Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Baş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

0 390

201206104311_gebelik-81Hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkan baş ağrıları bazen çekilmez bir vaziyette olur. Bunun için gebe kadın nasıl davranacağını şaşırır. Çünkü içinde taşıdığı canı da düşünmek zorundadır. Bu yüzden ilaç içmek istemez. İlaç içmesini gerektiren çok acil durum olmadıkça zaten ilaç kullanımını gebelere tavsiye etmiyoruz. Gebelik süresi yorucu ve sıkıntılı bir durumdur. Bu durumun içine giren anne adaylarını birden fazla sıkıntılar bekleyebilir. Bunların başında baş ağrıları, karın ağrıları, yumurtalık bölgelerinde de ağrılar, rahimde ağrılar, kulaklarda çınlama, baş dönmesi el ve ayaklarda şişme, mide bulantıları, saç dökülmeleri hatta diş çürümeleri gibi değişik belirtiler ortaya çıkar. Kısacası gebelik sürecinde birçok yakınma ve şikâyetlere maruz kalabilirsiniz. Baş ağrılarının en büyük başlangıcı gebeliğin oluşum sürecidir. Oluşum esnasında bebek rahim duvarına yerleşir ve yerleşirken anne adayında bir takım ağrılara hatta kanamalara yol açar. Gebelikte baş ağrılarının sebepleri nelerdir ve doğal yollarla baş ağrıları nasıl giderilir bu konuda sizi aydınlatacağız. Yazımızı kaldığınız yerden okumaya devam ediniz.

Gebelikte Baş Ağrılarını Giderme Yöntemleri

Gebelikte yaşanan bir takım sıkıntılar yersiz gerginlikler baş ağrılarına sebep olur. Bunu doğal yolla atlatmanız için kendiniz iyi hissedeceğiniz işler ile meşgul olun. Mesela baş ağrısını unutun en sevdiğiniz film izleyin. Film izlerken sizi rahatlatacak bitki çayları için. Bu bitki çaylarından birkaçına örnek vermek gerekirse, anason çayı, papatya çayı, adaçayı, kızılcık çayı, kuşburnu, melisa çayı, nane çayı, ıhlamur gibi size bağışıklık kazandıran ve bol miktarda mineral ve vitamin bulunan çayları tercih edebilirsiniz.

Ihlamur hamilelikte en çok faydalı olan çaylar arasında yerini korumaktadır. Ihlamur çayını hemen hemen her gün demleyip içebilirsiniz. Bu sizi hem koruyacak hem de dirençli olmanıza destek olacaktır. Ihlamur çayı ile geçemeyen baş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Çam terebentin yağını ince bir tüle sürerek ağrıyan başınızda bekletin. O yağ var olan ağrıyı keşfedecek ve ağrıyı azaltacaktır.

Kırmızı pancar yemek baş ağrıları için ideal lif içerikli bir besindir. Size bir yandan fayda sağlarken diğer yandan oluşan baş ağrılarınızı alarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Temiz hava, gebelikte en çok ihtiyaç duyduğunuz oksijendir. Temiz hava alan kişinin kolay kolay başı ağrımaz hatta baş ağrısı varsa hemen geçer.

Gebelikte sağlıksız beslenmekte baş ağrılarına neden olur. Bir de gebelik süreci anne adayında stres yarattığından baş ağrılarına neden olabilmektedir. Gebelikte baş ağrılarını giderme yöntemleri stresten uzak durmaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku