Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gençlerle Nasıl İletişim Kurulur?

0 466

Gençlerle Nasıl İletişim Kurulur?İletişim karşılıklı oluşan bir sistemdir. En önemli özelliği iki yönlü olmasıdır. Kişiler birbirleri ile iletişim kurduklarını zannederler ama maalesef yanılırlar. Her konuşma iletişim değildir. İletişim kurmakta en çok zorlanılan grup gençlerdir. Gençlerle nasıl iletişim kurulması gerektiğini bilmek gerekir. Yoksa iletişim kurmak bir yana genç tamamen uzaklaşıp, kendi dünyasına çekilir. Gençler en çok kendi yaşıtları ile iyi iletişim kurarlar. Bir de en çok aile ve öğretmenleri ile iletişim kurmak durumundadırlar. Bu yüzden ailenin ve öğretmenin gençle iletişime geçmeden önce onlara nasıl davranmaları gerektiğini, nasıl konuşmaları, neyi nasıl söyleyeceklerini bilmelerinde yarar vardır. Öncelikle emir verici cümleler kesinlikle kurulmamalıdır. Daha çok gencin tepkisi ile karşı karşıya kalınır. Genç konuşurken mutlaka dinlenmeli ve düşüncelerine değer verilmelidir. Genci anlamanın en iyi yolu empati yapmaktır. Her yetişkin gençlik dönemi geçirmiştir.
Genç dinlenirken ne yapılmalı?
Sözüne karışılmadan dinlenmelidir,
Göz teması kurulmalıdır,
Değerli olduğu hissettirilmelidir,
İfade özgürlüğü verilmelidir,
Pasif bir dinleyici değil aktif bir dinleyici olunmalıdır,
Yargılama yapmadan, öğüt vermeden, eleştirmeden gencin ne hissettiği anlamaya çalışılmalıdır,
Genç konuşurken gözlerle, başla onaylar verilmelidir.

Gençle Konuşurken Neler Yapılmamalıdır?
Her söz öğüt niteliğinde olmamalıdır, yönlendirilmeye çalışılmamalıdır, yargılanmamalıdır, eleştirilmemelidir, ad takılmamalıdır, aşağılanmamalıdır, konu değiştirilmemelidir.
Gençle iletişimin en iyi yolu yukarıda belirtildiği gibi onu iyi dinlemekten geçer. Böylece genç kendine değer verilmiş hisseder.

Gençlerle Nasıl İletişim Kurulur?Aktif bir dinleme sonucu gençte dinleniyorum, kabul ediliyorum hissi oluşur ve mutlu olur. Eğer bir sorun üzerine iletişime geçiliyorsa soruna çare bulmak yerine genç yönlendirilirse hem sorunlarla baş etmeği hem de keşfetmeyi öğrenir. Her derdine derman olmak güvensiz bir birey yetiştirmek demektir.
Gençlerle iletişim kurmak gerekir. Onlar geleceğin yetişkinleridir. Sonunda kavga, isyan çıkacak diye gençten uzak durmak en büyük yanlıştır. Tek dikkat edilmesi gereken genci iyi tanımaktan geçer. Gençlik çağları insanların çabuk tepki verdiği, en güçlü oldukları dönemdir. Ama bir o kadar da tecrübesizlerdir. Aslında bilgiye, görgüye ihtiyaçları vardır ama bunu kabullenmek istemezler. Doğru iletişim ortamı sağlandığında çok daha bilgili, görgülü nesiller yetişir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku