Azerbaycan Hava Yolları Nasıldır?

Azerbaycan Hava Yolları, Kafkasya ülkelerinden Azerbaycan’ın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan ulusal havayolu şirketidir. Ülkenin en büyük havayolu şirketi olan Azerbaycan Hava Yolları, ülkenin resmi olarak bayrak taşıyıcıdır. Başka bir ifadeyle ülkenin milli olarak hizmet veren ve devlet havayolu olan Azerbaycan Hava Yolları, uluslar arası yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Ülkenin en büyük havayolu olan Azerbaycan Hava Yolları, uçak filosunu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de tutmaktadır. Bakü topraklarında yer alan ve şehrin yanı sıra ülkenin de en büyük hava meydanı olan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda filosunu tutan Azerbaycan Hava Yolları, gerçekleştirdiği tarifeli seferlerin çok büyük bir kısmını bu merkez vasıtasıyla yapmaktadır. Her ne kadar IATA üyesi olmasa da Azerbaycan Hava Yolları, Azerbaycan’ı dünyaya bağlamaktadır. Havayolu şirketi Asya, Avrupa ve Amerika kıtası başta olmak üzere birçok noktaya tarifeli sefer düzenlemektedir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının sonrasında bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan, yaklaşık 1 yıl gibi kısa bir süre sonra kendi ulusal havayolu şirketini kurmuştur.

Resmi kayıtlara göre 7 Nisan 1992 tarihinde kurulmuş olan Azerbaycan Hava Yolları, bu tarihle beraber ülkenin ilk havayolu olarak sivil havacılık tarihine geçmiştir. İlk yıllarında ciddi anlamda zorlansa da sonraki yıllarda devletin de ciddi katkılarıyla Azerbaycan Hava Yolları, bölgenin önde gelen markalarından biri haline gelmiştir. Bakü’de bulunan Haydar Aliyev Uluslar arası Havalimanı merkezli olan Azerbaycan Hava Yolları, bu hava meydanını hubu olarak belirlemiş ve seferlerini bura üzerinden gerçekleştirmektedir. Ayrıca bir başka Azerbaycan şirketi olan Buta Airways’in de sahibi olan Azerbaycan Hava Yolları, dünya genelinde 71 destinasyona tarifeli sefer düzenlemektedir. Bu destinasyonlar arasında Türkiye şehirleri de bulunur. Filosunda 27 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Azerbaycan Hava Yolları, tarih boyunca birkaç hava kazasına ve de kaçırılmaya karışmıştır. Ülkenin en büyük havayolu şirketi olan Azerbaycan Hava Yolları, Azerbaycan’ı Amerika Birleşik Devletleri ile bağlayan en önemli markadır.

Şirket bünyesinde toplam 27 adet ticari yolcu jeti bulundurur ve bunlar arasında Boeing ve Airbus ürünleri de vardır. Şirket denizaşırı seferleri için Airbus A340’ları ve 787 Dreamliner’ların yanı sıra Boeing’in 767 serilerini de kullanmaktadır. Şirket ayrıca bir Brezilya ürünü olan Embraer’leri de filosunda bulundurur. Ayrıca 2 adet daha yeni Embraer siparişi veren Azerbaycan Hava Yolları, Boeing’den de 4 adet 787-8 siparişinde bulunmuştur. Ayrıca şirket VIP filosuna da sahiptir. Bu filo önemli şahıslara tahsis edilebilecek bir özelliğe sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar