Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Malezya Havayolları Nasıldır?

0 393

Malaysia Airlines Berhad ya da Türkçe ifade edebileceğimiz şekliyle Malezya Havayolları, dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere Malezya’nın ulusal havayolu şirketi olan Malezya Havayolları, ülkenin başkenti Kuala Lumpur’da kurulmuş ve şirket ticari uçuşlarının neredeyse tamamını Kuala Lumpur bağlantılı olarak yapmaktadır. Bunun yanı sıra, başka Malezya şehirleri olan Kota Kinabulu ve Kuching de Malezya Havayolları’nın tarifeli seferlerinde kullandığı kalkış ve iniş noktaları arasında yer almaktadır. Malezya Havayolları kısmı olarak özelleştirilmiş olan şirketin yüzde yetmişe yakın bir hissesi Malezya devleti adı altında Khazanah Nasional şirketine aittir. Bu şirket devlet güvencesinde olan ve devlet adına faaliyet yürüten bir kurumdur. Resmi olarak 1 Mayıs 1947 tarihinde kurulmuş olan Malezya Havayolları, ilk kurulduğu zaman ”Malysian Airways” adıyla kurulmuştu. Ancak sonraki dönemde şirket iki kez daha isim değişikliğine gitti ve nihayetinde Malaysia Airlines olarak şirket günümüze kadar faaliyetlerine sürdürmüş ve dünyanın önde gelen havayolu şirketleri arasına girmiştir.

RMalezya Havayolları Nasıldır?esmi olarak 1947 yılında kurulan şirket ilk resmi uçuşunu ise 25 yıl sonra 1 Ekim 1972 tarihinde gerçekleştirmiştir. Uçak filosu ülkenin başkenti Kuala Lumpur’da bulunan Kuala Lumpur Uluslar arası Havalimanı’nda yer alan Malezya Havayolları, filosunda toplam 75 adet uçak bulundurmaktadır. CEO’luğunu Peter Bellew’in yaptığı Malezya Havayolları, hemen hemen dünyanın her noktasına tarifeli uçuş düzenlemektedir. Başta Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya’da bulunan ülkelere tarifeli uçuşlar düzenleyen Malezya Havayolları, toplamda 57 noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Bünyesinde hali hazırda yaklaşık olarak 14 bin kişiyi istihdam eden Malezya Havayolları, kar eden havayolu şirketlerinden biridir. Ancak şirket 2014 yılında ciddi bir felaketle karşı karşıya kalmış ve bu dönemde iki adet Boeing 777 tipi yolcu uçağını kaza sonucu kaybetmiştir. Beraberinde 650’den fazla kişi de hayatını kaybetmiştir.

8 Mart 2014 tarihinde Pekin Kuala Lumpur seferini gerçekleştiren 370 uçuş numaralı Boeing 777-300 ER tipi bir Malezya Havayolları uçağı Andaman Denizi üzerinde radardan kaybolmuş ancak aylarca yapılan tüm aramalara karşın uçağın enkazına ilişkin herhangi bir veriye ulaşılamamıştır. Ancak 2016 yılının Haziran ayında Tanzanya’nın Pemba Adası kıyılarına bir uçak parçası vurmuş ve yapılan teknik araştırma sonucunda parçanın 370 sefer sayılı uçağa ait olduğu tespit edilmiştir. Bu da kaybolan uçakla beraber mürettebat da dahil 239 kişinin hayatını kaybettiği anlamını taşıyordu. Ayrıca Malezya Havayolları yine 2014 yılında Amsterdam Kuala Lumpur seferini yapan 17 sefer sayılı bir başka Boeing 777 tipi yolcu uçağını da bu sefer Ukrayna üzerinde kaybetmiştir. Uçağın daha sonra bir Rus füzesi tarafından düşürüldüğü tespit edilmiştir. Bu kazada 283 yolcu ile 15 mürettebat feci şekilde hayatını kaybetmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.