Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte HCG Hormonunun Fonksiyonu ve Test Seviyeleri

0 25

İnsan koryonik gonadotropin (hCG), büyük etkileri olan küçük bir hormondur. Seviyeler yeterince yüksekse, muhtemelen kişi hamiledir. Bu yazıda HCG ve gebelik testlerinin nasıl çalıştığını, evde gebelik testi yapmak için ne kadar beklemesi gerektiğine dair bilgiler bulunmaktadır.

HCG (İnsan Koryonik Gonadotropin) Nedir?

İnsan koryonik gonadotropin (hCG), hamileliğe başlamak için en iyi bilinen bir hormondur. Plasenta döllenen bir yumurta uterusun duvarına yapıştıktan sonra hCG salmaya başlamaktadır, bu implantasyon denmektedir. HCG’nin ana işlevi, yeni döllenmiş bir yumurtanın gelişimini desteklemektir. İmplantasyondan 3-4 hafta sonra hCG, bir başka gebelik hormonu olan progesteron salınımını arttırır.
Progesteron uterusta kan damarlarının büyümesine yardımcı olur, bu da plasenta oluşturulurken büyüyen fetüse kan sağlar ve beslenmektedir. Bu, hCG’yi gebeliğin bir göstergesi olarak yararlı kılmaktadır. Çoğu gebelik testi, idrarda veya kanda hCG olup olmadığını kontrol edecektir. HCG seviyelerinin test edilmesi, kadınlarda yumurtalık kanseri ve erkeklerde testis kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerini tespit etmeye yardımcı olabilir.

Fonksiyon ve Sağlık Etkileri

Fetal Gelişimi Destekler
Artan progesteronun yanı sıra, hCG ayrıca gebeliğin 8. haftasında tamamen oluşan plasentanın büyümesini de uyarır. HCG düzeyleri gebeliğin 10. haftasında zirve yapar, bu da gebe kaldıktan yaklaşık 8 hafta sonradır (hamilelik sayısı son dönemin ilk gününden itibaren başladığı için) Ayrıca bebeğin organlarının gelişimini teşvik eder ve göbek kordonunun büyümesine yardımcı olur. Ayrıca, hCG kök hücre büyümesini uyarır, annenin bağışıklık sisteminin fetüse saldırmasını önler ve hamilelik sırasında uterus kasılmalarını önlemektedir.
Aşağı yönde, hCG beyne ulaşabilir ve burada birçok kadının gebeliğin ilk aylarında yaşadığı yoğun mide bulantısını tetikleyebilir. En azından bu basit bir versiyondur. Birlikte çalışan 5 farklı hCG türü vardır, ancak her birinin kendine özgü bir yapısı ve işlevi vardır (sülfatlanmış hCG, hiperglikosillenmiş hCG, hiperglisozize hCG içermeyen alt birim ve hCG içermeyen alt birim)
Gebelik ve Doğurganlığı Artırır
Bazı doğurganlık tedavileri, yumurtlamayı başlatmak ve başarılı bir hamilelik şansını artırmak için hCG, lüteinizan hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) kombinasyonunu kullanmaktadır. HCG’nin testosteron ile ilişkili infertilitesi olan erkeklerde sperm sayısını artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.
Yumurtlamaya Yardımcı Olur
Sülfatlanmış hCG (hipofiz hCG olarak da bilinir), kadınlarda yumurtlamadan hemen önce küçük miktarlarda salınır. Bu tip hCG’nin tam işlevi tam olarak anlaşılamamıştır, ancak araştırmacılar, yumurtlamayı destekleyen adet döngüsünün önemli bir hormonu olan LH’yi taklit ettiğine inanmaktadır.
Hücresel Büyümeyi Artırır
Vücuttaki hücreler doğal olarak apoptoz adı verilen bir süreçten geçer, böylece vücut iyi sağlığı korumak için belirli hücreleri kasıtlı olarak öldürür. Bazı hCG formları (hiperglikosillenmiş hCG ve serbest sub-alt birim tipleri) apoptozu bloke ederek hızlı hücre büyümesine yol açabilir. Apoptozu bloke etmek hamile kadınlarda önemli bir işleve hizmet eder: embriyo ve plasentanın gelişimini ve büyümesini etkiler. Çünkü yetersiz hiperglikolize hCG düzeyleri gebelik başarısızlığı riskini artırabilir. Birlikte özellikle rahim, plasenta ve testler içindir kanserler riskini artırabilir. Bunun dışında büyüme-hCG salgılabilir ve bu da kanser büyümesini daha da hızlandırabilir. Yüksek hCG, hamilelikte fetusu büyütmeye hizmet eden ancak diğer yandan kansere yol açılabilir hızlı hücresel büyümeyi gerektirir.

Koryonik Gonadotropin (hCG) Testi ve Gebelik Testleri

Apoptozu bloke etmek hamile kadınlarda önemli bir işleve hizmet eder: embriyo ve plasentanın gelişimini ve büyümesini destekler. Aslında, yetersiz hiperglikolize hCG düzeyleri gebelik başarısızlığı riskini artırabilir. Bununla birlikte, hamilelik dışındaki yüksek hCG seviyeleri tümörlere yol açabilir ve kanser, özellikle uterus, plasenta ve testisleri etkileyen kanserler riskini artırabilir. Bunun da ötesinde, bazı kanser hücrelerinin kendileri growth-hCG salgılayabilir ve bu da kanser büyümesini daha da hızlandırabilir.

Evde Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamile olup olmadığınızı merak etmedikçe, hCG seviyenizi kontrol etme olasılığınız düşüktür. Mevcut tüm farklı gebelik testi türleri hCG’yi ölçerek çalışır. Çoğu insanın aşina olduğu hamilelik testi, eczaneden alınan idrar örneği türüdür. Bu ev gebelik testleri, saptanan hCG miktarının belirli bir eşiğin üzerinde olup olmamasına bağlı olarak genellikle basit bir evet veya hayır sonucu vermektedir.
Testte görülen ilk satır, bir “kontrol hattıdır”: şeritler gerektiği gibi çalıştığı sürece her zaman görünecektir. İkinci satır hCG’dir: sadece hCG seviyeleriniz hamileliği gösterecek kadar yüksekse ortaya çıkmaktadır. Normalde kliniklerde veya hastanelerde kullanılan daha hassas idrar testleri vardır. Bu tip idrar testleri daha düşük hCG miktarlarını tespit edebilir ve gerçek hCG seviyesini rapor edebilir.
Kan örnekleri kullanan gebelik testleri, idrar testlerine kıyasla genellikle daha hassas ve doğrudur. Kan testleri çok düşük hCG düzeylerini tespit edebilir ve genellikle doktorlar tarafından gebeliğin doğrulanmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Hamilelik Testleri Ne Kadar Doğrudur?

Hamilelik testleri, doğru bir şekilde yapıldığında genellikle çok doğrudur. Bazı çalışmalara göre, evde gebelik testi markalarının çoğu laboratuvar koşullarında % 95’in üzerinde doğrudur. Ancak gerçek dünyada hatalar olabilir ve testler her zaman doğru şekilde yapılmaz. Bazı ev gebelik testlerinin doğruluğu gibi gerçek dünya hatalarını çarpanlara ayırırken % 75’in altına düşebilir. Bu sebepler şunlardır:
• Test çok erken yapıldığında
• Süresi dolmuş testler kullanıldığında
• Sonuçlar yanlış okunduğunda
• Çok fazla su içildiğinde ve gün sonlarında test yapıldığında
• Klorpromazin, fenotiyazinler ve metadon gibi ilaçlar kullanıldığında
• Kanser hastalığı olanlarda
Hamilelik testleri genellikle ucuzdur ve çoğu üretici bu yanıltıcı faktörlerin bazılarının üstesinden gelmek için iki kez yapılmasını önerir. Tekrar tekrar negatif sonuç alınırsa ve regl periyoduna birkaç gün varsa doktora danışılmalıdır.

Gebelikte Verimli Zaman

Zamanlama büyük bir faktördür. Gebe kalması için yumurtlama gerekir, bu da sperm salınan yumurtayı döllediği zamandır. Döllenmiş yumurtanın uterusa implante edilmesi yaklaşık 6-10 gün sürer; bu, hCG seviyelerinin yükselmeye başlaması ve önümüzdeki 5 hafta boyunca her 24 saatte bir iki katına çıkmaya devam etmesidir. Bununla birlikte, sperm bir kadının vücudunda bir haftaya kadar hayatta kalabilir. Bu bir haftalık döneme verimli pencere denir ve yumurtlama gününde kapanır.
Yani cinsel ilişkiden 2-3 hafta sonra kişi hamile ise hCG seviyeleri yükselmeye başlayabilir. Örneğin, cinsel ilişkiye girdikten bir hafta sonra yumurtlamış olunabilir. Yine de yumurtlamadan 7 gün önce cinsel ilişkiye girilmişse, hamile kalma şansı bir gün öncesine göre çok daha düşüktür. Bazı tahminlere göre, ortalama verimli pencere 6 gün içinde yumurtlamaya sebep olmaktadır. Yumurtlama gününde (yaklaşık % 33) cinsel ilişki varsa hamilelik şansı en yüksektir. Gebe kalma şansını en üst düzeye çıkarmak için uzman bir doktorun önerilerini dikkate almak gerekir.

Test Yapmak Ne Kadar Beklenmelidir?

Bazı gebelik testleri daha fazla duyarlılığı garanti etmektedir yani ilk seferde sonuç vermektedir. Cinsel ilişkiden sonra yaklaşık 8-10 gün sonra test yapılarak sonuç alınabilir ve bu da genellikle adet döngüsünden 4-6 gün öncedir. (Tabi kişinin adet döngüleri düzenli ise)
Bununla birlikte, çoğu uzman, doğru sonuçları almak için dönemi kaçırdıktan sonra 3-4 gün beklemeyi önerir. Çok erken test yapılırsa seviyeler olumlu bir sonuç verecek kadar yüksek olmayabilir, yani oldukça yaygın görüldüğü gibi yanlış negatif sonuç elde edilebilir. Diğer yandan, yanlış olumlu sonuçlar son derece düşüktür. Hamile olup olunmadığını öğrenmek için telaşe etmek bir sürü test satın almaktan ve potansiyel olarak yanlış sonuçlar elde etmekle sonuçlanabilir.
Beklenilen dönem boyunca test yapılır ve olumsuz bir sonuç alınırsa, hamile kalma olasılığı % 2’den azdır. Adet dönemini kaçırdıktan ve negatif testi yaptıktan sonra 7 gün beklenirse, kişi neredeyse kesinlikle hamile olmadığını sonucu elde eder. Yine de, hangi sürenin kaçırılmış döneme neden olabileceğini belirlemek için adetin gelmesi çok uzun sürerse bir doktora danışmakta fayda vardır. Doğru sonuçlar elde etmek için evde hamilelik testi kiti ile birlikte verilen talimatları dikkatlice okuyup uygulanmalıdır.

Gebelikte hCG Düzeyleri

Laboratuvar sonuçları genellikle referans aralık olarak bilinen ve bazen normal aralık olarak adlandırılan bir değerler kümesi olarak gösterilir. Bir referans aralığı, bir grup sağlıklı insanı temel alan bir laboratuvar testinin üst ve alt sınırlarını içermektedir. Sağlık uzmanı, sonuçlardan herhangi birinin beklenen değerler aralığının dışında olup olmadığını görmek için laboratuvar test sonuçlarını referans değerlerle karşılaştıracaktır.

Normal seviyeler: Hamileliğin erken aşamalarında, hCG seviyeleri katlanarak artar ve ilk trimesterin sonuna yaklaşır. Bundan sonra, hCG düzeyleri ikinci ve üçüncü trimesterde platoya ulaşana kadar sürekli olarak düşmekte ve doğumdan kısa bir süre sonra gebelik öncesi seviyelere dönmektedir. hCG kan seviyeleri normal olarak mIU/mL (mililitre başına milli-uluslararası birimler) cinsinden bildirilir. Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, erken gebelikte normal hCG kan seviyeleri şu şekildedir:
• Son adet döneminden 3 hafta sonra 5-50 mI /mL
• Son adet döneminden 4 hafta sonra 5-426 mIU/mL (genellikle adet dönemi kaçırıldığı zaman)
• Son adet döneminden 5 hafta sonra 18-7.340 mIU/mL
• Son adet döneminden 6 hafta sonra 1.080-56.500 mIU/mL
Referans olarak, gebe olmayan kadınlarda normal hCG seviyeleri tipik olarak 0-5 mIU/mL arasındadır. Postmenopozal kadınlarda normal hCG düzeyleri 0-8 mIU/mL’de biraz daha yüksek olma eğilimindedir.
Olumlu sonuç: Evde hamilelik testleri, hCG seviyeleri belirli bir eşiğin üzerindeyse olumlu bir sonuç rapor edecektir. Bu hCG eşiği testin markasına bağlı olarak değişir ancak genellikle 10 ila 100 mIU/mL arasındadır. Bir doktor tarafından yapılan kan testleri için 25 mIU/mL’nin üzerindeki hCG seviyeleri genellikle gebelik için pozitif kabul edilmektedir.
İnsan koryonik gonadotropin (hCG), gebeliğin erken aşamalarında salınan bir hormondur. Bu, hCG’yi evde gebelik testlerinde yararlı ve doğru bir işarettir. hCG seviyeleri implantasyondan sonra yükselmeye başlar, bu genellikle gebe kalmadan (ve yumurtlamadan) yaklaşık 6-10 gün sonra gerçekleşir. Bununla birlikte, çoğu hamilelik testi, kür uzunluğu 28 gün olan kadınlar için kaçırılan bir süreden birkaç gün sonra, gebe kaldıktan 14-16 güne kadar hCG’yi güvenilir bir şekilde tespit edemez. Erken test etmek ve yanlış negatif sonuç alma riskinden daha uzun süre beklemek daha iyidir.

Kaynakça:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532950/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.