Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aşılama Yöntemi ile Bebek Sahibi Nasıl Olunur?

0 410

Aşılama Yöntemi ile Bebek Sahibi Nasıl Olunur?Son yıllarda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi kısırlıktır. Kısırlığa sebep olan birçok etken vardır. Alkol ve sigara kullanımı, yiyeceklerdeki kimyasallar da doğurganlığı etkiler. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler doğal yollarla çocuk sahibi olamayınca doktora başvururlar. Alanında uzman doktor 1 yıl kadar doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere tedaviler uygular. Tedavilerin sonunda bebek olmaz ise aşılama yapar. Aşılama son derece basit bir yöntemdir. Erkekten alınan spermler kadının rahmine konur. Böylece yumurta döllenmiş olur. Bu yöntem ile eşlerin çocuk sahibi olma ihtimalini yükseltir. Ama sonucunda mutlaka bebek olacak diye bir kaide yoktur.

Aşılama kısa sürede yapılır. Ağrı ve acı vermeden gerçekleşen bir operasyondur. Aşılama 3-5 dakikada biter. Yalnız anne adayı aşılamadan sonra 20-30 dakika kadar uzanıp, dinlenmelidir. Sonra normal hayata devam edilebilir.
Aşılama yapılmadan önce çiftlerin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Anne adayı aşılamadan 2 gün öncesinden itibaren genital bölgeye krem sürmemelidir. Aşılama esnasında krem kalıntıları rahme ulaşıp enfeksiyona sebep olabilir. Erkek de yine aşılamadan 2 gün öncesinden itibaren sperm kalitesini düşürecek durumlardan uzak durmalıdır. Alkol veya bazı ilaçlar sperm kalitesini düşürebilir. Bunlara dikkat etmek gerekir. Zaten doktor gerekli uyarı ve önerileri belirtir.

Aşılamayı elbette ki yumurta üreten kadınlar ile sperm üreten erkekler yaptırabilir. Ancak bu çiftler aşılama yaptırabilir. Aşılamadan önce çiftlere gereken tüm testler yapılır. Eğer çitlerde ya da çiftlerden birinde sorun varsa önce sorun ortadan kaldırılmalıdır. Yoksa aşılama yapmanın hiçbir faydası olmaz. Kısırlık tedavisi gören çiftlere kısırlık tedavisi bittikten sonra aşılama yapılır. Doktor çifttin durumunu değerlendirip aşılama yapmaya karar verir. Aşılama ile sperm ile yumurtanın birleşmesi kesin olarak gerçekleşmiş olur.

Bebek sahibi olmanın en önemli şartlarından biri çiftlerin psikolojileridir. Çiftler kendilerini şartlandırmamalıdır. Oluruna bırakmak da fayda vardır.
Aşılama riskli ya da sıkıntılı bir operasyon değildir. Yine de operasyon sonrasında herhangi bir sorun çıkarsa mutlaka doktora baş vurulmalıdır. Küçük gibi görülen problemler daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
Aşılamanın tüm aşamalarında akla takılan tüm sorular doktora sorulmalıdır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku