Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kumaş Alerjisi Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

1 6.518

Kumaş Alerjisi Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?Tekstil ürünleri ile yapılan ,çeşitli örme fabrikalarında ipliklerle oluşturulma şeklidir kumaş. Kumaş yapımında kullanılan iplik ve malzemelerin kalitelisi ve kalitesiz olanı da mevcut. Kalitesiz kumaşlarda çabuk renk verme ve yıpranma olasılığı yüksektir. Dayanıksız olması ve kullanışsız olmasının nedeni sahte iplik ve ürünlerden elde edilmesidir. Vücuda zarar veren bu kumaşlar ,özellikle renklendirme de sahte boyalara maruz kalmış ise deri kanserine yol açabilir. Sağlığı ciddi anlamda bozan sahte kumaşlar önce vücut derisinde alerjilerle kendini belli eder. Hiç bir şey yokken vücutta değişik bir kaşıntı ve sürekli kızarmalar meydana gelir. Alerjisinin reaksiyon gösterdiği kumaş,eğer sağlıksız ve kalitesiz ise,kişi bunun fark ettiği an itibari ile bırakması gerekir. Peki alerji nedir? Alerjiler vücutta nasıl kendini belli eder. İsterseniz bir de alerji sebebiyet veren etkenlerden söz edelim sizlere.

Kumaş Alerjisi Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?Alerji oluşmuşsa öncelikle bunun sebebini önceden araştırmanız gerekir. Aldığınız bir giyimde ,cildinizde giyim sonrası alerjiler artmış ise bu kumaş ile ilgili olur. Kumaş içinde kullanılan replika ürünler yani bir diğer adı ile sahte ürünler,vücudun kabul edemediği şekli alır. Önce vücutta uyuza benzer bir kaşıntı oluşur. Kaşıntılar en çok gece oluşur. Uyku bölünerek bütün gün bu kaşıntı sizi rahatsız etmeye başlar. Nefes almada sıkıntılar yaşanır. Vücudun çeşitli bölgelerinde sivilceyi andıran büyük kızarıklıklar meydana gelir. Deride sararmalar ve değişik renkte morarmalar oluşur. Alerji büyüdükçe kötü bir görünüm ortaya çıkar. Kumaş alerjisi basite alınacak bir alerji türü değildir. Deri kanserine yol açar. sağlığı bozan ve çeşitli enfeksiyonları doğuran kumaş alerjisini ancak aldığınız ve giydiğiniz üründen anlarsınız. Peki,kumaşın sahte olduğunu nasıl anlarsınız ?

Kumaş Alerjisi Nedir ? Nasıl Anlaşılır ?Öncelikle kıyafeti giymeden önce yeni alınan kıyafetler çeşitli tekstilde dikildiğinde yerlerde toz içinde kalır. Tozunu akıtıp yıkatmanız gerekir. Eğer renk veriyorsa bu kumaş kesinlikle sahtedir. Bunu bir kaç kez daha yıkamanız gerekir. Aynı durum tekrar tekrar devam ediyorsa ,ürünü aldığınız yere geri iade ederek şikayetinizi bildirin. Çünkü sahte kumaşlar ciddi şekilde sağlığı bozar. Kumaş alerjisi olanların deri kanserine yakalanma olasılığı fazladır. Alerjiye çabuk cevap veren hassas bir vücudunuz varsa giydiklerinize ve beslenme şeklinize dikkat ediniz. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
bilgievim.com
mynet.com

Yazar: Suna Korkmaz

1 yorum
 1. Ebru Bektaşoğlu diyor

  Merhabalar 😇

  Kıyafet kumaşları ve malzemeleri hakkında hazırlamış olduğunuz faydalı yazınız için teşekkür ederim. 🙏

  İzninizle, kumaş seçimiyle ilgili blog yazımı ben de sizlerle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/kumas-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

  Keyifli okumalar dilerim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku