Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Genital Siğiller En Çok Cinsel Yolla Mı Bulaşıyor?

0 261

HPV aslın da tam olarak 60 tan fazla virüse verilen ortak bir isimdir. Fakat bunların bazıları cinsel yol ile bulaşır ve condyloma acuminata ya da genital siğiller denilen rahatsız edici bir hastalığı oluşturur.

kadin-hastaliklari-640x360Peki halk arasında bilindiği gibi genital siğiller en çok cinsel yolla mı bulaşıyor? Aslında bu enfeksiyonun en görünebilir belirtileri siğillerdir ve sadece % 30 olgu da kendisini göstermektedir. Geriye kalan % 70 kadar olan bölüm de ise bu virüsler deri altına saklanarak herhangi görülebilir bir belirti vermemektedir. Subklinik ismi verilen bu belirtisiz virüsün ciddi bir hastalık olan kanser oluşumu ile ciddi bir bağlantısı olduğu akıllara gelmektedir.

HPV virüsünün genital mukozada ortaya çıkarmış olduğu çıkıntılara ve pürüzlere genital siğiller adı verilir. Penis, vajina vulva ya da anüs etrafında kendisini gösteren birkaç milimetre çapına sahip olan ve kahverengimsi ya da biraz daha kırmızımsı renge sahip olan kabarıklıklardır.

Hatta öyle ki maalesef toplumumuz içinde sıkça görülen bir enfeksiyondur. Hatta orana vuracak olur isek eğer; Her 10 insandan birisin de bu genital siğiller kendisini göstermektedir.

Bilinenin aksine bu virüsü kaptığınızın hemen ardından genital siğiller kendisini göstermez. Klinik olarak bu durumun ortaya çıkması ayları hatta ve hatta yılları bile bulma imkanı olabilir. Buna paralel olarak en sık cinsel yol ile bulaşmasına karşın bunun bulaşması sadece cinsel yol ile bulaşıyor anlamını asla ve asla taşımaz.

HPV’nin tam olarak 78 çeşidi bulunur. Kana asla ve asla geçmez, HPV’nin de tedavi edici herhangi bir aşısı yoktur.

Risk Faktörleri Nelerdir?

-Sizin ya da cinsel anlam da eşinizin bir başkası ile sürekli olarak cinsel ilişkiye girmesi bu riski arttırır.

-Klamidya ya da Herpes simpleks gibi herhangi bir cinsel hastalık taşıyor iseniz bu durum otomatik olarak artacaktır

-Gebe kalma ve bunun yanında doğum kontrol hapları bu riski arttırır.

-Tütün ve tütün ürünleri özellikle de sigarayı düzenli kullanan kişilerde bu durumun büyük bir risk teşkil edeceğini belirtmekte son derecede fayda var.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.