Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Japon Devi: Sharp

0 592

Bir Japon Devi: SharpSharp,

Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın dünya piyasasına sunduğu şöhretli bir markadır. Bu marka, Japonya’nın en önde gelen markaları arasında yer alıp, çok uluslu bir şirket olarak da dikkati çeker. Japonların teknoloji alanında neredeyse rakipsiz oldukları bilinir. Bu ülkenin sektördeki en büyük rakibi her ne kadar Almanya olsa da, yıllarda bu rekabete Çin ve Birleşik Devletler de dahil olmuştur. Bu ülkeler arasında yaşanan rekabet aslında bu 4 ülkenin dünya ekonomisinin en büyük ilk 4 ekonomisini oluşturması hiç de şaşırtıcı değildir. Japonya çok uzun yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nin arkasında Almanya ise önünde yer alan bir ekonomiye sahipti. Ancak günümüzde yine Almanya’nın önünde yer alsa da bu sefer ikinci sırada değil üçüncü sırada Çin Halk Cumhuriyeti’nin hemen ardından gelir. Aslında Almanya her ne kadar bu ülkelerin gerisinde olsa da bu ülkelerin nüfusları Almanya’dan çok daha fazla olup, bu anlamda daha büyük ekonomiye sahiptirler. Ancak bu 4 ülke arasında Almanya en güçlü ekonomiye sahip olanıdır. Bu kredi derecelendirme kuruluşları tarafından tespit edilmiş bir gerçektir. Japonya’nın ekonomisi, kimi zaman buhranlar yaşasa da sahip olduğu dünyaca ünlü markalar ekonomiyi kısa sürede ayağa kaldırmayı başarır. İşte bu katalizörler arasında yer alan markalardan biri de Sharp’tır.

Bir Japon Devi: SharpJaponya’nın en önde gelen elektronik üreticilerinden olan Sharp, aslında günümüzde bölgenin önde gelen ülkeleri arasında girmek üzere olan Tayvan’ın Foxconn Grup olarak bilinen şirketi ile birleşmiştir. Sharp markasının tarihi incelendiğinde çok sıradışı bilgeler karşımıza çıkar. Bunlar arasında yer alanların en ilginci, hiç şüphe yok ki, markanın kurulduğu sırada aslında sadece bir kalem üreticisi olduğudur. Burada kalemden kasıt, mekanik özellikleri haiz olan bir üründür. Günümüz dünyasında son derece büyük bir popülariteye sahip olan Sharp, özellikle elektronik alanında bir dünya markasıdır. Resmi kuruluş tarihi 15 Eylül 1912 olan bu marka, Japonya’nın başkenti Tokyo’da kurulmuştur. Ülkenin önde gelen simalarından olan Tokuji Hayakama tarafından kurulan Sharp, günümüzde şirket merkezini Sakai’de bulundurur.

Bir Japon Devi: SharpBir başka marka ile yaşanan ortaklık sonrasında daha da hızlı bir büyüme sergileyen Sharp, gerek Avrupa gerekse de Kuzey Amerika pazarında en çok tercih edilen markalar arasında yer alır. Dünyada sadece televizyon üreten markaları nazara alırsanız Sharp, bunlar arasında kendisine ilk 10 içinde yer bulur. Japonya pazarı ele alınırsa, bu durumda Sharp özellikle ürettiği cep telefonları ile piyasanın aranan markalarındandır. Ülke içinde ilk üç içersinde kendisine yer bulan Sharp, Japon kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen markalardandır.

Türkiye’de de az da olsa satışı olan Sharp, bunun haricinde 100’den fazla ülkede daha satış pazarına sahiptir. İstihdam açısından ele alırsak marka, 42 bin kişiyi istihdam ediyor oluşu ile dikkat çeker. Bu anlamda çok büyük bir küresel güç haline gelmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku