Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

0 603

4969_silver-needle-white-tea-Beyaz çayın sağlıklı bir ciltten bağışıklık sistemine kadar değişen sağlığa faydaları bulunmaktadır. Beyaz çayın faydaları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Beyaz çay, tıpkı yeşil çay ve siyah çay gibi, Camellia sinensis bitkisinden gelmektedir. Beyaz çay şimdiye kadar tüketilen en az işlenmiş çaydır. Bu nedenle içindeki antioksidanlar değişmeden kalır. Bu çay Çin’in Fujian bölgesine özgüdür. Çinliler bu çaya ömrü uzatan çay da demektedir. Beyaz çayın çok sayıda türleri olmasına rağmen Çin beyaz çayı ve diğer bölgelere ait beyaz çay olmak üzere başlıca ikiye ayrılabilir.

Faydaları:

Beyaz çayın sağlığa yararları Ming hanedanı zamanlarında biliniyordu ancak yakın zamana kadar Asya dışına tanıtılmamıştı. Olgunlaşmamış çay yapraklarından yapılır, tomurcukları tamamen açılmadan hemen önce toplanır. Beyaz çay denilmesinin nedeni çay tomurcuklarını kaplayan gümüş tüylerin daha sonra kurutulduğunda beyaza dönmesidir. Yararları esas olarak bağışıklık sistemi, metabolizma ve cilt üzerinde görülmektedir. Ancak beyaz çayın kemiklere olan faydaları, antiviral, anti-kanserojen ve antioksidan özellikleri inkar edilemez!

Kilo Kaybı:

4969_beyaz Beyaz çayın kaybı vermeye olan etkileri inkar edilemez. Beyaz çay, obezite ve çeşitli tıbbi koşulların arkasındaki ana neden olan kan kolesterol düzeylerini kontrol eder. 2009 yılında yapılan yeni bir çalışmada, insan vücudundaki yağ hücreleri üzerinde beyaz çayın olumlu etkileri gösterildi. beyaz çay ekstresi yağ hücrelerinin büyümesini engellemesinin yanı sıra mevcut yağ hücrelerinin yıkılmasını sağlar. Beyaz çay yağa neden olan hücrelerin gen ekspresyonunu değiştirir. Çalışmalar halen devam etmektedir ancak şimdiden bir çok diyet planında yerini almıştır. Burada hatırlanması gereken şey dengeli bir diyet ve sıkı bir egzersiz rutini ile birlikte olmadığı sürece beyaz çayın kilo kaybı üzerindeki etkilerinin çok çarpıcı olmamasıdır.

Cilde Etkileri:

Beyaz çay, çok uzun süre güneşe maruz kalma sonucu cildin zarar görmesini önleyen çok miktarda antioksidan içerir. Deri çalışma merkezi tarafından yürütülen bir çalışma ile beyaz çayın bağışıklık sistemini güçlendirerek, güneşe aşırı maruz kalmanın neden olduğu hücre hasarını azalttığı kabul edildi. Stres, yoğun yaşam tarzı ve uzun güneş banyosu sonrasında oluşan serbest radikallerin yol açtığı geri döndürülebilir hasarlara karşı cildi korur. Bazı bilim adamları beyaz çayın, bazı cilt kanseri tiplerinin ve cilt yaşlanmasının tedavisinde yararlı olduğunu düşünmektedir.

Hastalıklara Karşı Faydaları:4969_y

Beyaz çayın yukarıda belirtilen ana faydaları ile birlikte, göz ardı edilemez başka bir çok faydaları vardır. Günde 2-3 bardak beyaz çay içmek faydalı bulunmuştur ve pek çok bilim adamı ve araştırmacı tarafından önerilmektedir. Beyaz çay diğer çaylara göre daha fazla miktarda polifenol içerir.

-Sağlıklı Kalp:4969_zayif

Beyaz çay kanın incelmesine yardımcı olur ve sonuç olarak, kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar. Bu da kalbi korur. Araştırmacılar günde 2- 3 bardak beyaz çay içmenin kalp krizi riskini azalttığını göstermektedir. Bundan dolayı beyaz çaya aynı zamanda “kalp tonik” de denir.

-Güçlü Kemikler, Dişler ve Diş Etleri:

Bu çay az miktarda florür ve diş,diş eti ve kemiklerin sağlığı için diğer önemli maddeler içerir. Bunun bir sonucu olarak beyaz çay osteoporoz, plak, diş çürüğü ve kötü nefes kokusunu azaltır. Artriti olan kişilere de oldukça faydalıdır.

-Antiviral ve Antibakteriyel:

Beyaz çayın bakteri ve virüslerin doğal katili olduğuna inanılır. Beyaz çayda bol miktarda bulunan antioksidanlar tüm bağışıklık sistemini güçlendirerek öksürük, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudu korur ayrıca HIV / AIDS belirtilerini hafifletmektedir.

-Kanser Önleme:

Beyaz çay derin niteliklere sahiptir ve kansere hücreleriyle savaşan flavonoid adı verilen bir antioksidan içerir. Bu nedenle, beyaz çay içmek farklı kanser türlerinin tedavisinde özellikle kolon kanseri ve cilt kanseri tedavisinde yardımcıdır.

Bu yararlarının yanı sıra, beyaz çay aynı zamanda kan şekeri düzeylerinin azaltılmasını sağlar böylece diyabet riskini azaltır. Stres seviyelerini azaltır ve enerji seviyelerini arttırır. Metabolizma hızını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir böylece hastalıklardan kurtulmayı teşvik etmektedir.

Beyaz çayın kanıtlanmış hiç bir yan etkisi olmamasına rağmen her şey gibi onun da fazlasının zararlı olabileceğini unutmayın!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/white-tea-benefits.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku