Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Viyana Uluslararası Havalimanı

0 64

Viyana Uluslararası Havalimanı, Avrupa Birliği üyesi Avusturya‘nın başkentinde bulunan bir hava meydanıdır. Viyana Uluslararası Havalimanı, Viyana’nın en büyük ve en işlek hava meydanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bu havalimanı Avusturya’nın da en büyük hava meydanı olması sebebiyle ülke için de çok önemli bir yere sahiptir. Viyana Uluslararası Havalimanı, stratejik konumu itibariyle oldukça değerli bir yerleşkedir. Bunun nedeni, Avusturya’nın komşusu Slovakya’ya da kısmen hizmet veriyor olmasıdır. Avusturya’nın başkenti Viyana’da yer alan Viyana Uluslararası Havalimanı, Viyana şehir merkezine sadece 18km’lik bir mesafededir. Bunun yanı sıra bu yerleşke ayrıca bir diğer Avrupa Birliği üyesi Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya ise sadece 57km’lik bir mesafededir. Bu denli yakın olması Viyana Uluslararası Havalimanı’nın Slovakya’ya da hizmet etmesi sonucunu doğurmuştur. Çünkü her iki ülke de serbest dolaşımın bir parçası olan Schengen Anlaşması’na taraftır ve devletler arasında sınır kontrolü ya da gümrük bulunmamaktadır.

VViyana Uluslararası Havalimanıiyana Uluslararası Havalimanı, bu anlamda bölge için son derece önemli bir yere sahiptir. Avusturya ve Slovakya’nın en önemli havalimanı olarak da anılan Viyana Uluslararası Havalimanı, ayrıca Avusturya’nın ulusal markası olan Avusturya Havayolları’na da ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir. Başka bir ifadeyle Avusturya Havayolları, filosunun neredeyse tamamına yakın bir kısmını Viyana Uluslararası Havalimanı’nda tutmaktadır. Bölgenin Zürich ve Münih Havalimanları ile beraber en önemli hava meydanı olarak kabul edilen Viyana Uluslararası Havalimanı, Airbus A380’lerin dahi inebileceği kadar büyük bir havalimanıdır. Avusturya’nın en büyük hava meydanı olan Viyana Uluslararası Havalimanı, ülkeyi ve civar şehirleri dünya ile bağlamaktadır. Bu anlamda Viyana Uluslararası Havalimanı, çok önemli bir görevi üstlenmiştir. Viyana Uluslararası Havalimanı’na başta Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya kıtasında yer alan ülkelerin hemen hemen hepsinden ulaşmanız mümkündür.

Viyana Uluslararası Havalimanı’nın ana müşterisi olan Avusturya Havayolları, bir havayolu ittifakı olan Star Alliance da üye olması sebebiyle Türk Hava Yolları gibi sektörün önde gelen şirketleriyle ”Code-Share” uçuşu gerçekleştirebilmektedir. Bir kamu işletmesi olan Viyana Uluslararası Havalimanı, resmi olarak Flughafen Wien AG tarafından işletilmektedir. Havalimanında sadece iki adet pist bulunmaktadır. Bunlar 11/29 ve 16/34 pistleridir. Viyana Uluslararası Havalimanı, son zamanlarda ciddi anlamda atılım yapmış ve Eurowings’e de hizmet vermeye başlamıştır. Elde edilen son veriler göstermektedir ki, yıllık uçak trafiği 227 bin civarındadır ve yolcu trafiği ise 24 milyon kadardır. Viyana Uluslararası Havalimanı’nda 4 adet terminal bulunmaktadır. Bunlar 1, 1A, 2 ve 3 numaralı terminallerdir. 3 numaralı terminal uluslar arası deniz aşırı tarifeli seferlerde kullanılmaktadır. Özellikle Star Alliance üyeleri ki Türk Hava Yolları da bu ittifaka üyedir; 3 numaralı terminali kullanmaktadır. Türk Hava Yolları, Viyana Uluslararası Havalimanı’na günlük tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku