Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gemi Adamları Nasıl Çalışır ? Gemi Adamlarına Düşen Görevler Nelerdir ?

0 369

Gemi Adamları Nasıl Çalışır ? Gemi Adamlarına Düşen Görevler Nelerdir ?Denizlerde çalışmak ve kazanç elde etmek isteyenler için en kolay şekilde çalışma imkanı sunulan bir alan olmaktadır gemi adamlığı. Gemi adamı, kavram olarak gemilerde görev yapan kişilerin tamamına verilen bir isim olmaktadır. Bunların içinde kaptan dahil olmak üzere bir geminin deniz üzerinde sorunsuz bir şekilde seyretmesine rolü olan herkes yer almaktadır. En yüksek mevkide bulunan kaptan geminin sevk ve idaresinden sorumlu olurken bütün işlerin yürütülmesi ve bu işlerin sorunsuz yerine getirilmesi için görev alan alt kademede birçok çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanların tamamına gemi adamı adı verilmektedir. Gemi adamı olmak için öğrenim durumu ne olmalıdır. Öğrenim durumu çalışma kategorisine farklılık gösterirken bazen alaylı tabir edilen çekirdekten yetişmeler daha çok tercih edilen kişiler olmaktadır. Gemi adamlarının en çok akıllarına takılan sorular bunlardır :

Gemi Adamları Nasıl Çalışır ? Gemi Adamlarına Düşen Görevler Nelerdir ?-Gemi adamlarının görevleri nelerdir?

-Gemi adamları mesleği nedir?

-Gemi adamları branşlara ayrılır mı?

En kolay gemi adamı mesleği hangisi?

En zor gemi adamı branşı hangisi?

En çok maaş alan gemi adamı hangisi?

Maaşları en çok olan gemiciler kimler?

Garson olarak gemide çalışılır mı?

Aşçı olarak gemide çalışılır mı?

Gemi adamları yemek yapar mı?

 

Gemi Adamları Nasıl Çalışır ? Gemi Adamlarına Düşen Görevler Nelerdir ?Gemi adamı olmak için meslek sahibi olmaya gerek var mı?
Yukarıda belirttiğimiz bu kafa karıştırıcı soruların elbette bir çözümü vardır. Burada sizlere vereceğimiz genel bilgilerde,aklınızda soru işareti kalmayacak hatta bu konuda isteğinizde artmalar sağlanacaktır. Peki,bu sorulara verilecek en net cevaplar neler bir de sizleri bu konuda doğru bir şekilde aydınlatalım.

Gemi adamı olmak için herhangi bir meslek sahibi olmaya gerek yoktur. Vasıfsız elemen kategorisinde kamarot olarak gemilerde çalışmak mümkün olmaktadır. Birçok gemi adamının sorumluluğu bulunurken kamarot sadece gösterilen işleri yapmaktan ve servis işlerinde görev almaktan sorumlu olmaktadır.

Kamarot olarak ne kadar maaş alınır? Gemilerde kamarot ne iş yapar?

Gemilerde aşçı olarak çalışmak için ne yapılmalı?

En sağlam denizcilik firması hangisi?

Gemi Adamları Nasıl Çalışır ? Gemi Adamlarına Düşen Görevler Nelerdir ?Dediğimiz gibi bu tür işlerde hep soru işareti bırakan bu görevlerde kamarotun tercihi de çok önemli sayılmaktadır. Bunun için doğru kararlar almanız gerekir. Peki, Gemi adamları görevleri nelerdir? işte cevabı :

Gemi adamlarının asıl görevleri,geminin kontrolünü sağlayan kaptan ve yardımcılarından başka gemide bulunan çarkçı başı rolünde görev yapan makine dairesi sorumluları geminin motorlarından ve makine dairesinde çalışan tüm elemanların bakım ve onarımlarından sorumlu olmaktadır. Bu nedenle bu elemanlar en başta kurslara tabi tutulurken alaylı çekirdekten yetişmeler veya meslek lisesi mezunlarına öncelik verilmektedir. Bunun yanında yağcılarda aynı şekilde mesleklerinde ilerlemiş sanayi ortamında veya meslek liselerinden mezun olmuş kişilerden seçilmektedir. Kaynakçılar elektrik kaynağı ve diğer kaynakları ileri seviyede yapabilen kişilerden seçilmektedir. Çünkü gemi içinde ve dışında yapılan kaynak işlemlerinde sağlam işçiliklerin ortaya çıkarılması gerekmektedir.

Gemi adamları görevleri nelerdir?

Kaynakçı işinin ortaya çıkması durumunda kaptan inisiyatifinde çalışmalar yapılmaktadır. Kaynakçı olan kişi her yere uygun gördüğü zaman ve yerde kaynak işlemi uygulamamaktadır. Ancak kaptan yazılı emir vermesi ve kaptan yardımcılarının gözetiminde işlem yerine getirilmektedir. Bunların dışında gemiciler ve usta gemiciler yüklerin yüklenmesi ve boşaltılmasında demir atılmasında geminin limana yanaşması ve ayrılmasında görev alan kişiler olmaktadır. Gemi adamları içinde yer alan sağlık zabıtı sağlık konusunda gerekli eğitimi almış kişilerden seçilmektedir. Bütün bunların yanında aşçı ve kamarot yeme içme ve temizlik işlerinde en çok rol alan kişiler olmaktadır. Aşçı her gün yemek konusunu çözüme kavuştururken kamarot gemide çay ve yemek servisinin açılması, temizlik işlerinin yapılması, bulaşıkların yıkanmasının yanında uygun görülen temizlik işlemlerinde aktif görev alan kişiler olmaktadır.

Kamarot için herhangi bir meslek sahibi olması pek dikkat edilen konu olmamaktadır. Kamarot olmak için okuryazar olunması ve en az altı aylık bir süre garsonluk mesleğini icra etmesi yeterli olmaktadır. Fakat burada bilinmesi gereken konu her gemi adamı öncelikle gemiler ve denizler hakkında gerekli kursları görmüş olması gerekmektedir. Bunun sonunda sertifika alma hakkı elde etmektedir. Sertifika hakkına tabii tutulan ve hak eden her birey gemi kaptanı olarak ya da gemi görevlisi olarak çalışabilir.

Kaynakça:
işfikirleri.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.