Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelik Döneminde Deri Kuruması Nedir? Kuruma ve Derideki Değişikliklere Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır ?

0 204

Gebelik Döneminde Deri Kuruması Nedir? Kuruma ve Derideki Değişikliklere Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır ?Kadınların hamilelik döneminde ciltlerinde birçok değişiklik meydana gelmektedir. Karnın büyümesi ve gerilmesi gözle görülür bir şekilde belirginleşmektedir. Vücudun kan üretimindeki artışı cildin de parlaklaşmasına neden olmaktadır. Aşırı yağ salınımı tahrişlere ve akneye sebep olmaktadır. Bebekler periyodik olarak 9 içinde geliştikçe kuru cilt problemi de beraberinde görülmektedir.

Annelerin hamilelik sırasında kuru cildi olması yaygın bir durumdur. Hormon değişimleri cildinizin elastikiyetini ve nemi kaybetmesine neden olmaktadır. Bu, deride pullaşma, parlak kırmızı noktalar, kaşınma veya genellikle kuru cilt ile ilişkili diğer semptomlara neden olmaktadır. Çoğu kadın, midede kuruma ve yanma, ciltte aşırı kaşınma hissini tecrübe ederken, bazı hamile kadınlar da kalçalarında, göğüslerinde ve kollarında kaşıntı hissetmektedirler. Doğum sürecine kadar hamile kadınların kendilerini daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bazı doğal nemlendiriciler bulunmaktadır.

Gebelik Döneminde Deri Kuruması Nedir? Kuruma ve Derideki Değişikliklere Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır ?Doğal olan birçok ürünü nemlendirici olarak doktorunuza da danışarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ve jojoba yağı cilde yoğun nem sağlamakta ve antioksidan kaynağı olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Shea ve kakao yağı da eczanelerden temin edebileceğiniz adına diğer alternatiflerdendir. Cildinizi temizlemeye ve nemlendirmeye yardımcı olmaktadırlar. Sert alkol içeren vücut yıkama ve sabunlarından uzak durulması gerekmektedir. Bunun yerine, cildinizin pH seviyelerini eski durumuna getiren ve kuru cildi rahatlatan doğal temizleyici olan elma sirkesi ve su karışımını deneyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı, bal, sıvı Kastilya sabunu gibi doğal nemlendiriciler de gebelik süresince cildinizi her zamankinden daha pürüzsüz bir hale getirecektir. Ancak ne kadar uygulanması gerektiğini doktorunuza danışmayı unutmamanız gerekmektedir.
Yoğurt laktik asit ve protein açısından zengindir. Ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına, gözeneklerin sıkılaştırılmasına ve ince çizgilerin görünümünü azaltarak sizi daha genç görünmek adına yardımcı olacak doğal kullanımlardandır. Hafif ince yoğurt tabakasını parmak uçlarınızla cildinize masaj yaparak iki veya üç dakika bekletip ardından ılık suyla temizlemenizıcakbir havluyla kurutmanız cildinize çok iyi gelecektir.

Süt banyosu, kuru cildi yatıştıran süt esaslı bir başka çözümdür. Sütteki doğal laktik asit yoğurt gibi ölü cilt hücrelerini de elimine eder ve cildi gençleştirir. Uzmanlar, sıcak banyo suyundan ziyade suyun ılık olması gerektiğini ve hamilelerin banyodaki zamanlarını 10 dakika veya daha kısa bir süreye kadar sınırlamalarını önermektedirler. Duşta fazla zaman geçirmek cildiniz kurumasına yol açmaktadır. Sıcak su, cildinizin doğal yağlarını kaybetmesine yol açmaktadır. Sadece ılık su kullanmaya çalışın ve cildinizi nemli tutmak için zamanınızı sınırlayın.

Gebelik Döneminde Deri Kuruması Nedir? Kuruma ve Derideki Değişikliklere Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır ?Östrojen seviyesinin değişmesi nedeniyle, bazı kaşıntılar (özellikle avuç içlerinde) normaldir. Ancak ellerde ve ayaklarda ciddi kaşıntı olması duumımda doktora gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca, koyu idrar, yorgunluk, iştah kaybı, depresyon ve dışkıda açık renkler de cilt kuruluğunun belirtileri arasındadır. Bu, safranın normal akışını etkileyen gebelikle ilgili karaciğer bozukluğudur. Bebek için tehlikeli olabilir ve ölü doğum veya erken doğum yapılmasına neden olabilmektedir.

Gebelik hormonları safra kesesi işlevini değiştirerek safra akışının yavaşlamasına veya durmasına neden olmaktadır. Bu, daha sonra, kana dökülen safra asidi oluşumuna neden olur.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.