Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 127

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi GerekenlerKredi kartı kullanımı son yıllarda maksimum düzeye çıkmıştır. Aslında kredi kartı kullanımı grafiği incelendiğinde grafiğin sürekli bir biçimde yükseliş gösterdiği ortaya çıkar. Başka bir ifadeyle kredi kartı kullanımı insanoğlunun bir parçası haline gelmiştir. Özellikle de cazip bir takım avantajlar sunan ticari kuruluşlar, kredi kartı kullanımı teşvik etmektedir. Bankaların da kredi kartı dağıtımı konusunda eskisi kadar elinin sıkı olmaması beraberinde kartın daha da yaygınlaşması sonucunu doğurmuştur. Artık kredi kartı kullanımı, bazen zorunlu bazen de ihtiyari bir hal almıştır. Kredi kartı olmaksızın işlem yapamayacağınız bir takım siteler ve alışveriş yerleri vardır. Burada kartın kullanımı zorunludur. Örneğin Fransa‘da 1000 avronun üzerinde olan her işlemde kredi kartı kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Burada amaçlanan, insanların karapara aklamasını engellemek ve de yapılan işlemleri kayıt altına alıp, vergi erozyonunu engellemektedir. Bu kaçak olarak ülkede ikamet edenleri de olumsuz yönde etkilemesi sebebiyle çok iyi bir uygulamadır. Başka bir ifadeyle kaçakların ülkede yaşamasını zorlaştırmaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde 1 dolarlık alışverişlerde dahi birçok insan kredi kartı kullanır. Bu aslında ülkede bir kültür haline gelmiştir. Bu sayede ne aldığı ne de harcama yaptığını unutmaktadır. Ayrıca satıcı da vergi kaçıramamaktadır.

Kredi kartı kullanımın en yaygın olduğu ülke Amerika Birleşik Devletleri olarak ön plana çıkar. Bu ülkeyi Çin, Avrupa Birliği ülkeleri ve Japonya izler. Söz konusu kartın kullanımı ile kayıt dışı ekonomi neredeyse sıfırlanmıştır. Türkiye’de de kart kullanımı her geçen gün daha da artmıştır. Günümüz itibariyle 60 milyondan daha fazla kredi kartı Türk müşterilerin elinde işlemlerde kullanılır. Banka kartlarını da hesaba katarsak bu rakam daha da artmaktadır. Ancak kredi kartı kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Son yıllarda yaşanan kredi kartı vurgunları birçok ailenin zor günler geçirmesine neden olmuştur. Öyle ki, kredi kartlarını kopyalayan çeteler, kartların şifrelerine ulaşarak, kartları anında boşaltmakta ve kullanıcılara zarar vermektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca, bizzat bankaların kendi şubelerine bağlı ATM’ler vasıtasıyla işlem yapmakta fayda var. Her ATM’den işlem yapmak ciddi anlamda risk içerir. Kredi kartınızın kopyalanıp, şifrenizin de ele geçirilmesi ve sizin borçlandırılmanız sadece saniyeler içinde gerçekleşen bir olay olduğundan bunu engellemeniz çok zordur. Bu yüzden temkinli olup, banka şubesi arayıp oranın ATM’sinden işlem yapmak daha emniyetli olacaktır.

Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Edilmesi GerekenlerAyrıca kredi kartlarınızı online olarak kullanmanız haline de bir takım risklerle karşı karşıya olmanız anlamına gelir. Burada var olan risk, sizin kart bilgilerinizin internet korsanlarınca ele geçirilmesi durumudur. Bu yolla da çok sayıda insan mağdur edilmiştir. Bu yüzden yeşil koruma kalkanı görmediğiniz hiçbir alışveriş sitesinde işlem yapmayınız. Bu sizin menfaatiniz için bankalarca da önerilen bir davranış biçimidir. Aksi halde yaşadığınız kayıplar tarafınıza hukuki anlamda ödenme zorunluluğu içermez. Kredi kartı kullanırken, elinizle şifrenizi gizlemeniz ayrıca alınabilecek diğer tedbirlerdendir. Çünkü ATM’lerde kredi kartınız kopyalansa dahi, şifrenize ulaşılamadığı sürece kullanımı mümkün olmayacaktır. Bir de online işlemler için telefon doğrulaması uygulamasını kesin olarak aktif hale getirin. Buna ”3D Secure” adı verilmiştir. Her bankanın kendi aktif etme linki bulunur.

Kaynakça:
http://www.kredibulteni.com/kredi-kartlari/internet-uzerinden-kredi-karti-dolandiriciligi

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Kredi Kartı diyor

    En iyisi hiç kullanmamak. Paran varsa yiyeceksin :D

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku