Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Geleceğe Yön Verecek Bir Teknoloji Üç Boyutlu Metal Yazıcısı

0 287

Geleceğe Yön Verecek Bir Teknoloji Üç Boyutlu Metal YazıcısıHer gün teknolojik ürünlere yenilerinin eklendiği dünyamızda daha önceleri hayal olarak nitelendirebileceğimiz icatlar artık ufacık haberler içinde dikkatimizi bile cezbetmeden geçip gidebiliyor. Günümüzde ise büyük şirketler ve büyümekte olan şirketler bu hızlı değişime ayak uydurmak zorunda kalıyorlar. Teknolojinin gelişmesi hayatımızdaki değişimin de ivmesini arttırarak hızlanmasına neden oluyor. Bir düşündüğümüzde son 50 yılda yapılan icatlar bir önceki 50 yıla göre ne kadar fazla. Tabii ki daha pek çok şey bilmiyoruz ve açıklanmasına ihtiyaç var ama dünyayı globalleştirmeyi başardığımızdan artık her işi zamanla kısalan sürelerde yapıyoruz.

Çok değil hayatımıza birkaç sene önce giren ama günümüzde artık yeni teknolojiler arasında bile saymadığımız 3 boyutlu yazıcı teknolojisi gelecekte çok daha büyük işler başarabileceğini bize anlatmış durumda. İlk zamanlarda uygulamada çok büyük problemlerle karşılaşılan 3 boyutlu yazıcı günümüzde hem çok büyük hem de çok başarılı bir sektör haline gelmiş bulunmaktadır. İlk zamanlarda görsel ve eğlenceli birkaç malzemenin üretilmesiyle başlayan bu serüven yazımızın başlığından da anlaşılacağı üzere çok farklı boyutlara taşınmıştır. Metallerin 3 boyutlu yazıcıyla şekillendirilip üretileceği fikri inşaattan bilişim sektörüne çok farklı sektörlerde merak uyandırmıştır. Yakın zamanda çeşitli ayakkabı firmalarının yeni çıkan ayakkabılarında 3 boyutlu yazıcılardan yararlanıldığına şahit olmuştuk.

Geleceğe Yön Verecek Bir Teknoloji Üç Boyutlu Metal YazıcısıSon birkaç yılda, metal 3D baskı giderek popüler hale geldi. 3 boyutlu yazıcılar prototipler, minyatürler, takı, fonksiyonel parçalar ve hatta mutfak gereçleri gibi çeşitli ürünlere uyacak pratik ve estetik özelliklerin eşsiz malzemeleri kolaylıkla üretebilme özelliği ile ön plana çıkıyor. Metal 3 boyutlu baskının çok sıcak olması sebebiyle, seri üretim için parçalar arka arkaya 3 boyutlu olarak basılabilir. Metal 3 boyutlu baskı ile oluşturulan çoğu parça geleneksel yöntemlerle üretilenlerden çok daha iyi performansı bizlere sunuyor. Geleneksel üretimde, metal ve plastik nesnelerin yapılması zahmetli bir süreç olabilir. Üretim esnasında bir sürü hatalı parça üretilebilir ve bu da fazla malzeme kullanımına neden olabilir. Uçak imalatçıları metal parçalar ürettiğinde, malzemenin% 90’ına kadarı doğru formlarda metal parçayı üretmek için harcanır ve sadece % 10’u ile istediğimiz malzemeyi üretebiliriz. 3 boyutlu metal baskı ise hem daha az enerji tüketir hem de atıkları minimum seviyeye getirir. Buna ek olarak 3 boyutlu metal yazıcı ile üretilmiş ürünler muadillerinden %60 daha hafif olabilir ve bu da havacılık enstitüsünde başta yakıt nedeniyle ağırlığı azaltma açısından milyonlarca dolar paradan tasarruf etmemizi sağlar.

Peki geleceğe yön verecek ve hem yakın hem de uzak geleceğimizi bu denli önemli şekilde etkileyecek 3 boyutlu metal yazıcıların dünyasını keşfetmek istemez misiniz?

Metal 3 boyutlu baskı için son derece yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulduğundan, normal bir ev tipi 3 boyutlu yazıcı kullanmanız mümkün değildir. Basitçe söylemek gerekirse, bu on yıl içinde ne yazık ki evde 3 boyutlu metal yazıcıyla ürünler çıkartamayacağız. Ancak, nanoteknoloji geliştikçe, yeni uygulamalarda önemli bir büyüme görebiliriz. Evde sahip olduğunuz 2 boyutlu yazıcıya çok benzer bir sistem kullanarak mürekkep püskürtülebilen ve iletken 3 boyutlu yazdırılabilir gümüş gibi plastik ve metaller gibi farklı malzemeleri aynı nesneye karıştırmak bile mümkün olacaktır.

Şimdilik evde 3 boyutlu metal nesneler basamazsanız bile, ilave metal tozları olan plastik filamentlerle günümüzde portatif olarak kullandığımız 3 boyutlu yazıcılarla mükemmel ürünlere imzalar atabilirsiniz. Bunlar, metal tozlarının önemli bir yüzdesini içeren ancak hemen hemen herhangi bir 3 boyutlu yazıcı ile düşük sıcaklıkta (200 – 300 santigrat derece) basılacak kadar plastik temelli filamentlerdir. Aynı zamanda, metalik bir nesnenin görünümünü, hissini ve ağırlığını elde edecek kadar metal içerirler. Kompozisyonda metal 3 boyutlu yazıcı elyafı tipik olarak yüzde 50 metal tozu şeklindedir. Buna ek olarak, bir Hollandalı 3 boyutlu yazıcı filament şirketi, yüzde 85 metal tozu ile çok daha sağlam ve kaliteli baskılar alındığını iddia etmektedir. Bu metal 3 boyutlu yazıcı filamentlerine MetalFil Antik Bronz ve MetalFil Klasik Bakır adı verilir . Hatta onları 190 ila 200 derece santigrat derece “orta” sıcaklıklarda yazdırabilirsiniz.

Metal 3 Boyutlu Yazımın Getirdiği Kolaylıklar:

Eşsiz metalik görünüm
Mücevher, heykel, ev donanımı veya kopya eserler için ideal yapı
Yüksek dayanıklılık
Yapısal tasarıma bağlı olarak sağlamlık
Genel baskı sıcaklık aralığı 195 ° C – 220 ° C
Soğutma sırasında çok az küçülme

Geleceğe Yön Verecek Bir Teknoloji Üç Boyutlu Metal YazıcısıSistem Nasıl İşliyor?

Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı, kağıda mürekkep püskürtmek için yüzlerce minik mürekkep tabancası kullanarak çalışır. 3 Boyutlu metal yazıcı sistemi ise üç boyut hariç olmak üzere, aynı şekilde çalışır: mürekkep katmanı – bu durumda metal tozu – bir önceki katmanın üzerine yerleştirilir. Elbette bu kadar basit bir işlemden bahsetmiyoruz: makine ayrıca bu katmanları ve plastik bağlayıcı bir maddenin spreylerini çok özel modellerde püskürtür ve üst üste püskürtülen her katmanın birbirinden ayrılmamasını sağlar. Bahsi geçen 3 boyutlu metal yazıcılarda yüzde 96 ile yüzde 99,8 arasında bir yoğunluk oranında metal bulunmaktadır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, lazer baskıdan çok daha ucuz bir fiyatla yüksek çözünürlüklü baskı ürettikleri gibi, püskürtmeli 3 boyutlu metal baskısı da pahalı lazer ekipmanları gerektirmeden aynı şeyi yapar. Bu sistemin öne çıktığı en büyük özelliği ise maliyeti çok yüksek derecede düşürmesidir. 3 boyutlu metal yazıcıların hayatımıza daha fazla girmeye başlamasıyla birlikte çevremizde gördüğümüz tüm metalik malzemelerin maliyeti azalacaktır. Ve hatta maliyeti dolayısıyla metal değil de plastikten yapılan bir çok ürün ise artık metal olarak üretilebilecektir.

3 boyutlu metal yazıcılar inşaat sektöründen otomotiv sektörüne ve hatta teknoloji sektörüne kadar çok geniş yelpazelerde kullanılabilmektedirler. İnşaatlarda kullanılan metal doğramalar ya da bina süslemesinde kullanılan metal aksamlar, otomotiv sektöründeki araçları oluşturan çoğu metalik ara aksam ve telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar için gereken çoğu metal tasarım ve daha fazlası 3 boyutlu metal yazıcılar sayesinde kolaylıkla üretilip hem zamandan hem de paradan tasarruf etmemizi sağlayacaktır.

Kaynakça:
https://www.theregister.co.uk

Yazar: Efe Cuma Yavuzsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.