Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Grace Murray Hopper Kimdir?

0 519

Grace Murray Hopper Kimdir?Grace Brewster Murray, 9 Aralık 1906 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri New York şehrinde dünyaya gelmiştir. Hopper soyadını evliliğinden dolayı kullanmıştır.

Babası sigorta uzmanı olan Walter Fletcher Murray’dır. Annesi matematik eğitmeni Mary Campbell Van Horne’dir. Çiftin üç çocuğundan Grace, en büyüğüdür. Grace akademik bir aile ortamında büyümüştür. Anne ve babası Grace’in istediği tüm kitapları alabilme gücüne sahip oldukları için hayal ve merak dünyasını desteklemek için elinden gelen her şeyi yapıyorlardı. Grace’in ailesi kızlarına ve oğluna eğitim, kendine güven ve zor işlerin üstesinden gelebilmek adına onları sıkı bir eğitimle yetiştirmiştir. Grace, New York’taki iki muhafazakar okuldan biri olan Presbiteryen kız öğrenci okulunda özel olarak eğitilmiştir.

1923 yılında New Jersey’de disiplini ile ünlü yatılı okul olan Hartridge Okulu’nda da bir yıl eğitim almıştır. 1924 yılında Grace, New York’ta bulunan özel bir liberal sanat üniversitesi olan Vassar Koleji’nde matematik eğitimi almıştır. Öğretmenleri, Grace’in diğer öğrencilere matematik ve fizikteki zor kavramları açıklama konusunda alışılmadık derecede yetenekli olduğunu fark etmişlerdir. Grace, 1928 yılında mezun olduktan sonra 21 yaşında matematik ve fizik bölümünden mezun olmuştur. 1928 yılında Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. Ardından matematik alanında master derecesi almıştır. Daha sonra aynı yıl içerisinde Vincent Hopper ile evlenmiştir.

Grace Murray Hopper Kimdir?1931 yılında Vassar Koleji’nde matematik asistanı olarak çalışmaya başlamıştır. Matematiğe adeta aşık olan Hopper , Cebirsel Denklemlerin İndirilemezliği konulu tezini Yale Üniversitesi’ne sunmuştur. Vassar Koleji’nde 1941 yılında doçent olarak göreve başlamıştır. 1941 yılında Japonya‘nın Pearl Harbor‘a saldırmasının ardından Hopper orduya katılmaya çalışmıştır. Fakat fiziki yetersizliği sebebiyle reddedilmiştir.
Hopper, orduya katılmak konusunda ısrarlıydı. 1943 yılında Vassar Koleji geçici izin vermeyi kabul etmiştir. Sonra Donanma Birliğine katılmıştır.

Teğmen Grace Hopper, 2 Temmuz 1944 tarihinden itibaren Harvard Üniversitesi’nde Komutan Howard Aiken’in Hesaplama Laboratuvarı’na atanmıştır. Hopper, bilgisayar ekip çalışanlarının saygısını hızla kazanmıştır. Hopper’ın ilk büyük projesi, donanma tarafından rüzgar hızı, kabuk ağırlığı ve hava yoğunluğu gibi koşulları dikkate alarak yeni silahlarını doğru bir şekilde hedeflemek için ihtiyaç duyulan topçu masalarını hesaplamaktı. Bilgisayar montaj dilini kurmuştur. Hopper matematiksel sembollerden ziyade İngilizce kelimelere dayanan ve büyük şirketler için bordro düzenlemesi gibi iş uygulamalarında kullanılabilen bir bilgisayar dili üretmeye karar vermiştir.

Grace Murray Hopper Kimdir?Hopper, dilin kendi başına doğru kalmasını sağlamak için COBOL’un tüm uyumsuz iplerini bir araya getirmekle sorumluydu. Bir sertifika düzenleyerek bunu yapmıştır. Ayrıca, bilgisayar bileşenlerinin ve sistemlerinin standart testleri için sorumluluk almıştır. Günümüzde bu roller Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülmektedir. 1969 yılında Veri İşleme Yönetimi Derneği tarafından verilen, Yılın Bilgisayar Bilimleri ödülünü kazanmıştır. 1991’de Amerika’nın en yüksek teknoloji ödülünü, Ulusal Bilim Madalyasını Başkan George Bush’tan almıştır. Grace Hopper, 76 yaşındayken 1983 yılında Beyaz Saray’da Commodore’a terfi etmiştir. Rütbesi, 1985 yılında Amiralliğe yükseltilmiştir.

Grace Hopper, elektronik bilgisayarların ilk günlerinin öncülerinden biri olarak anılmakta ve ilk bilgi işlemcilerden kabul edilmektedir.

Grace Hopper, Kaliforniya Berkeley’de 1 Ocak 1992 tarihinde 85 yaşında uykusunda ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku