Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Balık Yemenin Faydaları

0 254

Her hamile kadının tüketmesi gereken gıdalar vardır. Bu gıdalar sayesinde anne adayı daha sağlıklı bir gebelik süreci geçirecektir. Bunun için sağlıklı beslenmeli ve ne yemesi gerektiği hakkında derin bilgilere sahip olması gerekir. Sağlıklı yaşam için bu şarttır. Balık yemenin hamile bir bayan için faydası nedir diyecek olursanız bunu saymakla bitiremeyiz. Balığın içinde var olan zengin mineraller sayesinde bebek anne karnında başlar zeki olmaya. Zeki olması demek hayata daha gelmeden anne karnında var olan duyuları hızlı bir şekilde hissederek bunu algılaması demektir. Algı mekanizması daha küçücük iken başlar. Bebek dünya’ya geldikten sonra da bu zekâsı hızlı bir şekilde gelişir. İşte bütün bunların sebebi annenin gebelik süresince kendine vermiş olduğu değerdir.

8739_743620100513012714622Balığın çok faydası vardır. Günlük yaşantımızda bunu hayatımızdan asla eksik etmemiz gerekir. Yediğimiz, içtiğimiz ne varsa hepsi bebeğin zekâsına işler. Bebek sizden aldıkları ile beslenir. Kuvvetli besinler bebeğinizi zinde tutarak korur. Bebeğin savunmaya, beslenmeye sizin verdiğiniz ilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle doğru beslenerek bebeğinize ne kadar değer verdiğinizi göstermeniz gerekir. Balığın içinde var olan omega 3 oldukça zengin bir besin değeridir. Bu besin değeri sayesinde hafızanızın müthiş bir şekilde çalıştığını göreceksiniz. Gebelik döneminde bebeğin gelişimine en iyi şekilde katkıda bulunmak istiyorsanız balık yemeği kesinlikle ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Bebek sizin yedikleriniz ile güç kazanacak, anne karnında iken göz ve beyin gelişimini tamamlayacaktır.

Balığın içinde bulunan elementler başlıca şunlardır: protein başta olmak üzere, yoğun miktarda D vitamini bulunmaktadır. Balığın zengin bileşenleri sayesinde toparlayıcı bir güce sahip olacak, hamilelik döneminde hem kendinizi hem de bebeğinizi bu durum karşısında koruyabileceksiniz. Balığın içinde bulunan bir diğer element ise civadır. Civanın fazlasıyla olması hamilelik döneminde zararlı olabilmektedir. Bu yüzden balığı haftada 2 kez kontrollü bir şekilde yemenizde fayda vardır. Yapılan araştırmalara göre balıkta civanın yüksek olması nedeni ile bebek bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenebilmektedir. Bu yüzden alacağınız balık çeşitlerinden en sağlıklı olanlarından almalısınız. Bunlar ton balığı, somon, beyaz balık, uskumru ve alabalıktır. Bunlara yağda kızartılmadan fırında pişirilerek yenilmesi gerekir. Sağlık bakımından zarar görmek istemiyorsanız, balığın ne zaman ve nerede pişirilmesi gerektiğine dair araştırmalar yapmanız gerekmektedir.

Deniz ürünleri normalde herkesin beslenmesi için ideal besinlerdir. Fakat gebe biri iseniz yediğiniz balığın türünü de bilmeniz gerekir. Doktorunuza bu konuda danışarak, size en sağlıklı balık türü ne olduğunu sorarak doğru bir şekilde balık tüketimi yapabilirsiniz. Hamsi türü balıklar çok fazla sevilmektedir. Fakat sizin daha rahat besleneceğiniz, yerken zorlanmayacağınız balık türünü tercih etmelisiniz. Örneğin uskumru, alabalık, ton balık, sizin için ideal balık türlerine girmektedir. Balık yerken çiğ kalmamasına özen gösteriniz. İyi bir fırında pişmiş bir balık, daha sağlıklı olacaktır. Ne kadar iyi pişerse o kadar az zarar görme şansınız vardır. Balıkların taze olmasına dikkat edin. Balığı pişirmeden önce en az 15 dakika kadar tuzlu suda bekletmenizde fayda göreceksiniz. Bu balık da var olan kötü kokuyu dışarı atacak, sizin daha sağlıklı bir şekilde balık tüketmenize yardımcı olacaktır. Özellikle hamile bayanların bu konuda oldukça titiz davranmaları gerekir.

Hamilelikte Balığın Sağladığı Faydalar

8739_gebelikte-beslenme Yüksek miktarda omega 3 içerdiğinden beyin ve göz gelişimini en iyi şekilde karşılar. Bebek henüz anne karnında iken bu gelişimleri yaşayarak dünya’ya daha sağlıklı ve toplu bir bebek olarak gelir.
– Anne adayı balık yediğinde hafızası daha iyi çalışır. Gebelik süresince daha dikkatli olması gerektiği hakkında daha aydın görüşlü olur ve bunları asla unutmaz.
– Kemik gelişimi için balık ideal bir besindir. Bebeğin gelişimine son derece katkı da bulunarak bebeğin daha sağlıklı ve zinde kalmasına yardımcı olur.
– Yüksek miktarda D vitamini içerdiğinden kansızlık sorunlarına oldukça iyi gelir. Özellikle Akdeniz anemileri balık yemeye özen göstermeleri gerekir.
– Haftada en az 2 kez balık yeme alışkanlığı edinmek gerekir. Bu hamileler için de geçerlidir. Fakat hamile bayan bunu yerken kontrollü bir şekilde yemelidir. Balığın içinde var olan yüksek civa bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden kontrollü davranmak bilinçli yaşamaktır.
Kalp hastalıklarında,balık kurtarıcı bir besin değerine sahiptir. Genelde anne adayları daha sağlıklı bir kalp atışına sahip olurlar. Olası kalp krizlerine karşı da balık aynı zamanda kurtarıcı ilaç yerine geçmektedir. Kalbi koruyan balık çeşitleri şunlardır: riga, sardalya, alabalık, morina, uskumru, ton balık, barbunya ve kefal balık türleridir. Hamileliğiniz süresince bu saydığımız balıkları tüketmeli fakat dediğimiz gibi aşırısına kaçmamanız gerekir.
– Balık aynı zamanda kolesterol metabolizmasını düzenleyerek sizlere daha sağlıklı bir yaşam sunuyor. Kolesterolünüzün değerlerini dengeler ve bu tür hastalıklara yakalanmamanıza öncü olur.
– Sağlıklı kemik gelişimi için gereklidir. Kemik gelişimini en iyi şekilde sağlar. Hamile bayan balık yediği zaman ,bebeğin kemik gelişimi, yediği balık sayesinde daha güçlü ve sağlıklı olacaktır.
– Şeker hastaları için oldukça ideal olan balığın, düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle hamile bayanda şeker hastalığı söz konusu ise bunu dengeleyerek hamile bayanın şekerinin yükselmesini engeller.
– Unutkanlığa iyi geldiği gibi bir de hafızanın gelişmesine yardımcı olur. Gebelikte bebeğin zekâsı için ideal bir besin takviyesidir.
– Astım tehlikesini azaltarak, daha sağlıklı nefes almanıza yardımcı olur. Sağlıklı nefes için balık yemeği hayatınızdan eksik etmeyiniz.
– Birçok kanser hastalığına iyi gelir. Prostat, meme, lenfoma, akciğer, karaciğer kanserlerini önler.
– Gebelikte anne sütünün artmasına yardımcı olur. Anne doğum yaptıktan sonra da balık yemeyi sürdürür ise süt kanalları dolar. Bebeğini emzirirken süt problemi yaşamaz.
– Balı yemek insanı yaşlandırmaz. Gençleştiren iksir olarak bilenen balık hem cildinizi korur hem de sizi olası tehlikelere karşı önceden korur. Gebelik boyunca balığı dikkatli bir şekilde doktor tavsiyesi altında tüketmeniz gerekir. Bilinçli olarak yaşamak her zaman doğru bir seçimdir. Mutlu ve huzurlu bir gebelik için sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenin. Kendinizi ve bebeğinizi ihmal etmeyin.
Kaynakça:
gebelik.org

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku