Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gençlerde En Sık Görülen Hastalıklar

0 755

Ergenlik yılları kafa karıştırıcı ve zor bir dönemdir. Çünkü bu yıllar hem ebeveynler hem de ergenlik yaşlarında olan çocukları için birçok değişikliklere gebe bir süreçtir. Genç bedenler çocukluktan çıkarak yetişkine doğru ilerlemekte ve aynı zamanda karışık duygu durumu yaşamaktadırlar. Bu yaş grubunda dalgalanan hormon seviyeleri normaldir, ancak deneyimli ebeveynler için bile bazı zorluklara vardır.
Gençler arasında yaygın görülen hastalıklar yetişkinlerle aynıdır. Fakat gençler, yetişkinlerle aynı mikropları alabilseler de, bu yaş aralığında bazı hastalıklar ve durumlar hayatlarının diğer dönemlerine göre onları daha çok etkileyebilir. Bu yazıda gençlerde sık görülen hastalıklar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığına yaygın denmesinin bir nedeni vardır, çünkü dünyada en sık görülen hastalıktır. Yetişkinler yılda ortalama 2-5 soğuk algınlığı yaşarlar, ancak çocuklar bunları yılda yedi ila 10 kez yaşayabilirler. Gençler bu konuda yetişkin aralığına girmektedirler ve bununla birlikte, soğuk algınlığına 200’den fazla farklı virüs neden olabilir, İşte bu nedenle onları tekrar tekrar grip olmaları diğer dönemlere göre daha kolaydır.

Grip

Pek çok insan gribi kötü bir soğuk algınlığından başka bir şey olarak atmasa da, aslında bu tam tersidir. Birkaç gün içinde semptomların kademeli olarak kötüleşmesi yerine (soğuk semptomları bu şekilde ilerler) grip semptomları kişiyi birdenbire ve aynı anda çarpabilir. Grip olan çoğu insan, bir kamyonun çarptığı hissini yaşamaktadır. Aksi halde sağlıklı gençler genellikle gripten herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşse de, durum ölümcül de olabilir. Aslında, salgın grip türleri (1918 salgını ve 2009 H1N1 salgını gibi) arasındaki ortak özelliklerden biri, orantısız bir şekilde genç, sağlıklı insanları, çoğunlukla da gençleri öldürmeleridir.

Strep Boğaz

Gençlerde En Sık Görülen HastalıklarStrep boğaz , streptococcus bakterilerinin neden olduğu boğazda oluşan bir enfeksiyondur. En çok 5 ile 15 yaş arasındaki okul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Bir virüsten ziyade bir bakteriden kaynaklandığından, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekir. Strep boğaz ağrısı belirtileri arasında boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, boyunda şişmiş bezler ve bazen boğazda beyaz lekeler bulunur. Bunlar aynı zamanda viral enfeksiyonların semptomları da olabilir, bu nedenle gençler, strep olabileceğini düşünüyorsa bir doktora görünmeleri önemli bir konudur. Boğaz boğazına neden olan bakterileri test etmek için bir muayene yapılmalı ve bu bakterilerden kurtulmak için bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

Mononükleoz

Mononükleoz veya mono, bazen öpüşme hastalığı olarak adlandırılır. Bu takma adı en çok gençler arasında yaygın olduğu ve tükürük yoluyla yayıldığı için kazanmıştır. Mono, en yaygın olarak Epstein-Barr virüsünden (EBV) kaynaklanır, ancak Cytomegalovirüs (CMV) de neden olabilir. Mono semptomları arasında şiddetli yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı, şişmiş lenf düğümleri ve ağrılı kaslar bulunur. Bu semptomlara birçok farklı hastalık neden olabileceğinden, gerçekten mono olup olmadığınızı belirlemek için sağlık uzmanınızı muayene ve kan testi için görmeniz gerekir.
Semptomlar aylarca sürebilir ve mono olan kişiler 18 aya kadar ve düzensiz yaşamları boyunca bulaşıcı olabilir. Kişi mono ile hastalanırsa (virüse maruz kalmış pek çok kişide hiçbir zaman belirti görülmez), tekrar yakalanma olasılığınız düşüktür. Bu enfeksiyon genellikle öpüşme hastalık olarak adlandırılsa da, kapların, diş fırçalarının, içeceklerin ve hatta dudak balsamının paylaşılması gibi tükürük ve vücut sıvılarını aktaran herhangi bir yolla geçilebilir.

Gastroenterit veya Mide Gribi

Gençlerde En Sık Görülen HastalıklarGastroenterit, yaygın olarak mide gribi olarak adlandırılan ve gençler arasında sık görülen bir hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır, özellikle enfekte olan biri ellerini iyi yıkamadığında bu bulaşıcılık üst safhada görülebilir. Virüs yüzeylere yayılabilir, daha sonra gözlere, burna veya ağza dokunduklarında farkında olmadan kendilerini enfekte eden başka bir kişi tarafından alınabilir. Kusma, ishal, mide krampları ve bazen ateş yaygındır. Birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilirler. Neyse ki, bu hastalıklar kendini korumayı başarabilen veya kolay atlatan kişilerin sayısı az değildir. Çoğu zaman hasta kendi başlarına geçirir ve tipik tedavi gerektirmez. Kişi mide gribine yakalandığında en büyük endişe dehidrasyondur. Herhangi bir sıvıyı birkaç saat boyunca tutamazsa, tıbbi yardım alınmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bazen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI) olarak adlandırılan cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gençler arasında giderek daha yaygın hale gelmektedir. Belsoğukluğu, klamidya, sifiliz, HPV, HIV ve Hepatit, gençleri etkileyebilecek hastalıklardan sadece birkaçıdır. Herkesin bu hastalığa maruz kaldığında hangi adımları atması gerektiğini bilmesi önemlidir. CDC göre, 20 milyon her yıl ve bu yarısı teşhis CYBH yeni vaka 15 ve 24 yaş arasında gençler ve genç yetişkinler arasında yer almaktadır.

Ruh Sağlığı Bozuklukları

Gençlerde En Sık Görülen HastalıklarGenç bir yetişkinin hayatı, yıllarca süren duygusal iniş çıkışlarla doludur. Ergenlik duygusal, fiziksel ve zihinsel değişimlerin yoğun olarak yaşandığı bir devredir. Aynı zamanda, bu süre zarfında, zihinsel sağlık bozukluklarının başlangıcı da ortaya çıkabilir ve bunlar bireyin hayatını yıllarca ciddi şekilde etkileyebilecek hastalıklar olabilir. İlk olarak, genç yetişkinlerin ruh sağlığı bozukluğunun etkisi olsun ya da olmasın karamsar, huysuz ve endişeli olabileceği bilinen bir gerçektir. Bu büyümenin bir parçasıdır ve gençler genellikle bir şeyleri sever, nefret ederler ve kötü bir gün geçirdiklerinde dünyanın altüst olduğunu hissedebilirler. Gençler duygu durum dalgalanmalarına yatkın olduklarından ve genellikle kontrolden çıktıklarını hissettiklerinden, akıl sağlığı bozukluğunun ne olduğunu ve normal büyüme ağrılarının ne olduğunu belirlemek zor olabilir. Ancak genç bir insanın kötü ruh halinin biraz daha ciddi olabileceğine dair göstergeler var:
• Kötü ruh hali veya huysuzluk birkaç günden uzun sürüyorsa
• Sosyal olarak geri çekilmişse
• Sürekli öfke, sinirlilik veya depresyon halindeyse
• İştahta dramatik değişiklikler veya ani kilo kaybı veya artış yaşanıyorsa
ChildTrends.org tarafından beş ergenden yaklaşık birinin teşhis edilebilir bir akıl sağlığı bozukluğuna sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu bozukluklar, depresyon , anksiyete ve otizm spektrum bozukluğundan kişilik ve davranış bozukluklarına kadar değişebilir. Bu aynı zamanda bir kişide akıl hastalıklarının ilk kez fark edilebildiği bir zamandır. Tipik olarak, tüm madde bağımlılığı ve ruh sağlığı bozukluklarının yarısına kadarında geçmişte bir durum vardır veya 14 yaşından önce tespit edilebilir. Bu sayı 24 yaşına kadar dörtte üçe yükselir. Genetik ve aile durumları, ergen ruh sağlığında bir role sahip olma eğilimindedir. Erkeklerde davranışsal ve otizm spektrum bozukluklarının yanı sıra dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bulunurken, kadınlar genellikle depresyon ve yeme bozukluklarına eğilimlidir. İstismara uğrayan ailelerde (cinsel veya fiziksel) büyüyen, ebeveynleri daha düşük eğitim düzeyine sahip olan veya ebeveynleri de zihinsel sağlık sorunları olan kişiler, kendi ruh sağlığı koşullarına yatkın olma eğilimindedir.
Akıl sağlığı bozuklukları için yardım almak, genç bir yetişkin için gelecekte çeşitli sorunları önleyebilir. Gençler genellikle duygularının zaten kontrolden çıkmış gibi hissettiğinden, bir zihinsel sağlık durumu bu duyguları birleştirerek kişiyi umutsuz ve gerçekten ulaşılamaz hissettirebilir. Maalesef ruh sağlığı bozukluğu olan genç yetişkinlerin yarısından azı ihtiyaçları olan yardımı almaktadır. İnsanlar duyguları konusunda utanabilirler veya onlar hakkında birine açılmayabilir ve bu yüzden çoğu tedavi görmezler. Aslında intihar, 10 ila 24 yaşları arasındaki kişiler arasında üçüncü en önemli ölüm nedenidir. Bu nüfusun yüzde 90’ında akıl sağlığı bozukluğu vardır ve yaklaşık yüzde 60’ı intihar anında depresyona sahiptir.

Kaynakça:
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/adolescents-health-risks-and-solutions
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525258/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku