Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ailenin Temel Gereksinimleri Nelerdir ?

0 316

Ailenin Temel Gereksinimleri Nelerdir ?Aile olmak sadece kan bağı ile oluşmaz. Aile olabilmek için maddi ve manevi gereksinimler vardır. Manevi olarak; aile içinde herkes değerli olduğu hissini yaşamalıdır. Böylece kimse kendini kanıtlamak için aşırı davranışlarda bulunmak zorunda kalmaz.
Aile içinde dayanışma olmalıdır. Aile içindeki bireylerden birinin başına olumsuz bir olay meydana geldiğinde ailenin diğer üyeleri ona destek olmalıdır. Ya da kişi ailesinin her durumda kendisine destek olabileceği duygusunu yaşamalıdır. Böylece başta çocuk olmak üzere ailenin tüm bireylerinde güven duygusu gelişir. Kişi aile içinde kendini emniyette hisseder.
Ailenin tüm bireylerinin sorumluluk alması gerekir. Özellikle çocukların sorumluluk almaları sağlanmalıdır. Yoksa bağımlı çocuklar yetişir. Ayrıca erkek ve kız çocuk ayrımı yapılmamalıdır. Evdeki her bireyin kendine göre sorumlulukları olmalıdır. Tek kişinin üzerinde sorumluluklar toplanmamalıdır. Sorumluluklarını başarabilen birey mutlu olur, özgüveni gelişir. Eğer bu çocuksa hayata daha emin adımlarla ilerler.
Ailede mutlu olmak önemlidir. Hayatın içinde akrabalar, arkadaşlar, dostlar olsa da kişinin eninde sonunda beraber olacağı kişiler ailesidir. Aile ortamının mutlu olması bireyin de mutlu ve huzurlu olmasını sağlar.

Ailenin Temel Gereksinimleri Nelerdir ?Zorluklarla mücadele ve zorlukların üstesinden gelmek yine aile içinde öğrenilir. Özellikle çocuğun kendi başa çıkabileceği sorunlarına çok fazla müdahale etmemek gerekir. Aile ortamı her türlü bilgi ve görgünün öğretilebileceği toplumun en küçük birimi olduğu unutulmamalıdır.
Evin çocukları büyümeye başladığında sosyalleşme de başlar. Kimi çocuklar için arkadaşlar ön plana çıkar. Birey genç oldukça daha da özgürleşir. Özellikle ailesinden farklı bir şehirde de eğitimine devam ediyorsa dışa dönük bir yaşantının içinde demektir. Bu süreçte her ne kadar aile ikinci plana düşmüş gibi görünse de yine bir müddet sonra birinci sırayı alır. Yaşam içerisinde her şey değişir ama kan bağı olan aileden kopulamaz. İnsan kaç yaşında olursa olsun anne ve babasının varlığını hissetmek ister. Yoklukları büyük yaralar açar.
Aileden yaşanan maddi ve manevi sorunlar tüm aileyi etkiler. Aile bağı güçlü olan aileler tüm sıkıntıları beraberce halletmeye çalışır. Her anne babanın çocuklarını sevgi, saygı çerçevesinde büyütmelidir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.