Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Blanka Vlasic Kimdir?

0 414

Blanka Vlasic, 8 Kasım 1983 tarihinde Hırvatistan‘ın Split şehrinde dünyaya gelmiştir. Yüksek atlama sporunun en tanınmış simalarından biri olarak lanse edilen sporcunun kariyerinde ciddi başarıları bulunmaktadır. Kendisi gibi babası da bir olimpiyat sporcusudur. Öyle ki babası 1983 yılında Kazablanka’da düzenlenen şampiyonada başarılı olunca aynı yıl doğan kızına Blanka adını vermiştir. Split gibi oldukça küçük bir şehirde dünyaya gelen Vlasıc çok erken yaşlarda yüksek atlama sporuna ilgi duymuş ve bu alanda kendisini geliştirmek için elinden geleni yapmıştır. Daha küçük yaşlarda birçok organizasyona katılan Vlasıc oldukça başarılı addedilebilecek skorların altına imzasını atarak ileri de büyük bir yüksek atlamacı olabileceğine dair ilk izlenimleri vermiştir.

Blanka+Vlasic+Adidas+Grand+Prix+40Rfa55iQGyl

Gençler liginden elit lige çıkan Vlasıc ilk zamanlarında beklenen performansa bir türlü ulaşamasa da pes etmemiş ve nihayetinde 2008 yılında Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Yaz Olimpiyatı’nda ciddi bir başarı elde etmiştir. Ancak Vlasıc ülkesi Hirvatıstan’a altın madalyayı götürmeyi amaçlarken altın madalya yerine gümüşü kazanınca göz yaşlarını tutamamış ve rejinin gözünden kaçmayan bu durum dünya basınında geniş bir yer bulmuştur. Gerçekten oldukça başarılı bir performans sergilemesine rağmen son anda yaptığı ufak bir hatadan dolayı altın yerine gümüşle yetinmek zorunda kalan Vlasıc, bir sonraki yıl düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na daha emin bir şekilde hazırlanarak, ülkesi Hırvatıstan adına altın madalya almaya yemin etmiştir. Azmin zaferle sonuçlandığı 2009 Avrupa Şampiyonası’nda 2.09 atlayarak turnuvanın en iyi atlayışını yapmış ve altın madalyaya uzanan taraf olmayı da başarmıştır. Bu sayede Vlasıc ilk kez majör bir organizasyonda altın madalya kazanmayı başarmış ve ülkesi Hırvatistan’ın da gurur ve en tanınan olimpiyat sporcusu haline gelmiştir.

Blanka Vlasic

Ancak ilerleyen yıllarda Hırvat sporcuda ciddi anlamda bir düşüş yaşanmış ve eski günlerini aratır olmuştur. 2009 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nın ardından kazandığı tek altın madalyanın yanında bir altın daha eklemeye başaramayan sporcunun popülaritesi de ciddi anlamda kaybolmaya başlamıştır. Yüksek atlama dalında kendisinden ziyade Anna Çiçerova daha ön plana çıkarak Vlasıc’in yıllarca süren dominasyonu son bulmuştur.

Kaynakça:
Almanach 2013

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku