Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gemi Kaptanı Olmanın Şartları Nelerdir?

0 163

Gemi Kaptanı Olmanın Şartları Nelerdir?Gemiler,

dünyanın en eski ulaşım araçlarının başında gelir. Aslında halen faal olarak hizmette olanları bir arada düşünürsek, gemiler dünyanın en eski ulaşım araçlarıdır. Günümüzde halen aktif bir şekilde kullanılan gemiler, oldukça etkileyici ulaşım araçlarındandır. Gemilerin her ne kadar taşınır olduğunu sansak da aslında bunlar hukuki anlamda taşınmaz muamelesine tabi tutulurlar. Bunun nedeni söz konusu araçların ekonomik anlamda çok değerli olmasıdır. Öyle ki, birçok devasa gemi, dünyanın en pahalı malikanelerinden dahi daha pahalıdır. Halen aktif bir kullanıma sahip olan gemiler, dünyamızın haritalanması açısından son derece kilit bir rol oynamıştır. Bu yadsınamaz bir gerçektir. Gerek Osmanlı İmparatorluğu gerekse de dönem dönem Britanya ve Portekiz İmparatorlukları açısından gelişimin en önemli figürleri arasında yer alan gemiler, kıtaların keşfinde başrol oynamıştır. Devasa okyanuslar bu sayede aşılmış ve kıtalar keşfedilmiştir. Bu sayede haritalandırma çalışmaları da başarılı bir şekilde olmuş ve de Dünya’nın yuvarlak bir gezegen olduğu belirlenmiştir. Görüldüğü gibi insanoğlu tasarlayıp, kendi hayatını değiştirdiği bu keşfiyle kıtaların ve diğer milletlere mensup insanların varlığını ortaya çıkarmıştır. Böyle bir geçmişe sahip olan denizcilik ve gemicilik sektörü, kendi içinde son derece saygın oluşuyla da bilinir.

Bu devasa taşıtları kullanmak hiç ama hiç de kolay değildir. Özellikle uçak ve trenle kıyasa gidilirse, gemi bunlar arasında en zor olanıdır desek abartmış olmayız. Çünkü uçak her ne kadar daha zor gibi görünse de artık birçok uçak akıllı hale geldi ve pilotlarca sadece manuel modda 5dk kadar kullanılmaktadır. Oysa gemilerde durum tam tersidir. Bir kaptan gemiyi her an kontrol etmekle görevlidir ve çok kısa süreler için dümenden uzaklaşır. Aslında dümen kilit sistemi olsa da yine de gemiler çoğunlukla kaptanların gözetiminde seyir halindedir. Olası felaketleri engellemek ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir. Peki bir kaptan hangi aşamalardan geçerek kaptan olur? Bu aslında pilotaj eğitimine çok benzer. Öncelikle Türkiye içinde eğitim alacaksanız, bu durumda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız ilk kuraldır.

Gemi Kaptanı Olmanın Şartları Nelerdir?Çok istisnai olarak Türk soylu olanlar da kaptan olabilmektedir. Sonrasında ise, lisans eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekir. Bu son yıllarda getirilen bir şarttır ve bunu sağlamak zorunlu hale getirilmiştir. Çok istisnai durumlarda lisans eğitimi 4 yıllık olmayanlar da kaptan olabilmektedir. Denizcilik fakültesinden çıkışlı iseniz bu durum sizin için oldukça avantajlı bir sonuç doğuracaktır. Bu anlamda ITU, Dokuz Eylül, KTÜ, Piri Reis Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi bu alanda eğitim veren önde gelen Türk üniversiteleridir.Eğitim alıp, mezun olduktan sonra 12 ay sürecek olan staj sürecinizi de tamamlarsanız bu size gemi kaptanı olma yolunda ilk kapıyı açar. Sonrası ise tamamen sizin temsil ve de kişisel yeteneklerinizle alakalı bir durumdur.

Kaynakça:
https://www.google.com.tr/amp/dumensuyu.com/uzakyol-gemi-kaptani-olmak/amp/

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku