Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fümigasyon Nedir?

0 493

Fümigasyon haşere kontrolünün en etkili tekniklerinden biridir. Fümigasyonda, etkilenen alan zararlıları boğmak için tamamen fümigantlarla (gazlı pestisitler) doldurulur. Fümigasyon teknikleri geleneksel olarak tarımsal uygulamalar için kullanılsa da günümüzde “yapı fumigasyonu” olarak da adlandırılan haşere kontrol önlemi olarak kullanılmaktadır. Yapısal olarak fümigasyon denir çünkü bu yöntem yapıyı etkileyen zararlıların boğularak öldürüldüğünü ima eder ve yapıyı haşerelerden temizler. Bu zararlılar tipik olarak ağaçlandırma ve kuru odun termitlerini içerir.

Fümigantlar

Fümigantlar, tarımsal alanlarda, bina ve apartman gibi yapılarda, depolarda ve diğer çeşitli alanlarda zararlı böcekleri kontrol eden gazlı böcek ilaçlarıdır. Fümiganlar genellikle biyositlerdir. Biyositler, temas ettikleri canlı organizmaları öldürebilen/yaralayabilen kimyasallardır. Bazı fumigantlar ayrıca uçucu organik bileşiklerin (VOC) parçalarını oluşturur. VOC’ler, smog oluşumuna katkılarından dolayı çok tehlikeli bileşiklerdir. Sülfüril florür, formaldehit, metil bromür, kloropikrin ve iyodoform, fumigantların en popüler örneklerinden bazılarıdır. Aşağıda fumigantların bazı önemli kimyasal özelliklerine ve doğru fumigant seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Fumigasyonda Kullanılan Fumigantların Kimyasal Özellikleri ve Önemi

Buhar basıncı: Fumigant buharının, dikkate alınan sıcaklıkta buhar Fümigasyon Nedir?olmayan, katı ve sıvı fazları ile dengedeki basıncıdır. Metil bromid gibi fumigantlar yüksek buhar basıncına sahiptir, bu da yüksek derecede uçucu olduğu ve çevreye hızlı bir şekilde nüfuz ettiği anlamına gelir. Bununla birlikte, Montreal protokolünden sonra, ozon tabakasının incelmesi içindeki rolü göz önüne alındığında metil bromür kullanımı yasaklanmıştır.
Kaynama noktası: Kaynama noktası, bir sıvının belirli bir atmosferik ortamda kaynattığı sıcaklıktır. Kaynama noktası düşük olan fümigantlar genellikle yüksek basınçlı kaplarda depolanan gazlardır. Öte yandan, kaynama noktası yüksek olan fümiganlar oda sıcaklığında genellikle sıvı veya katıdır.
Çözünürlük: Fümigantların çözünürlüğü suya göre ölçülür. Belirtilen bir pH ve sıcaklıkta su altında çözülen maksimum fümigant konsantrasyonunun bir ölçüsüdür. Toprakta hareket kolaylığı, toprağın çözünürlüğüne büyük ölçüde bağlıdır.
Henry sabiti: Bu, fumigant konsantrasyonunda ki havadaki konsantrasyonunun, belirtilen sıcaklıktaki sudaki konsantrasyonuna oranıdır. Henry’nin sabit bir fumigant için sabit değeri ne kadar düşükse, toprak-su matrisinde çözünme olasılığı o kadar fazladır. Öte yandan, Henry sabitinin daha yüksek bir değere sahip olması, fümigantın toprak su filmlerinde uzun süre kalma eğilimini temsil eder.
Yarı ömür: Bu, fümigüler için önceki miktarının yarısına düşmesi için gereken zamandır. Yarı ömür, bir fumigantın topraktaki kalıcılığının bir göstergesidir. Yarı ömür değeri ne kadar uzun olursa, topraktan fumigant bozulma oranı o kadar yavaş olur.

Yapısal Fümigasyon

Fümigasyon Nedir?Yapısal fümigasyon, yerel böcek öldürücüleri ya da böcek ilaçlarını püskürtmek de dâhil olmak üzere zararlı böcekleri yok etmek için bir haşere kontrol yöntemidir. Bu yöntem de geleneksel zararlı böcek öldürücü kontrol yöntemleriyle kontrol edilmesi zor olan alanların haşerelerden arındırılması için kullanılır. Bir yapının hava sahasını fumigantlarla doldurmayı içerir. Genel olarak yapının üzerine, içinde bulunan gaz halindeki fumigantları içerecek şekilde, yatak böcekleri, termitler ve odun yiyen böcekler gibi zararlı böcekleri yok etmek üzere bir branda yerleştirilir. Bu branda bu gazların içerdiği bölgedeki ahşap mobilyalar, çekmeceler vb. içindeki çatlaklar ve yarıklardan geçeceği şekilde yerleştirilir. Florida, Hawaii, California vb. Sıcak devletlerde yaşayanların çoğu, yapılar içinde fumigantlar içeren parlak renkli muşambaların kullanımı bilirler.
Sülfüril florür, birçok eyalette en popüler yapısal fümigasyon seçeneğidir. Sülfüril florür kullanılarak fümigasyon, son yirmi yıldır konutlar, işletmeler ve diğer yapılar üzerinde kullanımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar, sülfüril florürün, termitler, yatak böcekleri ve diğer böcekler gibi ahşap seven haşerelerin kentsel istilalarının yok edilmesi için güvenilir bir yöntem olduğunu göstermiştir. Sadece Kaliforniya’da, her yıl sülfüril florür kullanılarak 100.000 fümigasyon gerçekleştirilir.

Fümigasyon Süreci

Fümigasyon çok aşamalı bir prosedürdür. İlk adım hazırlıktır. Fümigasyon gerektiren istila edilen alan, mühürlü bir ortam oluşturmak için muşamba veya çadırla kapatılır. İlaç firmasının sağladığı özel hava sızdırmaz contalı cam ve metal ambalajlara evdeki tüm meyveler, sebzeler, yiyecekler ve ilaçlar, fümigatör şirketi tarafından yerleştirilmelidir.
İkinci adım, fiili fümigasyonun gerçekleştirildiği ana aşamadır. Fümigant etkilenen alana serbest bırakılır. Bu alan daha sonra belirli bir süre (genellikle birkaç gün) bireylerin ve evcil hayvanlarının girmesi yasaklanır. Bu yapılan ilaçlamayla, istilacıyı yok etmek için fümigant gazının boşluktan süzülmesine izin verilir.
Fümigasyon Nedir?Üçüncü adım, normal şekilde kullanılacak boşluğun hazırlanmasını içerir. Bu aşama havalandırma içerir ve alan havalandırılır, böylece toksik gazlar uzaydan kaçmanın bir yolunu bulur. Bu şekilde normal yaşam için alanın yeniden kazanılması sağlanır. Fümigatörün, insanların binanın yeniden faaliyete geçmesine izin vermeden önce havalandırma sonrası, havalandırma sonrası kalitesini onaylamak için Interscan kullanarak her odadaki havanın test edilmesi gerekir. Fümigatör zehirli gazların mekânı terk ettiğini ve mekânın tekrar yerleşmek için güvenli olduğunu tespit edildikten sonra alan yeniden yaşam alanı olarak kullanılmaya başlayabilir.

Kaynakça:
nature.berkeley.edu
faculty.ucr.edu
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku