Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Badem Yağının Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları

0 147

Badem Yağının Sağlığa Faydaları ve Kullanım AlanlarıBadem, sağlıklı ve doyurucu bir besindir. Badem, yağ, cilt ve saç bakımında doğal bir madde olarak yaygın olarak kullanılır, ancak az sayıda insan sağlık için faydalı olduğunu bilir.

Badem Yağı Nedir?

Badem, badem ağacının ürünüdür.
Bademler genellikle fındık olarak adlandırılsa da, aslında şeftaliye benzeyen badem meyvesinin merkezinde bulunan tohumlardır. Badem bütün olarak tüketilebilir, un haline getirilebilir ve hatta süt ürünü olmayan sütün içine konulabilir. Yağ açısından çok zengindirler, bu da onları mükemmel bir yağ kaynağı yapar. Tatlı bademler yiyecek, yağ ve kozmetik yapmak için kullanılır. Bu arada, acı bademlerin tıbbi özellikleri olduğuna inanılmaktadır. Hasattan sonra bademler soyulur ve yağlarını çıkarmak için farklı yöntemler kullanılmadan önce kurutulur.

Rafine badem yağı, yüksek sıcaklıkta işleme ve kimyasallar kullanılarak bademlerden elde edilir. Bu yöntem, ham badem yağında bulunan besinlerin çoğu yüksek ısı veya kimyasal işlemler sırasında yok edildiğinden, yağın besin değerini olumsuz yönde etkilemektedir. Badem yağı yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Ucuzdur. Tüketiciler için uygun maliyetli bir seçenek haline gelir. Rafine edilmemiş badem yağı, ham bademleri yüksek ısı veya kimyasal madde kullanmadan bastırarak yapılır. Bu düşük ısı işlemi badem yağının besin içeriğinin çoğunu muhafaza etmesine yardımcı olur ve bu sayede rafine edilmemiş badem yağı, mutfak kullanımları için daha iyi bir seçimdir.

Badem Yağının Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları*Badem Yağı Kullanımı

Badem yağı, bütün badem gibi besin bakımından zengin olmasa da, besinsel faydaları vardır. Badem yağı mükemmel bir E vitamini kaynağıdır ve az miktarda K vitamini içerir.

Yağ Asidi Dağılımı

Badem yağında bulunan yağ asitlerinin oranları:

Tekli doymamış yağ: % 70

Çoklu doymamış yağ: % 20

Doymuş yağ: % 10

Doymamış yağlardan oluşan yiyecekler, kalp hastalığı ve obezite riskinin azalması gibi birçok faydayı sağlar. Tekli doymamış yağlar, yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir. Kilo vermeye yardımcı olur.

*Badem Yağının Sağlığa Faydaları

Badem, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
Kan şekeri seviyesini dengelemek de dahil olmak üzere geniş bir potansiyel sağlık faydasına sahiptir. Hem badem hem de badem yağının kötü kolesterol ve total kolesterol düzeylerini düşürdüğü belirlenmiştir. Antioksidan bakımından Yüksektir. Badem yağı, güçlü antioksidan E vitamini için mükemmel bir kaynaktır. E vitamini, antioksidan özelliklere sahip sekiz yağda çözünen bir gruptur. Bu bileşikler hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı maddelere karşı korur. Serbest radikaller sağlık için gerekli olsa da, sayıları vücutta çok fazla büyürse hastalığa neden olabilirler. Çalışmalar, E vitamini alımının daha yüksek olmasının, yaşlılarda kalp hastalığı, yaşa bağlı dejenerasyon ve bilişsel gerileme riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

*Kan Şekerini Dengeler.

Yiyeceklere badem yağı eklenmesi, kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olmaktadır. Bu yağ, diyabetli kişilerde kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilen tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengindir.

*Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

Sağlıklı yağlarla zengin bir beslenme kilo vermenize yardımcı olabilir. Birçok kişi kilo vermeyi denediğinde yağdan kaçınır, ancak doğru yağ türlerini tüketmek kilo kaybı için faydalı olabilir. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlardan zengin yiyeceklerin vücut yağını azalttığı ve kilo kaybını teşvik ettiği gösterilmiştir.
Bir çalışmada, tekli doymamış yağlarda yüksek beslenme, obez kadınlarda kilo kaybını ve vücut görünümünü iyileştirmiştir.

*Badem Yağı Güzellik Faydaları

Badem yağı doğal güzellik ürünlerinde popüler bir maddedir. Bu hafif ve yatıştırıcı yağ, hem cilt hem de saç için faydalıdır. Kısmen yumuşatıcı özellikleri sayesinde cildin su kaybını önlemeye yardımcı olur. Badem yağı, cilt, saç ve saç derisini yumuşatmak ve nemlendirmek için de kullanılabilir. Badem yağının nemlendirici etkileri özellikle kuru veya hassas bir cilde sahip olan kişiler için yararlı olmaktadır. Badem yağı, güneşin zarar görmesine ve erken yaşlanmaya karşı cildin korunmasına yardımcı olabilecek E vitamini ile doludur. Badem yağı ayrıca, çatlakların yayılmasını önlemeye bile yardımcı olmaktadır. Bu çok yönlü yağ, sınırlı sayıda malzemeye sahip olan ve birçok yönden kullanılabilen doğal güzellik ürünleri arayan insanlar için mükemmel bir seçimdir. Doğal bir cilt veya saç nemlendirici veya bir masaj yağı olarak işlev görebilmektedir.

Badem Yağının Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları*Badem Yağı Nasıl Kullanılır

Badem yağı doğal cilt ve saç bakım ürünü olarak kullanılabilen çok amaçlı bir üründür.

Sonuç olarak Badem yağı, kalp sağlığını geliştirebilir, kan şekeri seviyesini stabilize edebilir, serbest radikal hasarını önleyebilir ve sağlıklı kilo almanıza ve vermenize yardımcı olabilir. Dahası, yağ hem cilt hem de saç için mükemmel bir nemlendiricidir ve hatta çatlakların önlenmesine yardımcı olabilir ve cildinizi güneşten korur. Rafine edilmemiş badem yağı, rafine edilmiş badem yağından daha fazla besin maddesi tutar ve mutfak kullanımları için daha iyidir. Sadece onu ısıtmamaya dikkat edin, çünkü bunu yapmak bazı besin maddelerini yok edecektir.

Bu ilginç yağı nasıl kullanırsanız kullanın, hem mutfağınıza hem de makyajlarınıza mükemmel bir katkı sağlayacaktır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku