Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ölümsüzlük Hakkında 10 İlginç Bilgi

0 452

Ölümsüzlük Hakkında 10 İlginç Bilgi1. Lokman Hekim ölümsüzlüğün sırrını bulduğunu iddia etmiştir. Belli karışımları bir araya getirerek yaptığı bu iksirim formülünü bir kağıda yazar. Lokman Hekim bir köprüden geçtiği zaman hızlı esen rüzgar yüzünden iksirin formülü suya düşer. Rüzgar bu formülü uçurduğundan beri insanlar ölümsüzlüğü aramaktadır.

2. Firavunlar eski mısırlılar zamanında ölümsüzlüğü yakalamak için kendilerini mumyalayarak piramitlerin içerisine yerleştirmiştir. Bu sayede vücutlarının bozulmadan kalacaklarını, ileriki bir zamanda tekrar hayata dönerek sağlıklı bir yaşam süreceklerini umut etmişlerdir. Bu amaçla bir takım eşyalarının da yanlarına konulmasını istemişlerdir.

3. İnsan vücudunun bu şekilde mumyalanarak ölümsüzlüğe taşınması fikrini sadece mısırlılar benimsememiştir. Başka Amerika olmak üzere dünyanın çoğu yerinde mumyalanmış insan bedenleri keşfedilmiştir. Bu durum göstermektedir ki ölümsüzlüğü yakalama fikri her toplumda yer edinmiştir.

4. Gelişen teknoloji ile “insan bedeninin dondurulması” fikri ortaya çıkmıştır. Düşük sıcaklıklarda metabolizmanın yavaşlaması ve çok düşük bir sıcaklığı bulduğunda metabolizmanın durması insan bedeninin dondurulması fikrinin temel mantığıdır. Alaska’da buzullarla kaplı bir bölgede bulunan insan cesetlerinin yüzlerce yıl geçmesine rağmen hiçbir değişime uğramadan kaldığı görülmüştür.

Ölümsüzlük Hakkında 10 İlginç Bilgi5. Bu gelişmelere bağlı olarak insan vücudunun kontrollü şekilde yıllarca saklanması merak unsuru olmuştur. Günümüzdeki teknoloji ile doku ya da hücreleri ani bir dondurma ile senelerce korumak mümkündür. Sıvı halde olan nitrojen atomları kullanılarak vücut -190 dereceyi bulan sıcaklıklara kadar soğutulmaktadır. Ani bir şekilde donduruldukları için hücreler tekrar eridikleri zaman eski yeteneklerini kazanabilmektedir.

6. İnsanlar çeşitli nedenler ile sperm bankaları oluşturarak spermlerini dondurmaktadırlar. Kanser tedavisi gören erkekler ilaçların kısırlığa sebep olma ihtimaline karşı spermlerini dondurabilmektedir. Tekrar çocuk sahibi olmak istedikleri zaman bu spermlerden faydalanabilmektedir. Bir başka örnek ise Körfez Savaşı’na katılan askerler savaşa giderken spermlerini dondurmuştur. Savaşta ölme ya da sakat kalma durumunda eşleri spermler sayesinde soyunu devam ettirebilecekti.

7. Üzerinde hala tartışmalar süren insan vücudunun zarara uğramadan dondurulması ve sonraki bir tarihte eritilerek sağlıklı haline döndürülmesi fikri pek mümkün gibi gözükmemektedir. Fakat üstünde durulan nokta ölüme çok yakın bir anda dondurulması fikridir. Bu fikrin mantığı ise kalp durduğunda bile vücuttaki hücrelerin tamamının ölmemesidir. Günümüzdeki teknolojik yetersizlikler bu fikrin temel mantığını oluşturmaktadır. Çünkü ölümcül bir hastalığa yakalanan bireyler dondurularak gelişmiş bir teknolojiye sahip ileri bir tarihte çözdürülerek tedavi olabileceklerdir.

8. Ölümsüzlük düşüncesini ticari bir amaçla kullanmak isteyen sigorta şirketleri “Cryosus-Pension” adı verilen işlemi organize ederek kendisini öldüğü an dondurarak ileriki bir yüzyılda tekrar çözdürerek hayata dönmek isteyen bireylere hizmet vermektedir. Günümüz mantığına ters bir durum olsa da Amerika’daki zengin insanlar bu fikri benimsemiş görünmektedir. Bu konu ile ilgili araştırmalar yapan bilim insanlarına yatırımlar yapmaktadırlar.

9. Şimdiye kadar içlerinde birçok ünlü sporcunun da olduğu 100’den fazla ölü deep-freeze dolaplarında kriojenik olarak dondurulmuş durumdadır. Vücut soğudukça dokulardaki moleküller hareketsizleşmekte ve bu sayede dokulardaki çürüme durdurulmaktadır.

10. Olayın hukuksal boyutu da bir tartışma konusudur. Ölmüş ve mal varlığı varislerine geçmiş kişinin hukuksal olarak hiçbir mal varlığı olmamaktadır, birkaç yüzyıl sonra hayata dönen kişinin hayata sıfırdan başlaması gerekecektir. Kişinin hayata yeniden döndükten sonra hangi ülkenin vatandaşı olarak kabul edileceği tartışılan meselelerden biridir.

Kaynakça:
https://www.calvertjournal.com/articles/show/7276/cryonics-russia-kriorus
https://www.ranker.com/list/what-happens-to-your-body-when-you-freeze-to-death/katherine-ripley

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku