Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yogaya Alternatif Nefes Egzersizleri; Kegel Yöntemleri Nedir?

0 331

8473_kegel_3Hindistan üzerinde ortaya çıkan Yoga, hem fizik olarak hem de psikolojik olarak sakinlik verir. Ayrı bir felsefeye sahip olan disiplinli bir aktivitedir. Ancak insanlar bu sakinliğin yanı sıra spor amacı ile de bu aktiviteyi gerçekleştiriyorlar. Kegel egzersizleri ve nefes egzersizleri de son zamanların popüler aktivitelerinden. Uzun yıllardır devam eden pilatesi de söylemek gerekir. Bunların ardından meditasyon ve yoga ortaya çıktı. Hemen adından hamile yogası geldi. Meditasyon üzerine kurulu aktiviteler ve sporlar hayatımızda rol oynamaya başladı.

Bunlardan birisi de kegel yöntemi. Kegel egzersizleri cinselliğe karşı olumlu etki etmesinin yanın da salık açısından bir çok ağrıya da iyi gelir tabi zayıf mesane kaslarına iyi gelmesi de cabası. Sakinlik vererek vücudu forma sokmaya da yardımcı oluyor. Kegel egzersizlerini yaparken, yogada olduğu gibi nefes egzersizi yapılmakta mı? Cinsel organların yeniden işleve geçmesi amacı ile bu yöntem tavsiye edilir ve hamile bayanlara ayrıca önerilir.

Kişinin bacaklarının arasına herhangi bir nesne koyup bu yüke karşın bacaklarını sıkıştırarak kendisine doğru çeker ve bırakır. Bu hareketin temeli olarak ise bir taşla iki kuş vurarak hem bacak kaslarına faydası olur hem de genital bölgeye. Ortalama 10 saniye kadar bu işlemi devam ettirirseniz faydalarını göreceksinizdir. Bu işlemi uygulamak çok basit ve hızlı olduğu için hemen hemen her yerde uygulanabilecek hareketlerdir.

Diğer sporlar da olduğu gibi nefes alıp vermeye gerek yoktur çünkü bu olay direk olarak hem bacakları hem de genital bölgeyi etkiliyor ve zayıflamaya etkisi bulunmuyor. Doğum öncesi hazırlamak ile yardımcı olurken doğum sonrası da kişinin kendisini toplamasına yardımcı oluyor. Kegel yöntemi direk olarak, idrar kaçırmanın önüne geçer, basur oluşumunun önüne geçer ve bunun yanı sıra bir cinsel ilişkiden alınacak zevki en üst noktaya kadar getirir.

Kegel egzersizleri yoga ile farklı dallara ve sonuçlara ayrılsa bile ikisinin de temeline bakıldığı zaman spor disiplinini görmek mümkün. Nefes alma egzersizleri yoga gibi aktiviteler de uygulanırken bazen de kegel egzersizleri gibi aktivitelerinde uygulanmaya gerek yoktur.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku