

Angel Şelalesi’nin dünyanın en iyi ve en güzel şelalelerinden biri olmasının özel sebebi, dünyanın en yüksek şelalesi olmasındandır. 979 metrelik bir yükseklikten aşağıya akan bu şelale ismini Amerika’dan Jimmy Angel’dan almıştır. 52 metre yüksekliğe sahip olan Niagara Şelalesi’nin 15 kat daha fazla yüksekliğine sahip olan Angel Şelalesi, Venezuela’da bulunmaktadır. Dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel şelalesi, görsel olarak inanılmaz bir manzara sunmaktadır.

2. Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi, Dünyanın Yedi Doğal Harikası’ndan birisidir. Yüksekliği ve genişliği düşünüldüğünde dünyadaki en büyük şelale olan Victoria Şelalesi, doğaseverler için dünyadaki en güzel yerlerden birisidir. Kraliçe Victoria’nın adı verildikten sonra ziyaretçilerin yüzebileceği büyük bir doğal havuza da sahip olmuştur. Şelalenin oluşturduğu bu eşsiz manzara 50 km uzaklıktan görülebilmektedir. Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Victoria Şelalesi, 108 metre yüksekliğe sahiptir ve Zambiya’da bulunmaktadır.

3. Niagara Şelalesi

Şüphesiz, dünyanın en iyi şelaleleri arasında yer alan Niagara Şelaleleri, ABD ve Kanada sınırında var olan üç şelalenin ortak bir adıdır. Niagara Şelalesi, Kuzey Amerika’nın tamamında en yüksek akış oranına ve 50 metreden daha fazla bir yüksekliğe sahiptir. Dünyaca üne sahip olan Niagara Şelalesi, hem ABD hem de Kanada’daki en gözde turistik yerlerden birisidir ve ayrıca zengin bir hidroelektrik kaynağıdır.

4. Yosemite Şelalesi

Kuzey Amerika’nın en yüksek şelalelerinden birisi olan Yosemite Şelalesi, 739 metre yüksekliğe sahiptir. Dünyanın beşinci en yüksek şelalesidir. Bu eşsiz güzelliği izlemenin yanı sıra etrafında yürüyüş de yapabilirsiniz.

Dünyanın En Güzel 15 Şelalesi5. Iguazu Şelalesi

Iguazu Şelaleleri, Iguazu Nehri’nin şelaleleri olup Brezilya ve Arjantin sınırında bulunmaktadır. Farklı farklı alanlardan su akışı sağlayan şelale, dünyanın en geniş şelale sistemidir ve büyük bir kısmı Arjantin tarafından akarken, bir kısmı da Brezilya’da toprağa kavuşmaktadır. 1541’de gerçekleştiğine inanılan bir efsaneye göre, bir tanrı, sevgilisi ile bir kano içinde kaçan bir kızla evlenmek istediği ve öfke içinde nehri kesip şelaleler yarattığı ve ikisinin de sonsuza dek şelalelerden akmasını sağladığı söylenmektedir.

6. Gullfoss Şelalesi

Eskiden özel bir alan olan bu şahane Gullfoss şelalesi, şimdi devlete aittir ve İzlanda’da en popüler yerlerden birisidir. Avrupa’daki en iyi şelalelerden birisi olan Gullfoss şelalesi, İzlanda’da günlük gezi kapsamında olan ‘Altın Daire’ gezisinin bir parçasıdır.

7. Kaieteur Şelalesi

Amazon yağmur ormanlarında bulunan Kaieteur Şelalesi, üzerinde akan suyun hacmini diğer şelaleler ile karşılaştırdığımızda dünyadaki en büyük şelalelerinden birisi olduğu görülür. Niagara Şelalesi’nden yaklaşık beş kat daha yüksek ve Victoria Şelalesi’nin yüksekliğine oranla hacmini karşılaştırdığımızda neredeyse iki kat daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu durum Kaieteur Şelalesi’ni dünyanın en güçlü ve en görkemli şelalesi yapmaktadır.

8. Tugela Şelalesi

Tugela Şelalesi, 948 metre yüksekliği ile dünyadaki ikinci en yüksek şelaledir. Afrika’daki bu en yüksek şelale, yüksekliğinin yanı sıra, turistlerin fantastik doğa manzaralarına hakim 12 km’lik bir yürüyüşten keyif almalarını da sağlamaktadır.

9. Kunchikal Şelalesi

Kunchikal Şelalesi, Hindistan’daki en yüksek şelale ve 455 metre yükseklikten oluşmaktadır. Karnataka’da bulunan bölgede şiddetli yağışlar vardır. Ayrıca Hindistan’daki tek kalıcı yağmur ormanı araştırma istasyonu da bu bölgede bulunmaktadır.

10. Ban Gioc Detian Şelalesi

Uluslararası sınırlara sahip olan dünyanın dördüncü en büyük şelalesi olan Ban Gioc – Detian Şelalesi, hem Vietnam hem de Çin’in sahiplik yaptığı bir şelaledir. Çoğunlukla iki şelale gibi görünse de yağışlı mevsimlerde, tek şelale gibi gözükür. Gürleyen sesi kayalara çarpıp uzaklardan duyulabilir.

Dünyanın En Güzel 15 Şelalesi11. Jog Şelalesi

Jog Şelalesi, Hindistan’ın en yüksek ikinci şelalesidir ve Kunchikal Şelaleleri (Hindistan’daki en yüksek şelale) ile aynı bölgede bulunmaktadır. Ülkenin en ünlü doğal cazibe merkezlerinden birisidir. Zihninizi dinlendirebileceğiniz mevsimlik bir şelale olan Jog Şelalesi, 253 metre yüksekliğe sahiptir.

12. Ren Şelalesi

Son buzul çağda oluşan Ren Şelalesi, İsviçre ve Avrupa’daki en büyük şelalelerden birisidir. Balıkların şelalenin tepesine çıkması mümkün olmasa da yılan balıklarının kıvrılmalarını seyredebileceğiniz eşsiz bir manzaraya sahiptir. Dünyanın en güzel şelalelerinden biri olan bu şelale, 23 metre yüksekliğe sahiptir ve İsviçre’de gezilecek en iyi yerlerden birisidir.

13. Browne Şelalesi

Yeni Zelanda’nın en yüksek şelalelerinden biri olan Browne Şelalesi’nin yüksekliği 619 metreden oluşmaktadır. İsmini, ünlü hava fotoğrafçısı olan Victor Carlyle Browne’dan, Browne gölünü ve şelalesini keşfetmesinin ardından almıştır.

Dünyanın En Güzel 15 Şelalesi14. Dudhsagar Şelalesi

Goa ve Karnataka sınırında bulunan Dudhsagar Şelalesi, puslu bir su akışına sahip olması ve Batı Ghatları’nın yüksek tepelerinde bulunması ile ünlüdür. Muson sezonu, Dudhsagar Şelalesi’nin akışı hem hızlı hem güçlü bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu sezon, Dudhsagar’ı ziyaret etmek için en iyi zamandır.

15. Bigar Cascade Şelalesi

Romanya‘da korunan bir tabiat içerisinde yer alan Bigar Cascade Şelalesi, dünyanın en güzel şelalelerinden birisidir. Bigar Cascade Şelalesi’nin suyunun yayılma ve düşme biçimi ve bu doğal güzelliğin tam olarak 45’inci paralelde Ekvator ile Kuzey Kutbu arasındaki orta noktada olduğu gerçeği bu şelaleyi benzersiz kılan nedenlerdir.

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku