Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Germanwings Havayolu Sirketi

0 385

Germanwings GmbH ya da Germanwing olarak bildiğimiz, şirket bir Alman havayolu şirketidir. Merkezi Köln’de olan şirket Lufthansa’ya bağlı olarak hizmet vermektedir. Şirket tamamıyla Lufthansa’nın malı konumundadır. Bu nedenle sevk ve idaresi Lufthansa çatısı altında yapılmaktadır. Germanwings’in birçok ana hub merkezi vardır bunlar; Köln-Bonn Havalimanı, Stuttgart Havalimanı, Hamburg Havalimanı, Berlin Tegel Havalimanı ve Düsseldorf new-germanwings-mainHavalimanıdır. 1997 yılında Eurowings adıyla kurulan şirket adını 2002 yılında Germanwings olarak değiştirme yoluna gitmiştir. Şirket, Lufthansa’nın alt taşıyıcısı olması hasebiyle, ”low-cost carrier” yani ucuz uçuş imkanı sağlayan bir havayolu şirketi olarak faaliyet göstermektedir.

Germanwings, düşük maliyetli yolcu taşımacılığı gerçekleştirmesine rağmen, Lufthansa’ya bağlı bir firma olmasından ötürü, filosunda bulunan bütün uçaklar Lufthansa gözetimine tabidir. Buda şu anlamı taşımaktadır; Lufthansa teknikerlerince, Germanwings uçakları denetlenmekte ve bakımları sağlanmaktadır. Germanwings’in filosunda ağırlıklı olarak Airbus yolcu jetleri bulunmaktadır. Airbus’un yanı sıra bir GermanWings1Kanada yapımı olan Bombardier CRJ-900 tipi jetler de filoda kendine yer bulmuştur. Filo kapasitesi 86 olan şirketin neredeyse 5 uçağından 4’ü yenidir ya da 15 yaşın altındadır. Local uçuşlar gerçekleştiren havayolu şirketi Avrupa’da başkentlerden ziyade daha küçük şehirler arasında uçuş yapmaktadır. Bu sayede ilgili şehirlere uçuş gerçekleştirmek isteyen yolcularca doğrudan tercih edilmektedir. Uçuş programı olarak Lufthansa’ya bağlı olmasından ötürü Star Alliance üyesidir.

Avrupa’da 86 noktaya uçuş gerçekleştiren Germanwings 2009 yılından beri Lufthansa bünyesi altında hizmet vermesine rağmen şirket CEO Thomas Winkelmann tarafından idare edilmektedir. 2009 yılından çok önce daha 2002 yılından Lufthansa Germanwings’le ikili bir anlaşmaya imza atmıştı, bu sayede iç hat uçuşlarının bir kısmı Germanwings aracılığı ile gerçekleştirilecekti. Lufthansalı yetkililer ikili anlaşmanın olumlu sonuç vermesi halinde ise Germanwings’in tamamen Lufthansa bünyesine katılacağını açıklamışlardı ve bu birleşme olumlu geçen 7 yılın ardından 2009 yılının ilk gününde kesinlik kazandı ve 1 Ocak 2009 tarihinde Germanwings resmi olarak Lufthansa’nın bir parçası olmuş oldu. 2005 yılında Airbus uçaklarının yanına Boeing de almayı düşünen şirket yetkilileri, Boeing 717 tipi yolcu uçaklarının yakıt tüketiminden ve yolcu kapasitesinden memnun olmadıklarını gerekçe göstererek sipariş vermekten vazgeçmişlerdir.

Germanwings1 (1)Lufthansa bünyesinde hizmet veren Germanywings’in kendisi gibi low-cost carrier olma özelliği taşıyan havoyolu şirketleri ile sıkı bir rekabeti söz konusudur. Özellikle, TUI-fly, Ryanair, easyjet gibi firmalarla yolcu kapma yarışı içersinde olan firma bu şirketlere nazaran daha az yolcu taşıyabilmektedir. Ancak Germanwings, easyjet ve Ryanair nazara alındığı zaman daha fazla konfor ve yolcu rahatlığı sağlamaktadır. Ayrıca Ryanair’ın uçak bakımı konusunda Germanwings kadar hassas olmadığı da bilinmektedir.

24 Mart 2015 tarihinde Barselona’dan Düsseldorf’a hareket eden bir Germanwings uçağı güney Fransa civarında dağlık bir bölgede düştü. Kokpit veri kayıt cihazi ile kokpit ses kayıt cihazı bulunup incelenmeden önce, bu kazanan düşük maliyetli bir havayolu şirketinin başına gelmesi, akıllara bakım ve onarım konusunda ihmal olup olmadığı sorularını getirmiştir. Ancak Lufthansa gibi dünya çapında tanınan bir havayolu şirketinin alt hizmet tedarikçisi olan bir havayolunun böyle bir ihmali söz konusu dahi olamazdı; çünkü bakımlar Lufthansa tarafından yapılmaktaydı. Karakutuların bulunmasıyla beraber, 9525 sefer sayılı uçuşun yardımcı pilot tarafından bilerek ve isteyerek tamamlanmasına engel olunduğu anlaşıldı. Elde edilen veriler Andreas Lubitz’in uçağı bilerek düşürdüğünü gösteriyordu. Yardımcı pilot Andreas Lubitz, intihar eğilimi olan ve aynı zamanda da bu konuda psikolojik tedavi gören bir kişiydi. Ancak bu durumu Lufthansa yetkililerinden saklaması, bu kazanın engellenmesinin önündeki en büyük engeldi. Lufthansa yetkililerinin yaptığı açıklama uyarınca bu durumun tespiti neredeyse imkansızdı çünkü Lubitz pilotlukla bağdaşmayan herhangi bir davranış sergilemiyodu.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku